Dil seçmek mantıklı mı?

Yurt dışına gitmek için dil 1.sebep olmuyor maalesef. Mühendislik ya da sağlık okuyup yanına dil eklerseniz daha faydalı olacaktır. Lakin tercümanlık ya da öğretmenlik düşünüyorsanız başka. Ayrıca dili sevdiğinizi söylediniz, dili hobi ile öğrenmek var sorumluluk alarak öğrenmek var. Okuldaki dersler sizi bunaltadabilir. Son söylediğimi kendinize bir sorun.

Yurt dışına gitmek için dil 1.sebep olmuyor maalesef. Mühendislik ya da sağlık okuyup yanına dil eklerseniz daha faydalı olacaktır. Lakin tercümanlık ya da öğretmenlik düşünüyorsanız başka. Ayrıca dili sevdiğinizi söylediniz, dili hobi ile öğrenmek var sorumluluk alarak öğrenmek var. Okuldaki dersler sizi bunaltadabilir. Son söylediğimi kendinize bir sorun.
Aslında evet fen ve matematik bunaltıcı geliyor. Sebebi fazla tekrar etmemem sanırım. Çalışabileceğimden emin değilim fakat bu yanlış bir cümle olur çünkü başarısız insanlar çalışmayanlardan ibarettir. Okuduklarıma ve çıkarımıma göre kendimi dille kısıtlamayıp biraz dişimi sıkıp sayısal okuyarak bir üniversite, hobi ve kurs olarak ingilizceyi öğrenerek rahat şekilde yurtdışına gidebilirim. Yinede sizlerin yorumlarını okumaya devam etmeyi çok isterim

Ayrıca kendime bu soruyu sorduğumda 6 saat matematik yerine 10 saat ingilizceyi görmek daha makul geliyor. Fakat çok kararsız durumdayım ingilizceyi çok sevsemde yurtdışını çok istesemde kendimi bu şekilde kısıtlamalımıyım diye kendime soruyorum. Çok kararsız durumdayım.

Son düzenleme:
Aslında evet fen ve matematik bunaltıcı geliyor. Sebebi fazla tekrar etmemem sanırım. Çalışabileceğimden emin değilim fakat bu yanlış bir cümle olur çünkü başarısız insanlar çalışmayanlardan ibarettir. Okuduklarıma ve çıkarımıma göre kendimi dille kısıtlamayıp biraz dişimi sıkıp sayısal okuyarak bir üniversite, hobi ve kurs olarak İngilizceyi öğrenerek rahat şekilde yurt dışına gidebilirim. Yine de sizlerin yorumlarını okumaya devam etmeyi çok isterim.

Üniversite'de sayısal bir bölüm kazanıp okulunuz bitene kadar ingilizcenizi yavaş yavaş hobi bir şekilde geliştirebilirsiniz ama sayısal bir bölüm sizi zorlar mı? Matematik ve fen bilimlerinde temel önemli, temeliniz var mı? Temeliniz yoksa toparlayabilecek iradeyi kendinizde görüyor musunuz? Dil seçerek liseyi sevdiğiniz derslerle rahatça bitirebilirsiniz ama üniversite için aynısını söyleyemem. Şimdiden hangi üniversiteyi ve bölümü düşünüyorsunuz? Eğer dil bölümde sivrilecek olursanız ki sözel okusanız bile bir alanda sivrilirseniz kesinlikle iş bulursunuz, dil o kadar da önü kapalı bir bölüm olmaz. Bu soruları bende kendime 4 yıl önce eşit ağırlık mı yoksa dil mi seçsem diye düşünürken diyordum. Dilden korkarak eşit ağırlığı seçmiştim.

