Dell G2724D vs MSI G274QPF-QD

Bütçe
10.000
merak ettiğim bir şey var bir yerde okumuştum ama hangi konuda yazmıştı hatırlamıyorum. qd de flicker free yada gözü yormayan diğer özelliğin dell de yerleşik geldiğini yazmıştı biri saçma geldi ama merak ettim. bu yüzden qd de bu menüden açılıyor ve renk bozuluyor demişti.. bunun gerçekliği var mı acaba? QD aldım ben şu an kullanıyorum yaklaşık 4 gün oldu şimdilik beğendim. Bunu merak ettim sadece. QD de hadi hoparlörü es geçiyorum dandik de olsa iş görürdü ama açma kapama tuşu olmaması ve yazılım desteği olmaması büyük eksiklik.. Sonuçta type c girişi var acaba bir şekilde buna dolaylı da olsa firmware atılabilir mi diye düşünmüyor değilim. Bu sayede yazılım da kullanılabilir olur muhtemelen..

Buda Viewsonic in resmi sitesinden alıntı bu arada

"FreeSync, V-Sync standardına göre önemli bir gelişme olsa da, mükemmel bir teknoloji değildir. FreeSync’in en önemli dezavantajı gölgelenmedir. Bu, bir nesnenin önceki görüntü konumunun biraz gerisinde kalması ve gölge benzeri bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmasıdır.

Düşük giriş gecikmesi istiyorsanız ve yırtılmayı dert etmiyorsanız, FreeSync standardı tam size göre. Öte yandan, yırtılma olmadan, yumuşak hareketler arıyorsanız ve küçük giriş gecikmeleriyle de bir sorununuz yoksa, G-Sync donanımlı monitörler daha iyi bir seçimdir.

Ortalama bir birey veya iş profesyoneli için G-Sync ve FreeSync, olağanüstü kalite sunar. Maliyet önemli değilse ve kesinlikle birinci sınıf grafik desteğine ihtiyacınız varsa, G-Sync şampiyondur."

2500TL var.

+++ Dell'in kontrast açık ara daha iyi = daha iyi siyahlar. Malum IPS'in zayıf yönü siyahlar olduğu için önemli. Tabii sadece kontrast değil siyah tekdüzelik de siyah performansında çok önemli ve Dell ile Acer o konuda eşit puan aldıği için doğrudan kontrast karşılaştırdım.
Nötr- Dell'de local dimming var. Ama çok basit düzeyde. Siyah tekdüzeliğe de pek bir katkısi yok. Ayrıca yalnizca HDR ile açılıyor.
-- Dell'in hem color gamut hem de volume daha düşük. DCI-P3 90'ın altında. Ayrıca ölçume parlaklığin da dahil edildiği Volume'da düşüş fazla. Her ikisinin de benzer renk doğruluğuna sahip olduğunu da göz önüne alırsak Acer daha fazla renk gösterebiliyor yani daha canli.
+ Her ikisi de hem 165Hz'de hem 120Hz'de aşırı hızlı. Ancak Dell 60Hz'de bariz daha iyi performans sergilemiş. VRR + düşuk FPS senaryosunda Dell daha iyi performans sergiler.
- Dell'de BFI yok. Ancak Acer'deki de çoğunlukla kullanmayacağinız kadar kötü.
+ Dell'in stant nasıl bilmiyorjm ama Acer'den iyidir herhalde. Acer çok sallanıyor.

NOT: Eşit oldukları herhangi bir alanı yazmadım.

Sonuç olarak Dell'in Acer'e kıyasla tek eksisi renk gamut ve volume'un fiyatına nazaranla fazla az olması. Ama fiyat farkına değecek tek artısı da kontrastı. 2.5k'ya değer mi... Paranız varsa kontrast için düşünülebilir.
Teşekkür ederim, uzun süre kullanmayı düşündüğüm için Dell alacağım sanırım

@evolvo Okuma problemin var. Ben FreeSync > G-Sync gibi bir şey demedim. Israrla G-Sync'in FreeSync'ten iyi olduguna dair mesajlar yazman epey talihsiz bir hareket. Daha fazla sana mesaj yazip saygimi bozmayacagim.

Ben sana yazmamıştım zaten, daha fazla yazıp zamanımı boşa harcamama gerek yok neyin ne olduğunu gayet net anlatmıştım

Konuya neredeyse 1 ay sonra tekrardan yazıyorum. 1 ay önce Samsung G4 aldım ve yaşadığım sorunlar nedeniyle haftaya iade edeceğim. Neredeyse 1 haftadır monitör araştırıyorum. 6500 olan bütçemi neredeyse 10 bine kadar çıkartmayı planlıyorum. Sorum şu ki; G2724D kullanan arkadaşlar bu monitörü öneriyor musunuz? Ve kullandığınız süredeki deneyimleriniz olumlu mu acaba?

Birde monitörde USB port var mı arkadaşlar?

Son düzenleme:
Konuya neredeyse 1 ay sonra tekrardan yazıyorum. 1 ay önce Samsung G4 aldım ve yaşadığım sorunlar nedeniyle haftaya iade edeceğim. Neredeyse 1 haftadır monitör araştırıyorum. 6500 olan bütçemi neredeyse 10 bine kadar çıkartmayı planlıyorum. Sorum şu ki; G2724D kullanan arkadaşlar bu monitörü öneriyor musunuz? Ve kullandığınız süredeki deneyimleriniz olumlu mu acaba?

Bir de monitörde USB port var mı arkadaşlar?

Ben memnunum. İki eksik sayabilirim kendi kullanımım için. Birincisi USB port olmaması ki bu normal karşılanabilir oyuncu monitörü, ikincisi yerleşik hoparlörün veya kulaklık çıkışının olmaması. Genellikle bu bütçede zaten hoparlörler pek iyi olmuyor, en azından kulaklık çıkışı olabilirdi.

Ben memnunum. İki eksik sayabilirim kendi kullanımım için. Birincisi USB port olmaması ki bu normal karşılanabilir oyuncu monitörü, ikincisi yerleşik hoparlörün veya kulaklık çıkışının olmaması. Genellikle bu bütçede zaten hoparlörler pek iyi olmuyor, en azından kulaklık çıkışı olabilirdi.
Sizce 10.000 tl bandında alınır mı? Asus VG27AQZ modeli ile bunun arasında kaldım. Ama herkes DELL öneriyor.

Sizce 10.000 tl bandında alınır mı? Asus VG27AQZ modeli ile bunun arasında kaldım. Ama herkes DELL öneriyor.
Alınır. Foruma pek uğramaz oldum yine geç gördüm yazdığınızı. Ben PC ve PS5 ile kullanıyorum memnunum. Söylediğiniz modeli bilmiyorum. Ben Dell G2724D modelinden oldukça memnunum. VRR desteği ile de PS5'de kullanıyorum.

Alınır. Foruma pek uğramaz oldum yine geç gördüm yazdığınızı. Ben PC ve PS5 ile kullanıyorum memnunum. Söylediğiniz modeli bilmiyorum. Ben Dell G2724D modelinden oldukça memnunum. Vrr desteği ile de PS5'te kullanıyorum.

Alacaktım fakat hiçbir yerde stokta yok. Stoklara gelmesini bekliyorum, alamazsam Alienware veya MSI alacağım.

Geri
Yukarı