Dalga geçen arkadaş grubu

Bunlara ne yapılmalı geç de, senin gibi bunlardan rahatsızlık duymasına rağmen böyle insanlarla arkadaş olmaya devam edenler çok garibime gidiyor. Yahu madem o kadar rahatsızsınız arkadaşlarınızdan, arkadaşlık etmeyin? Forumda konu açmak derdinizi çözer mi sanıyorsunuz? Zaten o öğretmene de öğretmen demek mesleğe küfür olur. Bir öğretmen bu kadar saygısızlığa maruz kalıp da hiçbir şey yapmıyor, üstüne el kadar çocukların önünde ağlıyorsa ben ona öğretmen demem. Kendine saygın yoksa mesleğine saygın olsun.
Hocam, yakın bir arkadaşım bunlarla arkadaş olmaya başladı. Anlamıyorum bunların yaptığı esprilerimi beğeniyorlar kafalarında engellilik mi var bilmiyorum. Keşke çıkıp sen hayırdır deseydim.

Özel okullarda müdür korkusundan normal öğretmenler bile diken üstündeyken bir de deprem bölgesinden gelen bir öğretmen olduğu için duygusal durumunu kontrol edememesi ve karşılık verememesi fazlasıyla normal maalesef.
Lise ve orta sonu burslu olarak özel'de okudum neler gördü bu gözler :(
Özel okullarda bu işler nasıl yürür tahmin edebiliyorum, tamam öğrenciye saygı gösterme zorunluluğu var (devlet okulunda da olmalı, saygı her ortamda gereklidir zaten) ama karşındaki çocuk sana saygısızlık ediyorsa öğretmen olarak buna birşey yapmalısın. Birşey yapmayı da geçtim, öğrencinin önünde ağlama bari ya. Böyle dallamalar neden böyle dallama oluyor; çünkü öğretmenler önlerinde pençe divan durarak bunlara hayatta istedikleri gibi saygısızlık yapabileceklerini öğretiyorlar. Bir öğretmen sadece ders öğretmemeli, öğrenciye saygı ve ahlak gibi önemli kazanımlar da edindirmeli.

Hocam, yakın bir arkadaşım bunlarla arkadaş olmaya başladı. Anlamıyorum bunların yaptığı esprilerimi beğeniyorlar kafalarında engellilik mi var bilmiyorum. Keşke çıkıp sen hayırdır deseydim.
Yaşına göre olgun birisi olduğun aşikar hocam ama eğer yapılı da değilsen sana tavsiyem kazanamayacağın kavgaya girmemen kaybedersen kendi itibarına leke sürersin durduk yere.

Özel okullarda bu işler nasıl yürür tahmin edebiliyorum, tamam öğrenciye saygı gösterme zorunluluğu var (devlet okulunda da olmalı, saygı her ortamda gereklidir zaten) ama karşındaki çocuk sana saygısızlık ediyorsa öğretmen olarak buna birşey yapmalısın. Birşey yapmayı da geçtim, öğrencinin önünde ağlama bari ya. Böyle dallamalar neden böyle dallama oluyor; çünkü öğretmenler önlerinde pençe divan durarak bunlara hayatta istedikleri gibi saygısızlık yapabileceklerini öğretiyorlar. Bir öğretmen sadece ders öğretmemeli, öğrenciye saygı ve ahlak gibi önemli kazanımlar da edindirmeli.
Hocam hedefim öğretmen olmaktı yemin ederim kafamı kesseler öğretmen olmam. O kadar maaş alacağım birde bu züppelerin kahrını çekeceğim. Birde okulun "Uyarı Kartı" diye çok ağır bir ceza sistemi var. Kötü bir davranış yapan öğrenciye bu karttan vermesi gerek. Bu karttan 6 tane alırsak okulumuzun diğer şubesine gidiyoruz 3 kere alırsak gezilere gidemiyoruz gibi kural koymuşlar birde. Gerçekten böyle öğrencilerle okul olmaz.

Yaşına göre olgun birisi olduğun aşikar hocam ama eğer yapılı da değilsen sana tavsiyem kazanamayacağın kavgaya girmemen kaybedersen kendi itibarına leke sürersin durduk yere.
Bunlardan birisiyle zamanında baya bi kavga ettim. Çocuk ağlayıp okuldan gitti hatta. Fakat asla bir daha etmek istemiyorum kavga gerçekten çok kötü bir şey ne kadar vücudum iri yapılı olsa da kavga ederken ağlayasım geliyor. Psikolojik sıkıntılar oluyor. Sene sonuna kadar kavgayı hocalar konuşuyor. Diğer çocuklarda zarar görüyor. Onlarında bir ailesi olduğunu düşünüyorum. Çocuğa istemediğim çok kötü bir şeyde olabilir kavga esnasında bundan dolayı ilk kurşunu sizin atmamanız gerek bence.

Hocam hedefim öğretmen olmaktı yemin ederim kafamı kesseler öğretmen olmam. O kadar maaş alacağım birde bu züppelerin kahrını çekeceğim. Birde okulun "Uyarı Kartı" diye çok ağır bir ceza sistemi var. Kötü bir davranış yapan öğrenciye bu karttan vermesi gerek. Bu karttan 6 tane alırsak okulumuzun diğer şubesine gidiyoruz 3 kere alırsak gezilere gidemiyoruz gibi kural koymuşlar birde. Gerçekten böyle öğrencilerle okul olmaz.
Çok saçma bir kural. Geziye gidememek nedir kardeşim, saygısızlığın cezası birinci sefer uyarı ikinci sefer disiplin üçüncü sefer atılmadır. Ama bunlar bu çocukların değil, eğitimi ticarete dökerek bunlara yol verenlerin suçu.

Özel okullarda bu işler nasıl yürür tahmin edebiliyorum, tamam öğrenciye saygı gösterme zorunluluğu var (devlet okulunda da olmalı, saygı her ortamda gereklidir zaten) ama karşındaki çocuk sana saygısızlık ediyorsa öğretmen olarak buna bir şey yapmalısın. Bir şey yapmayı da geçtim, öğrencinin önünde ağlama bari ya. Böyle dallamalar neden böyle dallama oluyor; çünkü öğretmenler önlerinde pençe divan durarak bunlara hayatta istedikleri gibi saygısızlık yapabileceklerini öğretiyorlar. Bir öğretmen sadece ders öğretmemeli, öğrenciye saygı ve ahlak gibi önemli kazanımlar da edindirmeli.

Ah o müdürler şu dediğinizi anlayıp öğrenci ailesi karşısında ezilip büzülüp öğretmene karşı yükselmese benim öğretmenim gerekeni yapar dese korusa ne güzel olacak ama maalesef özel okullar okul değil ticarethane devlet okullarında öğretmenini koruyan kaliteli müdürler hala var tek tük de olsa bildiğim kadarıyla.

Çok saçma bir kural. Geziye gidememek nedir kardeşim, saygısızlığın cezası birinci sefer uyarı ikinci sefer disiplin üçüncü sefer atılmadır. Ama bunlar bu çocukların değil, eğitimi ticarete dökerek bunlara yol verenlerin suçu.
Asla disipline gitmek yok. Hocam ama ödev yapmadığımızda da ödev uyarısı alıyoruz 3 ödev uyarısı = 1 uyarı kartı olduğu için böyle. Sadece 5. kartta gidiliyor disipline.

Ah o müdürler şu dediğinizi anlayıp öğrenci ailesi karşısında ezilip büzülüp öğretmene karşı yükselmese benim öğretmenim gerekeni yapar dese korusa ne güzel olacak ama maalesef özel okullar okul değil ticarethane devlet okullarında öğretmenini koruyan kaliteli müdürler hala var tek tük de olsa bildiğim kadarıyla.
Hocam bu yaptıklarını kanıtlayacak bir şey yapmam gerekiyor sizce ne yapayım?

Asla disipline gitmek yok. Hocam ama ödev yapmadığımızda da ödev uyarısı alıyoruz 3 ödev uyarısı = 1 uyarı kartı olduğu için böyle. Sadece 5. kartta gidiliyor disipline.

Hocam bu yaptıklarını kanıtlayacak bir şey yapmam gerekiyor sizce ne yapayım?
Pek bir fikrim yok açıkçası :(
Aklıma tek gelen şey o öğretmene gidip moralini düzeltmek o öğrencilerin normaldede böyle olduğunu durumun ona özel olmadığını anlatmaya çalışmak çünkü belliki işini seven biri kızmak veya takmamak yerine duygusallaşıp ağlıyorsa hevesinin kırılmasını istemem.

Zincir bir okulda okuyorsunuz?

Bende özel okulda okuyorum burada durum daha farklı huzursuzluk çıkartan öğrenci direk yolluyorlar.

Uyarı kartı sistemi bayağı saçmaymiş, ben okuduğum okulda ister ödev yap ister yapma kimsenin umurunda olmuyor. Okul gelme devamsızlık yazılmıyor.

Pek bir fikrim yok açıkçası :(
Aklıma tek gelen şey o öğretmene gidip moralini düzeltmek o öğrencilerin normaldede böyle olduğunu durumun ona özel olmadığını anlatmaya çalışmak çünkü belliki işini seven biri kızmak veya takmamak yerine duygusallaşıp ağlıyorsa hevesinin kırılmasını istemem.
Eğer bir kere daha yaparlarsa tüm cesaretimi toplayıp susun diyeceğim zaten tepki gösterirlerse kes filan diyip susturmaya çalışacağım. Olur ki üzerime yürüyor bana saldıracak kendimi savunurum. Asla saldırmam ama kavga etmek kötü bir şey.

Geri
Yukarı