Derdimi kimseye tam olarak anlatamıyorum

Devamı olarak inancım var ama bazı konularda kabullenemediğim şeyler de var. O yüzden bilemiyorum bence her şey dua ile olmuyor. Ne kadar dua edersen et çözümü yoksa boş kalıyor diye düşünüyorum. Yanlış düşüncelere sahipsem de mevlam hidayet versin diyebilecek bir sözüm yok.

Allah'ın sana yakınını kaybetmeyeceksin diye bir vaadi yoktur. Sizin şer bildikleriniz hayır, hayır bildikleriniz şer olabilir. Senin bittim dediğin yerden güzellikleri doğuracak, hayatım harika dediğin anda seni tepe takla edebilecek yalnızca o'dur.

Yani doğrudur da eskisi kadar inancım kalmadı dediğim gibi, içimden bir parça kopmuş gibi önceden cuma namazını kaçırmazdım artık cuma gününün geldiğinin farkına bile varmıyorum.

Yani doğrudur da eskisi kadar inancım kalmadı dediğim gibi, içimden bir parça kopmuş gibi önceden cuma namazını kaçırmazdım artık cuma gününün geldiğinin farkına bile varmıyorum.

Bence bu tüm ülkede topluca bir sorun. Herkes o kadar soğudu ki. Allah inancı olarak demiyorum en inanmayanı bile zor anında yardım diler. Kişinin içinden o acizlik hissiyatı yardım dileme ihtiyacı fıtrat gereği hiç gitmez. Ülkeye dönersek gerçekten çok soğuttular dinden imandan. Ve artık insanlar bakıyor ve diyor ki "Dine kitaba uygun yaşamayan insanlar daha mutlu daha iyi. Ben iyi oldum da neye yarandım, değerim bilinmedi." Kesinlikle böyle düşünenler vardır ki bana da öyle hissettiriyor artık. Günümüzde iyi olmanın, erdemli olmanın bir mantığı kalmadı. Ayrıca sosyal medya revaçta olduğu için bozulmalar aşırı fazla. Hiç hazzetmiyorum. Keşke bu kadar yaygınlaşmasaydı.

İmtihan dünyasında hep güzellikler beklememelisiniz. Allah size daimi güzelliği yalnızca Cennet'te vaat etmiştir. Hoşunuza giden anlarda Allah çok iyi, hoşunuza gitmeyen anlarınızda Allah çok kötü derseniz zaten inancınız tam değil demektir.

İmtihan dünyasında hep güzellikler beklememelisiniz. Allah size daimi güzelliği yalnızca Cennet'te vaat etmiştir. Hoşunuza giden anlarda Allah çok iyi, hoşunuza gitmeyen anlarınızda Allah çok kötü derseniz zaten inancınız tam değil demektir.

Allah çok kötü veya çok iyi diye bir düşüncem mevcut değil. Kendi içimde istemeden Allah ve din konusunu ayırıyorum. Allah'ın maneviyatı benim için çok farklı. Sanki İslam'dan bağımsız gibi. Bir dine inanmadığımı varsaydığımda bile inancımdan zerre kadar bir şey eksilmiyor. Bu sebepten ben dine çok çok olumlu bakamıyorum. Ama Allah inancım çok başka bir boyutta.

Allah ve dini ayıramazsınız. Allah'ın emirleri ve yasakları bellidir. Allah'ın emirlerine uymayan Allah'a ancak meydan okumuş demektir. Allah Rahman ismi sıfatıyla Dünya'da her canlıya rızkını verir lakin Rahim sıfatıyla ahirette yalnızca müminlere merhamet eder. Dünya Mümin için bir duraktır. Bu durakta daimi güzellik vaadi yoktur. Güldüren de ağlatan da O'dur. Bunu bilen mümin güldüğünde de Allah, ağladığında da Allah der. Hz. Yusuf'u zindanda yıllarca tutan onu zindandan çıkartıp tahta oturtan Allah'tır.

İnsanlar ne zaman başı sıkışsa yaratıcısına sığınır M.Ö. De böyleydi hala böyle oysaki sorunun içine girip acı çekseler acı ile güçlendikleri için o sorunu tekrar yaşamayacaklar herkes acıdan kaçınıyor acının kaynağına inmiyor.

Arkadaşlar mevcut sorunu tam olarak anlatamıyorum. Nasıl tarif edilir anlatılır hiç bilmiyorum. Kimseyle paylaşasım gelmiyor. O kadar güvendiğim kişiler yok. Fakat stres faktörü insanı yiyip bitiriyor çok kötü bir durum. Anlatsam bile tamamen anlatmış gibi hissedemem. Birinin (derdimin muhatap kişisi) onu anlaması lazım hani ben anlatmadan. Bu da mümkün olmadığı için öyle kısır bir döngü. Böyle sıkıntı yaşayan tek ben miyim acaba diye bir sorayım dedim.
Kimseninde anlayabileceğini beklemiyorum zaten. Kendini en iyi anlayan yine kendinsin. İçine dön ve kalbininin sözünü dinle.

Arkadaşlar mevcut sorunu tam olarak anlatamıyorum. Nasıl tarif edilir anlatılır hiç bilmiyorum. Kimseyle paylaşasım gelmiyor. O kadar güvendiğim kişiler yok. Fakat stres faktörü insanı yiyip bitiriyor çok kötü bir durum. Anlatsam bile tamamen anlatmış gibi hissedemem. Birinin (derdimin muhatap kişisi) onu anlaması lazım hani ben anlatmadan. Bu da mümkün olmadığı için öyle kısır bir döngü. Böyle sıkıntı yaşayan tek ben miyim acaba diye bir sorayım dedim.
"Derde derman arar ıdım
Derdim bana dermân imiş
Ben gayrı da arar iken
Cân içinde cânân imiş"

"Bazı sırlar vardır, yalnız dostlara anlatılacak. Bazı sırlar vardır, dostlara bile anlatılmayacak. Bazı sırlar vardır, kendimize bile açıklanmayacak. -- Friedrich Nietzsche"

Hayatımızın bazı dönemlerinde ve bazı dertlerimizde bizi kimse anlamayacak. Hatta bazen bizi biz bile anlayamayacağız. Kendimize, tavırlarımıza, bu durumu neden bu kadar büyüttüğümüze anlam veremeyeceğiz. Zaman hocam zaman. Zaman her şeyin ilacı. Korkmayın, bu günler de geçecek.

Yalnızca siz hayat ile olan bağınızı koparmayın, mutluluğunuzu daim edin, o yeter.

Saygılar.

Aileniz dışında derdinizi hiç kimseye anlatmayın. Yarın bir gün gelir ve o dertleriniz ayağınıza dolanır. Bir de sürekli dert anlatan kişilerden insanlar kaçar o yüzden yapacak bir şey yok. Gördüğüm kadarıyla erkeksiniz. Toplumda erkek dediğin güçlü, egemen, otoriter olur algısı olduğu için birisine dert anlatmanız, sizi otomatik olarak ezik konumuna düşürecektir. Tavsiye etmem o yüzden. Onun yerine günlük tutabilirsiniz. Derdinizi yazıya dökmeniz, sizi bir nebze olsa da rahatlatacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı