Din adamlarının devlet memuru sayılmasını destekliyor musunuz?

Din adamlarının memur sayılmalı mı

• Oy verenlerin toplamı
    86
Bu iş böyledir azizim. Milletvekilinin akrabası oturduğu yerden 5-6 kurumdan maaş alınca kimsenin sesi çıkmaz ama mesela öğretmen maaşı doktor maaşı imam maaşı şu maaşı bu maaşı olunca tartışma çıkar para değere biner.

Hocam devlet adamlarının aldığı maaşın haddi hesabı yokken ne yapacaksınız ki imamın maaşını? O adam ekmeğini yiyor sadece ama devlet adamları saraylarda saltanat yaşıyor bizim vergilerimizle.

Hocam çok katılıyorum size.

Dikkat çekmek istediğim konu da buydu aslında vergilerimizin doğru kullanılmaması, torpili olanların 4 5 yerden maaş alması yapılan yolsuzluklar ve yozlaşmış sistem. Hepiniz dibine kadar haklısınız yani.

Hayır aslında bu kurumlar özelleşirse fakir insanlar daha ucuza yararlanabilir. Unutmamız gereken şu ki biz bu hizmetlerin beldelini zaten ödüyoruz. Mesela bir çocuğunuz var ve devlet okuluna gönderdiniz bunun sizi maliyeti yıllık 53bin TL. Devlet herkesten zaten bunun ücretini alıyor. Demek istediğim şu bunu devlet almayı ve ücretsiz eğitim vermeyi bıraksın böylece yıllık sadece eğitim için devlete ödediğiniz 53bin TL cebinizde kalır. Ayrıca okulların özelleştirilmesiyle hazineye muazzam miktarda bir para girişi olacak. Ve bu özelleşen kurumlar birbiri arsında rekabete girecek. Rekabet ortamında her zaman tüketici kazanır.
Rekabet ortamında tüketicinin kazanacağı sanılıyor (teorik olarak evet) ama uygulamada her zaman şirket kazanır. Kapitalist sistemin özü budur. Sizin talep ettiğiniz şey de tam olarak kapitalist sistemdir. Kapitalist sistemde her zaman ama her zaman şirket sahipleri para sahipleri daha fazla kazanırken işçi, çiftçi gibi alt sınıflar her zaman ezilir. Bundan emin olabilirsiniz. Bu tür hesaplar kağıt üstünde her zaman halkın lehine olur zaten.
Kapitalist sistemde şirket, sosyalist sistemde ise devlet halkı ezer.

İmam mı yüz binler kazanıyor yoksa devlet adamları mı?

Hepsi. Memurların %80i haddinden fazla maaş alıyor. Aslında çoğu memura ihtiyaç bile yok. Bayramlarda resmi tatil mesela 1 hafta eksikliklerini hissediyor musunuz?
Gereksiz memurlar işten çıkarılmalı böylece vatandaşın vergisi cebinde kalır.
5 milyon memurum hazineye aylık maliyeti 225 milyar TL yıllık ise 2 trilyon 700 milyar TL bu para vatandaştan çıkıyor.

Rekabet ortamında tüketicinin kazanacağı sanılıyor (teorik olarak evet) ama uygulamada her zaman şirket kazanır. Kapitalist sistemin özü budur. Sizin talep ettiğiniz şey de tam olarak kapitalist sistemdir. Kapitalist sistemde her zaman ama her zaman şirket sahipleri para sahipleri daha fazla kazanırken işçi, çiftçi gibi alt sınıflar her zaman ezilir. Bundan emin olabilirsiniz. Bu tür hesaplar kağıt üstünde her zaman halkın lehine olur zaten.
Kapitalist sistemde şirket, sosyalist sistemde ise devlet halkı ezer.
Şuan kapitalizmin en iyi örneklerinden bir tanesi İsviçre diğeri de Amerika. Ben bu ülkelerde ezilen bir sınıf göremiyorum.

Ayrıca şunu da eklemek istiyorum para ve şirket sahiplerinin işçi sınıftan daha fazla kazanmasından doğal ne var.

Ayrıca şunu da eklemek istiyorum para ve şirket sahiplerinin işçi sınıftan daha fazla kazanmasından doğal ne var.

Son düzenleme:
Şuan kapitalizmin en iyi örneklerinden bir tanesi İsviçre diğeri de Amerika. Ben bu ülkelerde ezilen bir sınıf göremiyorum.
Gelir eşitsizliğinden bahsediyorum. Madem Amerika örneğini verdin, oraya bakalım. 1960'dan bu yana ABD'de nüfusun %1'i ABD'deki toplam varlığın %50'ye yakın bir kısmını elinde tutuyor. Bu insanlar müthiş bilimsel çalışmalara imza attıkları için değil; şirket sahipleri oldukları için bu durumdalar. Ama ben Amerika örneği vermek istemezdim. Kapitalist sistemin etkilerini görmek için bence Afrika'ya bakmak gerek. En iyi örneği Afrika çünkü. Afrika'nın yerüstü ve yeraltı kaynakları bölgede tekelleşmiş firmaların elinde tutuluyor. Halkın büyük bir kısmı açlık sınırının altında.
@ElonMuskk ama gel bunu başka bir konuda tartışalım derim.

Gelir eşitsizliğinden bahsediyorum. Madem Amerika örneğini verdin, oraya bakalım. 1960'dan bu yana ABD'de nüfusun %1'i ABD'deki toplam varlığın %50'ye yakın bir kısmını elinde tutuyor. Bu insanlar müthiş bilimsel çalışmalara imza attıkları için değil; şirket sahipleri oldukları için bu durumdalar. Ama ben Amerika örneği vermek istemezdim. Kapitalist sistemin etkikerini görmek için bence Afrika'ya bakmak gerek. Afrika'nın yerüstü ve yeraltı kaynakları bölgede tekelleşmiş firmaların elinde tutuluyor. Halkın büyük bir kısmı açlık sınırının altında.

Hocam şirket sahiplerinin daha fazla kazanması kadar doğal ne var?
Jeff Bezos'u ele alalım mesela. Adam dünyanın en büyük Online alışveriş sitesinin kurucusu bir zahmet çok kazansın. Buna karşı mısınız tam anlamadım aslında. Afrika kısmına gelecek olursak onu da doğal karşılıyorum. Başka ülkeler burayı sömürüyorsa bu Afrika'nın sorunu bana göre. Doğada da böyle zaten güçlü olan güçsüz olanı yiyor.

Hocam şirket sahiplerinin daha fazla kazanması kadar doğal ne var?
Jeff Bezos'u ele alalım mesela. Adam dünyanın en büyük Online alışveriş sitesinin kurucusu bir zahmet çok kazansın. Buna karşı mısınız tam anlamadım aslında.
Ben karşıyım/karşı değilim demedim sadece olan durumu belirttim.
Afrika kısmına gelecek olursak onu da doğal karşılıyorum. Başka ülkeler burayı sömürüyorsa bu Afrika'nın sorunu bana göre. Doğada da böyle zaten güçlü olan güçsüz olanı yiyor.
İnsanı doğadan ayıran şey de zaten ahlak kavramına sahip olması. Neyse bunu tartışmanın çok da anlamı yok. Sonuç olarak kurulu bir düzen var benim veya başkasının karşı çıkması sonucu değiştirmiyor.

Açıkçası herkesin aynı maaşı aldığı veya dünya barışının sağlandığı bir dünyayı ütopya olarak görüyorum ben keza komünizm de öyle herksin eşit maaşı almasını hedefliyor. Barış kısmına gelecek olursak eğer insanı doğadan ayrı tutamayız. Doğada her zaman aç bir aslan ve açıkta avlanmayı bekleyen ceylan oluyor. İnsanlar içinde aynı şey. İstesekte istemesek bu böyle maalesef. Neyse teşekkür ediyorum size. Sağlıklı günler.

Az zeki olun satırlarca gereksiz mesaj yazıp mesaj kasmaya gerek yok. Bende desteklemiyorum fakat adamlar dine hayatlarını veriyor bir mesleğe sahip olabilmek için. Böyle bir şey belki ileride düşünülebilir ama şu anda veya ilerideki yıllarda gelirse büyük sıkıntı olur Müslüman oranımız çok fazla.

Yeni konular

Geri
Yukarı