Definasyonda günde 10-15 tane yumurta sarısıyla birlikte yenilir mi?

Bir vücüt için 15 tane yumurta yiyip başka güzel nimetlerden mahrum kalma. Ayrıca zararlı sindirim sistemini hiç düşünmüyorsun galiba? Şimdi etkisi olmaz ama ileride büyük zararları olabilir. Protein tozu ne güne kaldı pankek yapıp tüketebilirsin üstüne protein tozundan sos mükemmel olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ortalama 200-300 gr tavuk göğsü tüketiyorum.
Yumurta sarısı için artık çözümü yumurta beyazı satın alarak bulacağım sanırım.
Neden illa 15 adet yumurta yemek istiyorsun? Zaten kaç kilosun ve ne zamandır spor yapıyorsun?

Mesela günde 15 tane yumurta yerine 5 tane ye, yanına somon veya ton balığı salatası yapıp ye örnek veriyorum. Hem kendine zulmetmiş olmazsın.

Günde 225 gram civarı protein almış oluyorsun bu gereksiz sen Ronnie Coleman falan mısın?

Ben 175 boya 87 kiloyum sporcuyum ben daha günde 150 gram protein ya alıyorum ya almıyorum. Ayrıca fazla protein yağa dönüşür.

Günde 15 yumurta tüketmek araşidonik asit bakımından tehlikelidir.

Bir vücüt için 15 tane yumurta yiyip başka güzel nimetlerden mahrum kalma. Ayrıca zararlı sindirim sistemini hiç düşünmüyorsun galiba? Şimdi etkisi olmaz ama ileride büyük zararları olabilir. Protein tozu ne güne kaldı pankek yapıp tüketebilirsin üstüne protein tozundan sos mükemmel olur.
Pankeki yulaf, yumurta ve wheyle birlikte yapıyorum. Yeme kısmı benim için basit.

Sadece yumurtadan 165 gram yağ almış oluyorsun, sence?

Tavuk göğsünü ne kadar tüketiyorsun? Her şeyin fazlası zarardır ki zarar olmasa bile 165 gram yağ var.
165 gr yağı nasıl hesapladınız hocam? Bir yumurtada 6 gr yağ yok mu?

Pankeki yulaf, yumurta ve wheyle birlikte yapıyorum. Yeme kısmı benim için basit.

165 gr yağı nasıl hesapladınız hocam? Bir yumurtada 6 gr yağ yok mu?
Google'a yazdım ve sağ tarafta çıktı.
1708735424644.png

Attığınız kaynakları okudum, iki kaynakta da hiç bir şekilde yumurta hakkında doğru düzgün elde tutulur bir negatif etkiden bahsetmiyor. Son attığınız araştırma ise 1996 yıllarında başlayan, minimum yaş ortalaması 50 olan ve ortalama yaşın 62 olduğu bir araştırma bu. Hem eski hem de yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir araştırma. Üstüne üstlük kontrollü deney değil, gözlemsel deney.

Yani siz yabancı kaynak atarak bilgili gözükmeye çalışıyor ve korku tellallığı yapıyorsunuz.

Araşidonik asit bakımından bir zararı yoktur günde 3-5 adet yemenin. Sebebi ise;

1 pişmiş yumurtadan yaklaşık 120mg araşidonik asit alıyoruz. Fakat günde 1500 miligram araşidonik asite kadar herhangi bir olumsuz etki görülmemekte. Yani günde 12.5 adet yumurtanın araşidonik asit bakımından bir zararı yoktur.

Kalp damar rahatsızlığı için yumurtayı günde 1 tane ile limitlemenin, literatür geneline baktığımızda gözlemsel çalışmalarla kontrollü deneyler arasında bir tutarsızlık var.

Düşük kalitedeki gözlemsel çalışmalar (Yani attığınız kaynak.) kalp damar rahatsızlığı ile yumurta arasında ilişki gösterebiliyorken kaliteli insanlı kontrollü deneylerde göremiyoruz. Hatta bazen olumlu etkileri bile oluyor.