Üniversite'de sayısal bir bölüm kazanıp okulunuz bitene kadar ingilizcenizi yavaş yavaş hobi bir şekilde geliştirebilirsiniz ama sayısal bir bölüm sizi zorlar mı? Matematik ve fen bilimlerinde temel önemli, temeliniz var mı? Temeliniz yoksa toparlayabilecek iradeyi kendinizde görüyor musunuz? Dil seçerek liseyi sevdiğiniz derslerle rahatça bitirebilirsiniz ama üniversite için aynısını söyleyemem. Şimdiden hangi üniversiteyi ve bölümü düşünüyorsunuz? Eğer dil bölümde sivrilecek olursanız ki sözel okusanız bile bir alanda sivrilirseniz kesinlikle iş bulursunuz, dil o kadar da önü kapalı bir bölüm olmaz. Bu soruları bende kendime 4 yıl önce eşit ağırlık mı yoksa dil mi seçsem diye düşünürken diyordum. Dilden korkarak eşit ağırlığı seçmiştim.
Sayısal tabii zorlar. Matematik temelim çok iyi değil. İngilizce temelim çok daha iyi. Aslında genel özet şu ki... Dili daha çok seviyor ve istiyorum fakat yurtdışı için değecekmi ya olmazsa? B planım olacak mı? kendimi dil ile kısıtlamalımıyım gibi sorular tamamen kararlarımı sürekli değiştiriyor. Sayısal yapabileceğimden şüpheliyim, sayısal çalışma disiplinim pek yok. Ama disiplin sağlayabilirmiyim bilmiyorum.

Aslında her şey kararsızlıkta ve güvensizlikte bitiyor.

Şuan istediğim bölüm yok aslında. MSÜ düşünüyordum fakat vazgeçtim bir kaç özel sebepten ötürü. Haricinde yazılımla ilgileniyorum. Eşit ağırlıkta yönetim bilişim bölümünü düşünmüştüm. Mühendislikte olabilir fakat çok zahmetli bir bölüm.

Sayısal tabii zorlar. Matematik temelim çok iyi değil. İngilizce temelim çok daha iyi. Aslında genel özet şu ki... Dili daha çok seviyor ve istiyorum fakat yurt dışı için değecek mi ya olmazsa? B planım olacak mı? Kendimi dil ile kısıtlamalı mıyım gibi sorular tamamen kararlarımı sürekli değiştiriyor. Sayısal yapabileceğimden şüpheliyim, sayısal çalışma disiplinim pek yok. Ama disiplin sağlayabilir miyim bilmiyorum.

Aslında her şey kararsızlıkta ve güvensizlikte bitiyor.

Şu an istediğim bölüm yok aslında. MSÜ düşünüyordum fakat vazgeçtim birkaç özel sebepten ötürü. Haricinde yazılımla ilgileniyorum. Eşit ağırlıkta yönetim bilişim bölümünü düşünmüştüm. Mühendislikte olabilir fakat çok zahmetli bir bölüm.

Kararsızlığınızı anlıyorum, yazılım sektörü düşünüyorsanız, internet sayesinde dil okurken de yazılım öğrenebilirsiniz. Genelde üniversitede dil hocaları, dil okurken ekstradan sertifika edinmenizi tembihlerler zaten. İngilizce'den çok zevk aldığınızı ve matematik temeliniz düşük olduğunu söylediniz, ayrıca ders çalışma konusunda da biraz isteksizsiniz sanırım. Matematik sıkı bir çalışmayı gerektirir.

Kararsızlığınızı anlıyorum, yazılım sektörü düşünüyorsanız, internet sayesinde dil okurken de yazılım öğrenebilirsiniz. Genelde üniversitede dil hocaları, dil okurken ekstradan sertifika edinmenizi tembihlerler zaten. İngilizce'den çok zevk aldığınızı ve matematik temeliniz düşük olduğunu söylediniz, ayrıca ders çalışma konusunda da biraz isteksizsiniz sanırım. Matematik sıkı bir çalışmayı gerektirir.
Evet doğru anlamışsınız. Yorumlarınız çok yardımcı oldu. Fakat hala kararsızım, çünkü geleceğimi belirlemek için bir imza atmam yeterli olacak. Bu çok kolay olmamalı. Sanırım bir kaç kişiye daha başvurmam ve sormam gerekecek. Bu konuyu gören herkes yorumlarını yazabilir şimdiden teşekkürler. Bizi bu kadar düşündürenler sağolsun...

Evet doğru anlamışsınız. Yorumlarınız çok yardımcı oldu. Fakat hala kararsızım, çünkü geleceğimi belirlemek için bir imza atmam yeterli olacak. Bu çok kolay olmamalı. Sanırım bir kaç kişiye daha başvurmam ve sormam gerekecek. Bu konuyu gören herkes yorumlarını yazabilir şimdiden teşekkürler. Bizi bu kadar düşündürenler sağolsun...
Ayrıca yazılım kursunada gidiyorum. Yazılım becerilerim fena değil. Bu konudada kendimi geliştiriyorum.

Hocam bu arada e.a seçtim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı