Damara batırılan iğne ile deriye batırılan iğne arasındaki fark

xenia

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar ben bir şeyi merak ettim. Şimdi kan alırlarken damara batırıyorlar iğneyi, damara batırılan iğne ile deriye batırılan iğnenin acısının bir farkı var mı? Varsa hangisi daha çok acır ?

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisinin de pek farkı yok. Giren yine giriyor :D
Damardan olan eli hafifse sadece sinek ısırığı gibi gelir. Eğer değilse çekerken yakma yapabilir.
Normal kalçadan iğne ise aynı şekilde ancak bu seferki sırıngayı boşaltırken yakar :D
Ancak ikisinde de önemli nokta kendini sıkma ve 1/2 sn serbest bırak kendini(Batırırken).

İğneden korkum yoktur. Kan da tutmaz beni. Bıçakla deriyi paramparça etseniz izlerim ama iş kan almaya gelince tüylerim ürperiyor bakamıyorum.
Hocam o kolunuzu geriyorsunuz. Geriyorsunuz ve eleman iğneyi sizin o narin damarınıza geçiriyor. Atar damar... Damar yıltılsa gitse... Tansiyonum düştü yemin ederim :D

Bunun sebebi de küçükken benden kan almışlardı. Ben de pamuğu bastır demelerine aldırmadım ve bastırmadım. Kaldırıp bi' bakayım dedim. Kaldırdığım anda kolumdan kan fışkırdı. Bildiğiniz bir anda fışkırdı. O gündür ben kan aldırırken bayılır oldum.

Tartışmasız fark vardır ve damardan almak daha çok acıtır, insanı bitirir.

Ben de pamuğu bastır demelerine aldırmadım ve bastırmadım. Kaldırıp bir bakayım dedim. Kaldırdığım anda kolumdan kan fışkırdı. Bildiğiniz bir anda fışkırdı..
Onun adı merak. Merak her zaman iyi değildir :D
Bir adamın başına ne gelirse meraktan gelir diye boşuna söylenmemiş :)

Hastai dedi:
Tartışmasız fark vardır ve damardan almak daha çok acıtır, insanı bitirir.
Fark yok, kaç kere ikisini de oldum. Fark iğneyi kullananda iş bitiyor :) Gerisi aynı.
Korkunuzdan ve başınıza gelen olaydan onun daha acıdığını sanıyorsunuz.
2 etken daha var acıması için,
1.İğne kalınlığı ve ml miktarı.
2.İçindeki etken maddenin tepkimesi.

Psikolojik zaten hocam. Ha ama şu konuda anlaşalım o hemşire damarı bulamadığı zaman iğneyi kolunuzun içinde gezdiriyor ya... O acıların acısı işte. :)

Psikolojik zaten hocam. Ha ama şu konuda anlaşalım o hemşire damarı bulamadığı zaman iğneyi kolunuzun içinde gezdiriyor ya... O acıların acısı işte. :)
Aynen öyle, işte dediğim gibi iğneyi kullananda iş bitiyor'u ondan söyledim. Acemi biri olursa ve kilolu isen çok zor bulması, yanarsın cayır cayır :D
Bilen kişi yerini bilir soktumu tam sokar :D

İğne damara girerken de deriye girmiyo mu ? Senin demek istediğin ete sanırım dostum. Doğru tecrübeli kişiler acıtmıyor. Ben alırken acıtıyorum mesela stajda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı