Ders çalışamıyorum ne yapmalıyım?

H0usten

Decapat
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Arkadaşlar 8.sınıfım ve ders çalışamıyorum. Program yapıyorum ama programın 3. gününde canım sıkılıyor, bunalıma giriyormuş gibi hissediyorum. Sanki hayatım bitmiş gibi hissediyorum YouTube'dan bir sürü video izledim ama olmadı. Ders çalışamıyorum bana yardım edebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 8.sınıfım ve ders çalışamıyorum. Program yapıyorum ama programın 3. gününde canım sıkılıyor, bunalıma giriyormuş gibi hissediyorum. Sanki hayatım bitmiş gibi hissediyorum YouTube'dan bir sürü video izledim ama olmadı. Ders çalışamıyorum bana yardım edebilir misiniz?
Herhangi bir şey iç çok kolay gelecek. Şunu yap böyle olacak. 3 kere zıpla sıkıntın geçer gibi çözümler bekliyorsan yanılıyorsun. Bu iş zahmetli ve emek gerektire bir iş. Canın sıkılıyor olabilir. Fakat sen bir hedef için çalışıyorsun. Çalışmazsan olmaz bu kadar basit. Karar senin ama kararsız kalma tavsiyemdir.

Artı -1 Eksi
Gece yatağına yattığında rakiplerini düşün. Nasıl çalıştıklarını, konularda nasıl ilerlediklerini. Kendinin ise ne kadar geride kaldığını düşün. Sınav kitapçığının önüne geldiğini düşün. Bu kadar çalışmayla ne kadar çaresiz kalacağını düşün. Gerçekten etkili düşünebilirsen ufaktan telaş basar.
Bu ülkede yaşıyorsak ne yazık ki bu sınavlara iyi hazırlanmak lazım dostum. Senin sorunun çalışmaya motive olamamak. Ancak buna gerek yok, şart değil yani. Motivasyonun olmadan da o masaya oturmalısın. Zaten sen ilerledikçe deneme sınavlarında da netlerin arttıkça çalışma isteğin ve motivasyonun da artacak, bunun sayesinde de daha kolay çalışabileceksin. "Bugünün ineği yarının patronu."

Gece yatağına yattığında rakiplerini düşün. Nasıl çalıştıklarını, konularda nasıl ilerlediklerini. Kendinin ise ne kadar geride kaldığını düşün. Sınav kitapçığının önüne geldiğini düşün. Bu kadar çalışmayla ne kadar çaresiz kalacağını düşün. Gerçekten etkili düşünebilirsen ufaktan telaş basar.
Bu ülkede yaşıyorsak ne yazık ki bu sınavlara iyi hazırlanmak lazım dostum. Senin sorunun çalışmaya motive olamamak. Ancak buna gerek yok, şart değil yani. Motivasyonun olmadan da o masaya oturmalısın. Zaten sen ilerledikçe deneme sınavlarında da netlerin arttıkça çalışma isteğin ve motivasyonun da artacak, bunun sayesinde de daha kolay çalışabileceksin. "bugünün ineği yarının patronu."

Kanka telaş var hatta zaman ilerledikçe daha da artıyor ama yapamıyorum.

Ben LGS'ye hazırlanırken bilgiseyardaki oyunları silmiştim, dizi/film izlediğim hesapları kapattım ve en çok gezindiğim sitelere sınırlama getirdim kısacası zevk aldığım çoğu şeyi engelledim. Biraz sıkıcı oluyor ama önemli bir sınav için hazırlanmamı(odaklanmamı) kolaylaştırdı.

Not: Böyle yapmamın sebebi son 2 ay kalmasına rağmen hiç çalışmadığı içindi. Sen yine bazı şeyleri belli bir sınırla yap.

Kanka telaş var hatta zaman ilerledikçe daha da artıyor ama yapamıyorum.
Deneme çözüyor musun? Durumunu görmen gerekli. Gelen sonuçlar seni çalıştırmaya yönlendirebilir. Ben de 3 sene önce YKS sınavına hazırlandım ve başlangıçta aynı senin durumundaydım. Ama bu işe başlamadan olmuyor. Çalışan arkadaşların varsa bir whatsapp grubu oluşturun, sabah belli saatlerde kalkın ve birbirinizi arayın, çalışma saatleriniz ve aralıklarınız olsun.
Ayrıca bitirilmesi gereken konuların listesini internetten bulup çıkart, konuları bitirdikçe üstlerini çiz, bu his bile seni iteler.

Henüz ders çalışmak için erken bence o sonuçta halendan yazdayiz ve şu günlerde ders çalışmak seni bıktırabilir
İşte en yanlış düşüncelerden biri de bu. Sınavlar git gide zorlaşıyor gençler. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Rakiplerinizden biri de benim kuzenim. Kendisi o kadar konstantre olmuş durumda ki hedefe tam anlamıyla kilitlenmiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı