Detroit: Become Human PC sorunları

İşletim sistemi
Windows 10

atar1993

Megapat
Makaleler
8
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7700X İşlemci
32 GB 6000 Mhz Ram
1+1+2 TB PCIe 4.0 SSD
Sapphire RX 6900 XT SE Ekran kartı
ASUS ROG Strix X670E-A Anakart
Meslek
Yazılım Mühendisi
O kadar hevesle PC'ye çıkmasını beklediğim ve sonunda çıktı dediğim 142TL para verip aldığım oyun başıma dert oldu.
  1. Mönitörüm 21: 9 yani ultrawide olduğundan kenarlar boş görünüyor. Hiç hoş bir manzara değil.
  2. Oyunda başlangıçta 30 FPS'e sabitliyor sonrasında 60 FPS için ayarlardan yapmak gerekiyormuş sonrasında gördüm.
  3. Karakter sabit olduğu yerde duruken sigara içip geleyim dedim. Geldiğimde fraps 3-5 FPS arası gösteriyordu. Hareket edip gezmeye başlayınca 10 saniyede ancak düzeldi.
  4. Hikaye ilerlemeye başlayınca sıkıntı yok anlık olarak görüntü bir anda donuyor. Bildiğiniz fotoğraf gibi kalıyor ama oyunun sesinden anlaşılcağı üzere oyun devam ediyor. Alt+Tab yapıp başka bir uygulamaya gidip oyuna döndüğümde 2 saniye daha oynayabiliyorum sonra tekrar donuyor.
  5. Ses bazı sahnelerde sonradan geliyor.
Bu kadar problemle bu oyunun piyasaya girmesini kesinlikle ummuyordum. Bu tip durumlarla karşılaşan ve çözüm yollarını bilenler bilgi verirse memnun olurum. Sistemim problem yaşamaya uygun değildir diye düşünüyorum. RX 590 (Güncel sürücü) + Ryzen 7 2700 + 32 GB RAM+ 1TB NVMe SSD var. Sıcaklık problemi falan falan öyle bir durum yaşamıyorum.

Daha demin 177 MB güncelleme geldi. Ana menüde donmayan oyun. Donup kapanmaya başladı. Karakter asansörden çıkıyor. dümdüz ilerliyorum. Ne sağa ne sola dönebiliyorum. Oyun orada donuyor. Bilgisayarı güç tuşuna basılı tutarak yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Klavyenin ışığı da sönüyor. Yani klavye ve fare de devre dışı kalıyor. "Yeni oyun" diyerek buraya geldim. Yoksa "devam et" dersem hiç yüklenmiyor. Siyah ekran geliyor.

Bir de ekran kartının sürücüsünü güncelledikten sonra gölge derleme işlemi yok mu. En uygun performansı optimize mi ne ediyormuş. Bir şeyler bir şeyler yazmışlar işte. Hiç bir işe yaradığı yok. Birde iki saat onu bekliyorum.
Gölge derleme den bende nefret ediyorum.
Aynısı call of duty modern warfare'de de var.

Arkadaşlar mouse m oyuna girdiğimde sol tık la al yazan ya da diz çök yazan imleçleri aktif edemiyorum. Sağ tık çalışıyor.
Anlayamadım gitti.
Her şey çok güzel akıcı ama fare aktif olmuyor sol tuşu.

Oyunu yeni indirdim ve droplar havada uçuşuyor. Oynanmaz halde. Leş gibi optimizasyon yapmışlar. 60 FPS kilidini kaldıramıyorum. Nvidia denetim masasından düşey senkranizasyonu kapatmama rağmen FPS kilidi yine de aktif durumda. 6 aylık bir ön sipariş sürecinin sonunda böyle bir fiyaskoyu beklemiyordum.

Oyun konsoldan port. RDR2 de aynı şekilde. Bu yüzden fazla bir şey beklemek lazım. PS4'te oynamak lazım varsa yoksa da bayağı bir zaman sonra alıp oynanabilir.

Oyun konsoldan port. RDR2 de aynı şekilde. Bu yüzden fazla bir şey beklemek lazım. PS4'te oynamak lazım varsa yoksa da bayağı bir zaman sonra alıp oynanabilir.
RDR2 şu anda sorunsuz, optimizasyon kusuru kalmadı, çok kısa süre içinde hallettiler onu. Bu çıkalı 2 hafta oluyor, hala tık yok, sürekli %100 işlemci kullanımı var, GPU'ya sıra gelmiyor ki. Berbat rezalet bir durum var. Gölge derleme işlemini sıfırdan tekrar yapsam fark olur mu diye merak ediyorum ama nasıl yapılır onu da çözemedim.

RDR2 şu anda sorunsuz, optimizasyon kusuru kalmadı, çok kısa süre içinde hallettiler onu. Bu çıkalı 2 hafta oluyor, hala tık yok, sürekli %100 işlemci kullanımı var, GPU'ya sıra gelmiyor ki. Berbat rezalet bir durum var. Gölge derleme işlemini sıfırdan tekrar yapsam fark olur mu diye merak ediyorum ama nasıl yapılır onu da çözemedim.
Sistem gereksinimlerinde belirtildiği gibi 1060 ile rahatça oynanılabiliyor mu?

1060'ı bilmiyorum ama bende 1070 var, çoğu ayar ultrada, bazıları high, çok nadir medium olan var, ortalama 55 FPS ile oynayabiliyorum, hiç takılma vs olmuyor, gayet akıcı. İşlemci kullanımı (ki işlemcim 4. nesil i5) %50-60 civarı, GPU %100 kullanılıyor (olması gerektiği gibi).
Bu oyunda ise CPU %100, GPU kullanımı sürekli dalgalanıyor, bu da sürekli takılmalara sebep oluyor. Low'a alıyorum aynı, Ultra'ya alıyorum yine aynı.

1060'ı bilmiyorum ama bende 1070 var, çoğu ayar ultrada, bazıları high, çok nadir medium olan var, ortalama 55 FPS ile oynayabiliyorum, hiç takılma vs olmuyor, gayet akıcı. İşlemci kullanımı (ki işlemcim 4. nesil i5) %50-60 civarı, GPU %100 kullanılıyor (olması gerektiği gibi).
Bu oyunda ise CPU %100, GPU kullanımı sürekli dalgalanıyor, bu da sürekli takılmalara sebep oluyor. Low'a alıyorum aynı, Ultra'ya alıyorum yine aynı.
Öyle ise çok iyi olmuş. Teşekkürler.

Oyun hiçbir şekilde açılmıyor. Yönetici olarak çalıştırdığımda veya Epic üzerinden oyunu açtığımda bir süre "çalışıyor" yazısı göründükten sonra kapatıyor, hiçbir şekilde oyunun penceresi bile açılmıyor. Ekran kartım 1660ti ve bütün güncelleştirmeler güncel görünüyor. Oyun içi sorunları geçtim daha kendisini bile açamıyor, bozuk oyunu piyasaya sürmüşler. Orijinal aldığım bir oyun ilk defa açılmıyor...

Çözüm fikirlerine açığım.

Yeni konular

Geri
Yukarı