Danıştay İstanbul sözleşmesi durdurma talebini reddetti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Artık 1 Temmuzda İstanbul sözleşmesinden çekiliyoruz. Danıştay bu tip kararların cumhurbaşkanı yetkisinde olduğunu söyledi.

Mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Karar’a göre, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedildi. Karar, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 3. maddesi gereğince alınmıştır.

10 yıl önce imzalanan ve Erdoğan’ın imzasıyla iptal edilen İstanbul Sözleşmesi, 1 Temmuz günü yürürlükten kalkacak. İptal edilmesine iki gün kala Danıştay’a yapılan yüzlerce iptal başvurusunda ilk karar çıktı. Danıştay 10. dairesi, Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

Kaynak:

Hocam toplum kadına gerektiği değeri vereceğini düşünenlerdenim. Sırf oyun oynamayı bilmeyen bir çocuğu annesi gelip hadi oynasın, hadi oynasın deyip oyuna sokmaya çalışması gibi görüyorum bunu. Tabii tecavüzcüler kesinlikle yargılanıp cezalandırılmalı ama kadınla erkeğin eşit olması fıtrata ters. Daha güzel daha fıtrata uygun bir sözleşme veya yasa olmasının taraftarıyım.
O zaman şeriat getirsinler? Fıtrat benim umrumda değil. Erkek güçlü olabilir ama haklar eşittir. Kim olursa olsun zenci olsun kadın olsun erkek olsun lgbt olsun herkes kanunlar önünde eşittir. Bizim toplumumuz kusura bakmayın ama yobaz. Gelenekler uğruna can verecek kadar salak. Yok neymiş dul kadın yalnız duramazmış yok neymiş el ele gezemezmiş. Sana ne kardeşim? Senin elini mi tutuyor ya da sana mı dokunuyor?

O zaman şeriat getirsinler? Fıtrat benim umrumda değil. Erkek güçlü olabilir ama haklar eşittir. Kim olursa olsun zenci olsun kadın olsun erkek olsun lgbt olsun herkes kanunlar önünde eşittir. Bizim toplumumuz kusura bakmayın ama yobaz. Gelenekler uğruna can verecek kadar salak. Yok neymiş dul kadın yalnız duramazmış yok neymiş el ele gezemezmiş. Sana ne kardeşim? Senin elini mi tutuyor ya da sana mı dokunuyor?
Doğruya yobaz diyorsan öyledir. El ele gezemez diyor neden ? Tecavüz edilmesin vs. diye. Sen gidiyorsun o kanunları bozuyorsun ondan sonra tecavüzcüsü de çıkar, dolandırıcısı da çıkar. Anası babası belli olmayan çocuk da çıkar. Çıkar da çıkar.

Doğruya yobaz diyorsan öyledir. El ele gezemez diyor neden ? Tecavüz edilmesin vs. diye. Sen gidiyorsun o kanunları bozuyorsun ondan sonra tecavüzcüsü de çıkar, dolandırıcısı da çıkar. Anası babası belli olmayan çocuk da çıkar. Çıkar da çıkar.
Şeriat olunca sanki tecavüz yoktu? Yobazdır. Yeniliğe ayak uyduramamıştır. Tecavüz edilmesin diye evden çıkmayalım, hatta kadınları saklayalım. Bireyin kendi özgürlüğü vardır. İsterse birlikte olur isterse ayrılır. Bu muhafazakar kesimin hoşuna gitmiyor. Aynısı Ermenistan da kilise tarafından eleştirildi.

Şeriat olunca sanki tecavüz yoktu? Yobazdır. Yeniliğe ayak uyduramamıştır. Tecavüz edilmesin diye evden çıkmayalım, hatta kadınları saklayalım. Bireyin kendi özgürlüğü vardır. İsterse birlikte olur isterse ayrılır. Bu muhafazakar kesimin hoşuna gitmiyor. Aynısı Ermenistan da kilise tarafından eleştirildi.
Senin önce kadınla erkeğin fıtrat olarak eşit olmadığını anlaman lazım. Ondan sonra düşündüm anladım de. Öyle tartışalım olur mu ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Senin önce kadınla erkeğin fıtrat olarak eşit olmadığını anlaman lazım. Ondan sonra düşündüm anladım de. Öyle tartışalım olur mu ?
Kardeşim fıtrat ne demek biliyor musun? Fiziksel özellik bakımından erkek üstün ama haklar bakımından eşittir. Kuran bunu açıklayan kitaplardan biri.
Hayvan çiftliğinde gibi;" Tüm hayvanlar eşittir ama bazıları daha eşittir".
Sen bunu diyorsun. O zaman dini ilkelere karşı gelirsin. Kim olursa olsun kanun önünde herkes eşittir. Ayrıca artık kadınlar da iş hayatına dahil. Eskiden kadınlar evde, erkekler işte olduğu için erkek hakları üstündü. Şimdi ise zaman değişti. Kanunlar önünde herkes eşittir.

Sözleşmeyi bir kez bile okumayanlar “iyi olmuş erkekleri geri plana atarak eşitlik sağlanmaz” diyerek kendilerini bekli etmişler.

Arkadaşlar, gözünüzü seveyim açın bir okuyun şu sözleşmeyi. İçeriğinde kadın>erkek sonucu yaratan hiçbir maddesi yok.

En çok dezenformasyon yaratılan nafaka, “kadın beyanı esastır” gibi şeyler bu sözleşmenin maddeleri değil.

Bu sözleşmenin tüm amacı cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadına yönelik şiddetin engellenmesi. Sözleşme zaten sözde yürürlükteydi, bir işe yaramıyordu ama bu, sözleşmeden çıkılmasını iyi yapmaz. Bu sözleşmeden çıkılıyor olması, ülkenin hakim yönetiminin zihniyetini gösterir, “bizce kadına yönelik şiddet büyüyen ve engellenmesi gereken bir sorun değildir” mesajıdır. Güç gösterisidir.
El ele gezemez diyor neden ? Tecavüz edilmesin vs. diye.
İnsanlar el ele gezdiği için tecavüz oluyor yani öyle mi? Muhteşem.

Tiksindim senden.

Tiksindim senden.
Teşekkür ederim.
Kardeşim fıtrat ne demek biliyor musun? Fiziksel özellik bakımından erkek üstün ama haklar bakımından eşittir. Kuran bunu açıklayan kitaplardan biri.
Hayvan çiftliğinde gibi;" Tüm hayvanlar eşittir ama bazıları daha eşittir".
Sen bunu diyorsun. O zaman dini ilkelere karşı gelirsin. Kim olursa olsun kanun önünde herkes eşittir. Ayrıca artık kadınlar da iş hayatına dahil. Eskiden kadınlar evde, erkekler işte olduğu için erkek hakları üstündü. Şimdi ise zaman değişti. Kanunlar önünde herkes eşittir.
Ya bırak şimdi bu ayakları. Şeriata karşı çıkan birisinden Kur'an dersi alacak değilim!

Lafı istediğin yerden anlama. Sen buna ucundan azıcık müsaade edersen devamı da gelir.
Sizin gibilere kalsa babalar çocuğuna tecavüz etsin, ama aile yapısı bozulmasın aman laf dışarı çıkmasın. Anneler evde günlerce dayak yesin, kol kırılsın yen içinde kalsın. Vakıflarda çocuklara tecavüz edilsin ama “bir kereden bir şey olmasın”

Ben size bu yaşınızdan sonra laf anlatamam. Göz ardı listeme hoş geldiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı