Dertleşelim mi?

Mutluysam derdim yok demedim derde bağımlı yaşarsanız her zaman hayatınız kötü olur ben hep bardağın iyi tarafından bakıyorum mutlu olmak bir o kadar kolay kaybetmeside bir o kadar kolay her şey sizin elinizde benim konularımı belki bilen bilir bundan 2 sene önce major deprasyon dediğimiz durumu yaşıyordum ama her şeyi kafaya takarak dert edinerek nereye kadar yaşıyacağım diyorum ve yaşıyorum öyle.

Siz de haklısınız ama sürekli peşinden gelen bir derdi düşünmeden geçiremiyorsun ki? Örneğin maddiyatsızlık yüzünden istediğin şeylere erişemiyorsun. E iş bulayım diyorsun. Malum sonuç orta da.

Hocam psikolog vs olmadan çözülmesi çok zor diye biliyorum ilaç vs kullandınız mı?

Evden dışarı çıkarak hava alarak o zamanlar bilgisayar başında çok otururdum hiç sohbet bile etmezdim ailemle şimdi de hala bilgisayar başına otursam kalkmam ama psikolojim yerinde biraz spora gittim kız arkadaşım oldu vesaire oldu ve bitti öyle çok uzun bir süreçte değildi ama yaşadım ama dediğim gibi oldu ve bitti psikoloğa gitmedim sicilimi kirletmek istemedim.

Bu arada öyle kas yapacak kadar spor yapmadım sadece biraz hava almam gerekti bazı şeyleri kafamda oturtmam gerekiyordu oturttum ve hayatıma bakıyorum.

Merhaba, konuyu sizinle dertleşmek, fikir almak ve birazda muhabbet tadında bir konu olsun istiyorum. Ankara'da yaşayan, 20 yaşında ve işitme engelli olan bir gencim. Aklıma gelen bütün yolları yani tabiri caizse çırpındığım bir hayatımı anlatmak istiyorum. Bir kez 2021 yılında pandemi dönemine denk gelen YKS sınavına girdim ama hiç çalışmadım desem yeridir. Sınav sonucu malum berbat bir sonuç çıkardım ve sınav sonucu sıralaması 700 bin çıktı. Mezuna bıraktım ve bir daha YKS sınavına girmedim. Aslında üniversite okumak istemiyordum özellikle Türkiye'de okumak istemiyordum. Lakin artık iş ararken üniversite mezunu şartı koştukları için iş vermiyorlar. Bu sebepten ötürü okumayı düşünüyorum. Ben hayatımda ilk defa iki işte çalıştım. İlki yaklaşık bir aylığına çalıştığım iş ŞOK marketinde oldu. İşten zorla yoğun mobbing ile istifa ettirildim. Sürekli farklı mağazalarda yoğun çalıştırmaları ve kasada çıkan 200 lira açığını kanıtlayamadıkları halde bana kilitlediler. Bu sebepten ötürü istifa ettirildim. İkinci işim ise KFC şirketinde lobi elemanı olarak 12 gün çalıştım. Burada çalışanların aslında çalışmadığı ve bütün işleri bana vermeye çalışmalarından üstüne işi zorlaştırmalarından ötürü bıraktım. "Şikayet etmedin mi?" Diye sorabilirsiniz, evet ettim. Fayda etmedi ki bu çalışanların içerisinde vardiya amiri, restoran müdürü ve bölge sorumlusu da var. Bölge müdürünün numarasını almam imkansızdı. Şikayeti edebileceğim tek kişi insan kaynakları sorumlusuydu ve 7-24 sürekli restorana gelirdi. Gözü önünde oldu her şey ona rağmen o kişileri savundu. Ailem istememesine rağmen zorla istifa ettim. Kamu tarafını da denedim. EKPSS sınavına girdim ve 80 aldım ama atanamadım. Forumda yurt dışı vs. konuları açmıştım ama malum yurt dışı durumumdan dolayı doğal olarak başarısız oldu. YouTube içerik üreticiliği üzerinden de yürüdüm aslında sayılabilir ufak bir başarı da elde ettim ancak kanaldan para kazanamadığım için ekipman kısmını gidermekte sorun yaşadım ve bırakmak zorunda kaldım. Freelance işi de denedim kısacası oda başarısız. Üç senedir çalıştığım iki işi saymazsak işsizim yani liseden mezun olduğum andan beridir doğru dürüst evden çıkamıyorum. Sürekli iş sitelerinde dolanıp o ilanlara bakmaktan midem bulanıyor, üzülmekten ve çaresizlikten yoruldum. Şayet hiçbir arkadaşım da kalmadı bu konu hakkında daha önce açtığım konu da yazmıştım. Nasıl bir arkadaş edinebilirim? Diye ondan da başarısız oldum. Kafanızı allak bullak ettiysem özür dilerim. Derdimi anlatacak birisi bulamıyorum. Bu arada kesinlikle umutsuzluk düşüncesi pompalamıyorum. Elimden gelenin en iyisini sürekli yapmaya çalışıyorum, araştırıyorum ama her denemede başarısız olmaktan bıktım ve artık pes ettim. Aklıma gelen bütün yolları denedim, denedim ve denedim. Neyse, bendeki dert mi? Ben mi abartıyorum? Bilmiyorum. Herkesin derdi kendinedir ama işte bende ki dert böyle işte. Sizde durum nasıl? Umarım her şey yolundadır. Derdin var ise bana anlatabilirsin. Seni dinlerim.
Dilerim aradiginizi bulursunuz hocam. Bende isler cok karisik. 12. sinifim ve universiteye gidecegim seneye fakat ne istiyorum halen daha emin degilim. Dil bolumundeyim haliyle ingilizce ogretmenligi onceligim fakat baska ne meslek edinebilirim bunu dusunmeden edemiyorum. Yurt disina gitmeyi cok istiyorum hatta babam sayesinde vatandaslik alabilme sansim vardi fakat hayatta degil o yuzden alamiyorum (dedem Bulgaristan gocmeni). Onun disinda cok stresli bir hayat yasiyorum. Turkiye'den asla ve asla memnun degilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı