Déjà vu nedir? Gerçekte var mıdır?

Aslında yaşadığımız déjà vu ları tam anlamıyla hatırlayabilirsek bir nevi gelecek hakkında bilgi sahibi olmuş oluruz ve olacakları bilmek sadece Allah'a mahsustur. Gerçekten gizemli bir konu bu déjà vu. :)

Deja vu denen şey aslında var. Ve yanlış hatırlamıyorsam Hz. Muhammed (s.a.v.)'in bu konu hakkında hadisi vardı.

Bende okumaya üşendim. Tek söyleyeceğim ismi dejavu değil. Şimdi bildiğimiz gibi İslam dininde kadere inanmak diye bir şey var. Bu kader ne oluyor? Allah bizim yapacaklarımızı biliyor ve bunlar yazılı. Madem yapacağımız belli o zaman bizim işlediğimiz günahlardan sorumlu tutulmamalıyız diyebilirsiniz. Allah size irade verdi. O irade ile ne yapacağınızı da biliyor. Ve yapacaklarınızı önceden bildiği için bir şekilde yazmış ve buna kader denir. Yazılı derken herhangi bir kağıt veya kalem ile değil. Şimdi bu kaderimizde belli olanları yaşadığımızda bazılarını önceden yaşamış gibi hissediyoruz. Buna da dejavu deniyor. Hissediyoruz çünkü yaşadık. Madem yaşadık neden tekrar yaşıyoruz? Organlarımızın, Allah'ın bize verdiği nimetlerin şahitlik edebilmesi için yaşıyoruz. Bu yüzden aslında her şeyi yaşadınız. Bu dejavu denen şeyin asıl açıklaması budur.

Bende okumaya üşendim. Tek söyleyeceğim ismi dejavu değil. Şimdi bildiğimiz gibi İslam dininde kadere inanmak diye bir şey var. Bu kader ne oluyor? Allah bizim yapacaklarımızı biliyor ve bunlar yazılı. Madem yapacağımız belli o zaman bizim işlediğimiz günahlardan sorumlu tutulmamalıyız diyebilirsiniz. Allah size irade verdi. O irade ile ne yapacağınızı da biliyor. Ve yapacaklarınızı önceden bildiği için bir şekilde yazmış ve buna kader denir. Yazılı derken herhangi bir kağıt veya kalem ile değil. Şimdi bu kaderimizde belli olanları yaşadığımızda bazılarını önceden yaşamış gibi hissediyoruz. Buna da dejavu deniyor. Hissediyoruz çünkü yaşadık. Madem yaşadık neden tekrar yaşıyoruz? Organlarımızın, Allah'ın bize verdiği nimetlerin şahitlik edebilmesi için yaşıyoruz. Bu yüzden aslında her şeyi yaşadınız. Bu dejavu denen şeyin asıl açıklaması budur.
Ben şahsen doğmadan önce hayatımızın önemli adımlarını gördüğümüzü, doğmadan hemen önce beynimizin temizlendiğini düşünüyorum. Dejavuda, doğmadan önce beynin tam temizlenmediğini, bu yüzden bazı şeyleri hatırlamamız anlamına geliyor.

Konuya yazılmış olan en açıklayıcı ve gerçeklik payı en yüksek olan cevap. Haklı olduğunuzu düşünüyorum. Fakat bunlar yazılı yani biz aslında tam olarak yaşamadık nasıl yaşamış gibi hissediyoruz?

Gerçeklik payını bilmiyorum. İslamiyette mezhep ve cemaat farkları var bildiğiniz gibi. Benim mehzebin ve cemaatimde bu anlatılıyor. Ben bu şekilde yetiştirildim.

Arkadaşlar ben deja vu yaşadıktan sonra halsizlik başlıyor ve vücut sıcaklığım artıyor terliyorum ve ardından yavaşça başlayıp sonra kafam sanki patlayacakmış gibi bir arı giriyor ve aspirin atmazsam sürekli artıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı