Déjà vu nedir? Gerçekte var mıdır?

Evet, dejavu vardır. Ancak bunun geliş / oluş sebebinin mistik şeylere bağlı olduğunu sanmıyorum. Bir an önce cevaba erişmeye çalışıp temelsiz bir cevap elde etmektense, bırakalım bilim işini yapsın. Zira bu makale biraz böyle yazılmış.

Bir keresinde telefonumdan modern combat oynarken ben burayı hatırlıyorum, şimdi sağdan düşman gelecek ve beni öldürecek dedim kendi kendime ve düşmanı beklediğim için konumumu alıp ölmekten kurtuldum. Yani geleceği gerçekten bilip hareket ettim ve sonrasında demin ben ne yaptım diye çok düşündüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir keresinde telefonumdan modern combat oynarken ben burayı hatırlıyorum, şimdi sağdan düşman gelecek ve beni öldürecek dedim kendi kendime ve düşmanı beklediğim için konumumu alıp ölmekten kurtuldum. Yani geleceği gerçekten bilip hareket ettim ve sonrasında demin ben ne yaptım diye çok düşündüm.

Hocam telefonla güldürdünüz beni. :D Yalnız gaybı bilmek mümkün değil. Bir de Dejavu geçmişle alakalı değil mi?

Zaten konu görsellerindeki Fringe dizisi karakterlerinden Walter ve Peter Bishop görseli, konuyu açan arkadaşla konuya aynı noktadan baktığımızın kanıtı diye düşünüyorum eğer rastgele seçmediyse görseli. Fringe dizisi bu konuyu en güzel işlemiş doğru bilim tabanlı mantıksal bir ütopya dizisi. İzleyenler benimle aynı fikirde olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar ki en mantıklı Deja vu tanımının bu başlıktaki açıklama olduğunu düşünüyorum

20. yüzyılın başı: 'daha önce gördüm' anlamında. déjà- daha önceden ve voir- görmek fiilinin geniş zamanda çekilmiş hali vu'nun birleşimi ile oluşturulmuş kelimedir. Açacak olursak, buradaki önceden görmek rüyada görüp gerçektede aynı şeyi yaşamakla aynı değil! Dejavu İnsalar yalnız kaldıklarında düşündüklerinde hayal kurduklarında ayrı bir dünya içerisine girerler örnek verecek olursak, tek başıma bir odada oturuyorum ve düşündüğüm şu: "Antalyaya tatile gitmeme 2 ay kaldı gittiğimde ilk işim yine o ağaçlı yoldan geçip yolun sağında kalan ....alışveriş merkeszine uğrayacağım hatta dönüştede o sürekli bahçesini sulayan garip şapkalı yusuf amcaylada sohbet edicem (inş. yine bir sakarlık yapıpta üstümü başımı batırmam)" gibi detaylı düşüncelerin planladığımız günlerde başımıza gelmesiyle yaşanan bilinç tazeliğidir, gerçektende o gün gelir markete uğrar dönüşte yusuf amcayı görür hatta üzerinizi batırırsınız ve durup ben bu anı daha önce yaşamıştım dersiniz aslında yaşamadınız İLK DEFA yaşıyorsunuz, sadece böyle olacağını daha önce tahmin ettiniz ve unuttunuz...Daha değişik bir tabirle buna AKIL OYUNLARIDA denebilir .....Umarım açıklayıcı olmuştur saygılarımla...

Yeni konular

Geri
Yukarı