Devletin yönetim biçimi nasıl olmalıdır?

Devlet mi kaldı ortada? İllegal hanedanlık yönetimde şu an. Seçimde de malum kişi kazanırsa legal yapacak bekleyin görün. :D

Kazanmayacak dostum ilk oyumu kk basacağım inşallah alacağız.

Halka soralım diyenler gümletti her zamanki gibi. Dünyada hiçbir aklı başında devlet ülke yönetimini halka bırakacak kadar enayi değil. Oturmuş devlet yapısı denen bir şey vardır. Örneğin Amerika'da başkan değişir ama çoğu şey değişmez. Bir ülkede kullandığınız oy ile bir şeyleri değiştirebiliyorsanız o ülkeden de zaten bir halt olmaz. Bütün ülkeleri ne yaptığını bilen, aklı başında, yeri geldiğinde birbirini de denetleyen yönetim grupları yönetmelidir.

Meritokrasi :)
Elbette bu pratikte mumkun degil o yuzden bence yonetim biciminden ziyade devlet yetkisi mumkun oldugunca kisitlanmis olmali, cunku eninde sonunda yozlasacak.

Meritokrasi :)
Elbette bu pratikte mumkun degil o yuzden bence yonetim biciminden ziyade devlet yetkisi mumkun oldugunca kisitlanmis olmali, cunku eninde sonunda yozlasacak.
Meritokrasi dediğin tek başına kullanılamaz. Ek ideolojidir. Misal benim görüşüm demokrasi + meritokrasi + mizojini.

Meritokrasi dediğin tek başına kullanılamaz. Ek ideolojidir. Misal benim görüşüm demokrasi + meritokrasi + mizojini.

Demokratik bir monarsi gibi diyorsun yani. Halk bir araya gelip Mustafayi padisah yapmak istiyoruz derse demokratik bir tercih olmus olur ama monarsik bir yonetim esas olmus olur.

Bu tarz fantezileri lisede yapardik biz, sonuc olarak insanin yonetime hakim oldugu her yonetim bicimi corrupt olacak bir noktada. O sebeple fikirlerim degisti; yoneten insan oldugu muddetce bicimin cok farklilik yaratmayacagini dusunuyorum super sacma bir sey degilse eger.

En temizi devletin hukukun ustunlugu, asker ve polis guvencesi disinda hicbir alana mudahale etmemesi. Bu tesis edildikten sonra isterse devleti Nihat Dogan yonetsin, bence OK.

Geri
Yukarı