Örneğin 35 çalışmayı ele alan bu araştırmada yumurtanın vasküler fonksiyona herhangi bir olumsuzluğu görülmemekte.

1 sene civarı süren bu çalışmada haftada 12 yumurtadan fazla tüketenlerin kardiyo metabolik risk faktörleri haftada 2 yumurtadan az tüketenlerden daha fazla değildir.

7 sistematik inceleme ve 15 meta analizi bir araya getiren şemsiye derlemesi genel popülasyonda yumurta tüketimiyle kardiyovasküler hastalıklar arasında bir bağlantı bulamadı.

Diğer kaynaklarım;

Günde 15 yumurta araşidonik asit bakımından zararlıdır, yüksek yağ içermektedir. Bu yüzden günde 3 ila 5 arasında yesen çok daha iyi.
Hani İngilizce bilmiyordun bu kadar makaleyi okudun mu? Yumurtanın zararlı olmaması işime gelir açıkçası ben Google'da biraz araştırdım bunlar çıktı makaleyi okumadım haberlerde yazanları okudum.

Hani İngilizce bilmiyordun bu kadar makaleyi okudun mu? Yumurtanın zararlı olmaması işime gelir açıkçası ben Google'da biraz araştırdım bunlar çıktı makaleyi okumadım haberlerde yazanları okudum.
Evet hala bilmiyorum fakat Google çeviri diye bir teknoloji var tavsiye ederim👍🏿

Google'a yazdım ve sağ tarafta çıktı.
Eki Görüntüle 2124654
Bu değerler 100 gr yumurta için yani yaklaşık 2 tam yumurta yapar.

Neden illa 15 adet yumurta yemek istiyorsun? Zaten kaç kilosun ve ne zamandır spor yapıyorsun?

Mesela günde 15 tane yumurta yerine 5 tane ye, yanına somon veya ton balığı salatası yapıp ye örnek veriyorum. Hem kendine zulmetmiş olmazsın.

Günde 225 gram civarı protein almış oluyorsun bu gereksiz sen Ronnie Coleman falan mısın?

Ben 175 boya 87 kiloyum sporcuyum ben daha günde 150 gram protein ya alıyorum ya almıyorum. Ayrıca fazla protein yağa dönüşür.

Günde 15 yumurta tüketmek araşidonik asit bakımından tehlikelidir.
Full body antremanlar yapıyorum. Definasyonda yağ kaybetmek için yüksek protein almak zorundayım.
Bu videoda her şey anlatılıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu değerler 100 gr yumurta için yani yaklaşık 2 tam yumurta yapar.

Full body antremanlar yapıyorum. Definasyonda yağ kaybetmek için yüksek protein almak zorundayım.
Bu videoda her şey anlatılıyor.
Dostum ben de biliyorum zaten bunun hakkında rehberim de var. Buyur bakabilirsin.

Sırf yumurtanın beyazını yemek için sarısını ayırmak içindeki 3 gr proteini çöpe atmak oluyor ve maliyet olarak da para boşa gitmiş gibi hissediyorum. Ayrıca ziyan ediliyor.
Amacım yağ kaybetmek. Sizce nasıl bir yol izlenmeli?
Günde bu kadar yumurtayı nasıl yiyorsun diyenler için cevabım şudur:
Pankek veya protein tozuyla karıştırma gibi tarifler uyguluyorum. Yemesi daha kolay oluyor.
Bilmeyenler için bir adet yumurtanın besin değeri:

Eki Görüntüle 2123742

Aslında temel sorum yumurtayı sarısıyla beraber yemek vücudu yağlandırır mı?

Hocam günde 15 yumurta yiyecek kadar nasıl bir antrenman yapıyorsunuz günde 2 antrenman falan mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı