Din adamlarının devlet memuru sayılmasını destekliyor musunuz?

Din adamlarının memur sayılmalı mı

• Oy verenlerin toplamı
    86
Zaten imamların maaşı en düşük memur maaşının biraz üstünde. Hani desem ki iktidar partisi imamları kendi seçiyor kendi adamlarını atıyor o zaman dersin biz onların para kazandırmak istediği adamlara vergimizle para ödüyoruz... Öyle bir şey de yok imam olmak isteyen giriyor devletin ilahiyat fakültesine bitince giriyor DHBTS ve KPSS sınavına puan alıp atanıyor. Kimseye de sen olamazsın sen söylesin denmiyor. Adam çalışmış devlet memuru olmuş.

Kesinlikle. Okul bitirmekle yetmiyor. Adamlar bir dünya sınava giriyor. Hem yazılı, hem de sözlü mülakat.

Fıkıh, Tefsir, Tecvid, Akaid ve taallim Google ve Youtube'dan öğrenilmez maalesef. Bir hoca veya öğretmenin terbiyesinde olunması elzemdir. Şayet o kişi Müderris, imam veya alim olacaksa. O halde ben de doktor, avukat ve mühendislere gidip Google ve Youtube'dan öğrenmesini söylerim. Ne gerek var üniversitelere?
Eğer dediğiniz gibi bu alanda kendini ilerletmek ve geliştirmen istiyorsa üniversiteler yerinde duruyor gidip ilahiyat okuyabilir. Sanırım yanlış anlamışsınız soruyu ben genel olarak imamlardan rahipler bahsediyorum

Eğer dediğiniz gibi bu alanda kendini ilerletmek ve geliştirmen istiyorsa üniversiteler yerinde duruyor gidip ilahiyat okuyabilir. Sanırım yanlış anlamışsınız soruyu ben genel olarak imamlardan rahipler bahsediyorum

İmam için de bu geçerli. İmam sadece namaz kıldırmaz. Kıldıracağı namazı düzgün kıraat ve tecvid üzere kıldırması farzdır. Fıkıh bilmesi farzdır. Bunu öğrenmek ise yıllar alabilir. Bununla beraber vakit namazları dışında ilmihal dersleri,tebliğ ve konferans gibi faaliyetleri de oluyor. Aslında bu adam tüm gününü neredeyse bir işe bağlıyor.

Bir de 50-60 milyon müslüman nüfusun yaşadığı bir ülkede imamların maaş almalarını tartışmak bana saçma geliyor. Ülkenin %40'ı Müslüman %40'ı Hristiyan olsa ve %20'si ateist olsa; %40'ın istifade ettiği kiliselerdeki din görevlileri memur olsa benim yine umrumda olmaz ve onların maaş almalarını yine desteklerim.

İmam için de bu geçerli. İmam sadece namaz kıldırmaz. Kıldıracağı namazı düzgün kıraat ve tecvid üzere kıldırması farzdır. Fıkıh bilmesi farzdır. Bunu öğrenmek ise yıllar alabilir. Bununla beraber vakit namazları dışında ilmihal dersleri, tebliğ ve konferans gibi faaliyetleri de oluyor. Aslında bu adam tüm gününü neredeyse bir işe bağlıyor.

Bildiğim kadarıyla İslam'da namaz kıldırmak için imamın olması şart değil. İslam'ın ilk yıllarında islamiyeti doğru anlaşılması için böyle bir mertebe çıkmış. Yanlış biliyorsam düzeltin.

Ayrıca şuraya da dikkat çekmek istiyorum. Toplum içinde farkı dine mensup insanları barındırır. İslama inanmayan birinin imam maaşlarını kendi cebinden ödemesi kabul edilemez keza bir Müslüman'ı rahip maaşlarını ödemeside aynı şekilde. Sonuçta memurların maaşları vatandaşların vergileriyle ödeniyor. Ayrıca din kişiye özeldir devlet böyle konularda taraf olamaz ve böyle şeyleri kamulaştırması doğru değildir. Camiler ve kiliseler de kamu malı olmaktan çıkartılıp elektrik ve su masraflarının devlet tarafından karşılanlasına son verilmelidir.

Bir de 50-60 milyon Müslüman nüfusun yaşadığı bir ülkede imamların maaş almalarını tartışmak bana saçma geliyor. Ülkenin %40'ı Müslüman %40'ı Hristiyan olsa ve %20'si ateist olsa; %40'ın istifade ettiği kiliselerdeki din görevlileri memur olsa benim yine umurumda olmaz ve onların maaş almalarını yine desteklerim.

Herkes için geçerli değil bu durum ama. Kişi hayatında hiç kullanmadığı ve belki de kullanmayacağı şeylerin vergisini cebinden ödememeli. Bir başka konuyu örnek vereyim mesela. TRT'nin Avrupa ligi ihalesini alması. 100 milyon euro ödeyerek yayın haklarını satın aldı ve zarar ederse de halkın cebinden ödenecek. Ben futbol izliyorum ama bir başkası izlemiyordur ve bunun kendi cebinden karşılanmasını istemiyor olabilir. Ama zaten devletin televizyon kanalının olmasına karşıyım.

Bildiğim kadarıyla İslam'da namaz kıldırmak için imamın olması şart değil. İslam'ın ilk yıllarında islamiyeti doğru anlaşılması için böyle bir mertebe çıkmış. Yanlış biliyorsam düzeltin.

Ayrıca şuraya da dikkat çekmek istiyorum. Toplum içinde farkı dine mensup insanları barındırır. İslama inanmayan birinin imam maaşlarını kendi cebinden ödemesi kabul edilemez keza bir Müslüman'ı rahip maaşlarını ödemeside aynı şekilde. Sonuçta memurların maaşları vatandaşların vergileriyle ödeniyor. Ayrıca din kişiye özeldir devlet böyle konularda taraf olamaz ve böyle şeyleri kamulaştırması doğru değildir. Camiler ve kiliseler de kamu malı olmaktan çıkartılıp elektrik ve su masraflarının devlet tarafından karşılanlasına son verilmelidir.

Herkes için geçerli değil bu durum ama. Kişi hayatında hiç kullanmadığı ve belki de kullanmayacağı şeylerin vergisini cebinden ödememeli. Bir başka konuyu örnek vereyim mesela. TRT'nin Avrupa ligi ihalesini alması. 100 milyon euro ödeyerek yayın haklarını satın aldı ve zarar ederse de halkın cebinden ödenecek. Ben futbol izliyorum ama bir başkası izlemiyordur ve bunun kendi cebinden karşılanmasını istemiyor olabilir. Ama zaten devletin televizyon kanalının olmasına karşıyım.

Ama işte sen bunu uygulamaya koyduktan sonra gerisi daha da sarpa saracak. Mesela ben sallıyorum Aydın'da yaşıyorum ve çocuğum yok. Büyük bir işletmem var tonla vergi ödüyorum. Sen ise Ankara'da yaşayan bir üniversite öğrencisisin. Ailen de hayatta değil. Mantıken ben senin eğitimini karşılıyorum. Neden? Veya ben yatalak bir milyarderim tonla gelir vergisi ödüyorum ama faydalanmıyorum. Neden benim paramla başkasına hizmet ediyor devlet.

O zaman ne olacak? Devlet bütün memurların maaşın kesecek. A'dan Z'ye. Devletin aklına gelecek her şeyi ücretli olacak ama her şeyi. Kullandığın en ufak hizmet faturalandırılacak. Böyle bir sistem olmaz kardeşim

Ama işte sen bunu uygulamaya koyduktan sonra gerisi daha da sarpa saracak. Mesela ben sallıyorum aydın'da yaşıyorum ve çocuğum yok. Büyük bir işletmem var tonla vergi ödüyorum. Sen ise Ankara'da yaşayan bir üniversite öğrencisisin. Ailen de hayatta değil. Mantıken ben senin eğitimini karşılıyorum. Neden? Veya ben yatalak bir milyarderim tonla gelir vergisi ödüyorum ama faydalanmıyorum. Neden benim paramla başkasına hizmet ediyor devlet.

O zaman ne olacak? Devlet bütün memurların maaşın kesecek. A'dan Z'ye. Devletin aklına gelecek her şeyi ücretli olacak ama her şeyi. Kullandığın en ufak hizmet faturalandırılacak. Böyle bir sistem olmaz kardeşim.

Devletin böyle şeylere müdahil olmaması gerektiğini düşünüyorum zaten. Devlet okulları devlet hastaneleri üniversiteler... Bu gibi kurumların özelleştirişmesini savunuyorum. Devletin görevi sadece adaleti iç-dış güvenliği sağlamaktır ve belki birkaç şey daha ilave edilebilir.

Devletin böyle şeylere müdahil olmaması gerektiğini düşünüyorum zaten. Devlet okulları devlet hastaneleri üniversiteler... Bu gibi kurumların özelleştirişmesini savunuyorum. Devletin görevi sadece adaleti iç-dış güvenliği sağlamaktır ve belki birkaç şey daha ilave edilebilir.

Böylelikle alınan vergiler minimal düzeye iner.

Geri
Yukarı