Dark Souls oyunları neden "zor"?

Rehber izleyerek bu bahane çok rahat bir şekilde bitirilebilir.

Oyunda ustalaşınca en kanser bölgeleri bile 2-3 dakikada bitirebiliyorsun. Dahası ilk ve 2.oyunun bossları zor değil (ilk oyunun DLC+ana bossları ortalama fakat direkt ana bosslar ise kolay) 2.oyunun DLC bossları dışında tüm bossları kolay. Yapman gereken çoğu şey sadece dodge atıp doğru zamanı beklemek. Örnek olarak nito çevremde zor olarak anılan bir boss yapman gereken tek şey kılıcını aşağı savurduğunda yana dodge atmak ve iskeletli tarafında durmak. Veya ornstein+ smough oyunun en zor bossu olarak kabul edilir ama Black Knight sword +4 ile çok rahat kesersiniz. Ben Black Knight sword +4 ve Power within ile Solaire'ı summonladım boss 45 saniye ya sürdü ya sürmedi.

@umutckr0 neden beğenmeme attınız?

Zor değiller aslında. Sadece oyun hiç bir şey hakkında bilgi vermiyor. Her şeyi ya kendi tecrübenizle öğreneceksiniz (tavsiye etmem 😀) ya da çeşitli kaynaklardan yardım alacaksınız. Kendi tecrübenizle oynarsanız bir yerden sonra baymaya başlıyor. En azından bana öyle olmuştu. Galiba neredeyse her şeyi kendim keşfettiğim bir Bloodborne vardır. O da ne kadar zor olursa olsun, vakit harcamaya değer bir oyundu benim için.

Çünkü oyunun tüm dizaynı zorluk üzerine kurulu, Dark Souls'ların oyuncuya yaşatmak istediği deneyim şudur: bir düşmanla kapışırken oyuncunun adeta bir satranç oynamasını ister Souls oyunları, bu satranç görsel bir satranç değil elbette oyuncunun kafası içinde gerçekleşen bir satrançtır. Yeni bir düşmanla karşılaştın, bu düşman sana ne yapabilir, düşman elini kaldırdığı zaman hangi saldırıları yapıyor, düşman spesifik bir saldırı yaptıktan sonra comboya hangi saldırı ile devam edecek, ben ne zaman saldırı yapabilirim? Bu tarz sorular kafanızda sürekli dönmesi gereken sorulardır ve bu soruların cevaplarına göre siz de karşı atak yapmalısınızdır.

İşte bu başka hiçbir oyunda yok, başka hiçbir oyun size bunları sordurmaz. Souls'ların sadece takla at, vur, takla at, vur şeklinde bir oynanışa sahip olmasına rağmen hiçbir noktada baymaması, hiçbir noktada tekrar ediyormuş gibi hissettirmemesinin sebebi de bu game design'dır işte. Ama bunu anlayan pek bir oyuncu yok çünkü Türkiye'de game design bilen yok.

İnsanlar tam da bu sebepten bu oyunların kolay modu olmasını istemiyorlar çünkü bu oyunlardan bu satrancı çıkarttığınızda ortada çok basit bir aksiyon oyunu kalıyor. Bu nedenle de bu oyunlar zor olmalıdırlar, oynayacak oyuncu da karşısındaki rakibe alışamadığı için ağlamamalıdır, erkek adam dayak yemeden dayak atılmayacağını bilir.

Geri
Yukarı