Din dersinden muafiyet nasıl istenir?

Yönetmelikte din dersinde her din öğretilir tarzı bir şey yazıyor muaf olamazsın o yüzden.

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olamazsınız bu konuda mahkemelerde emsal kararlar var. Sadece kuran-ı kerim, Hz Muhammed'in hayatı gibi derslerden muaf olma imkanınız var.

Arkadaşlar 10.sınıfım ve ateistim. Din dersinden muaf olmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Ailem ateist olduğumu biliyor idareye mi başvurmam lazım detaylı.
Türkiye'desin din dersi görmen ve sınavına girmen zorunlu Allah'a emanet iyi forumlar.

Kanka din dersindeki sorular şey değil mi zaten
Aşağıdakilerden hangisi zararlıdır?
A)alkol içmek.
B)kuran okumak.
C)zekat vermek.
D)oruç tutmak
Yani ateistte olsan şunu cevaplar geçersin dinleri öğrenmenin bir zararı yok bilgi bilgidir.
6.sınıf konusu onlar onu görüyor olabilirsin. Hiç de düşündüğün gibi değil tonla ezbere bilmen gereken şey var.

Ailenin bilmesi değil de tanıması önemli. Belki de resmiyetteki dine de bakılıyordur.
Velin gidip dilekçe yazabilir. Zorunlu falan değil. En azından başka inanca sahip olanlara.

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olma diye bir durum yok. 10 saniyelik bir Google araması ile yargıda bununla alakalı emsal kararları bulabilirsin. Sadece seçmeli kuran-ı kerim, Hz Muhammed'in hayatı gibi derslerden muaf olabilir ateist öğrenciler bunu da aile başvurusu ile yapabilir.

Var. Hristiyan arkadaşım derse girmeyip kantinde telefonuyla oynardı. Biz 39 ders işlerken o 38 ders işlerdi, ortalaması ona göre hesaplanırdı.
2015-2018 arası böyleydi. Şimdi daha katı yapacak kadar aptal bir sistemimiz yoktur diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı