Din Felsefi bir olgu mudur?

Sociologist

Kilopat
Katılım
16 Kasım 2013
Mesajlar
2.284
Makaleler
13
Yer
Türkiye
Felsefi olarak okunabileceği gibi tarihsel hikaye ya da daha doğru tabirla bir mitolojik anlatım olarak da okumak mümkün. Ya da hiçbirini yapmayıp sığ bir şekilde okuduğunu da düşünmek mümkün. :)
 

Mavi Lotus

Picopat
Katılım
12 Mart 2021
Mesajlar
679
Çözümler
3
Din felsefesi diye bir şey vardır fakat bu dini felsefi bir olgu yapmaz. Çünkü din özgür düşünce değildir. Konusu din, yöntemi felsefedir.


Din felsefi bir olgu değilse, peki din ne tür bir olgudur? Dinlerin gayesi, varlığın kaynağını, anlamını, nedenini açıklamak ve günlük hayatı düzenleyici bir hukuk sistemi yaratmaktır.Bugün din denildiğinde akla gelen dinlerin büyük bölümünün ki budur en azından.
Hukuk sistemleri, felsefe ürünleridir. Aynı zaman da varlığın kaynağı, nedeni, anlamı gibi konular da felsefenin en temel konularındandır. Bu gün bildiğimiz antik filozofların neredeyse tamamı, yani felsefenin temellerini atan insanların neredeyse tamamı bu temeller üzerine eğilmiştir.

"Felsefe, bence böyledir, ben bunun böyle olduğuna inanıyorum" tarzında hikaye yazma olayı olmadığı için felsefe ya reel mantığa dayalı referanslar alır, eğer bu mümkün değilse kendi kurgusal mantığını inşa eder ve o felsefenin eleştirisi kendi kurgusal mantık düzlemi içerisinde yapılır.

Buradan anlaşıldığı üzere din, felsefi bir olgudur. Dindarlar buna mutlak gerçek gözüyle bakar, din felsefesi ise felsefi bir olgu olarak bakar.

"Din özgür düşünce değildir"in muhattabı hangi din?
 

wefra

Kilopat
Katılım
30 Kasım 2013
Mesajlar
314
Makaleler
1
Çözümler
13
Yer
İstanbul
(Prf. Dr. Ahmet Arslan'ın bu videosunun özeti)
Din sadece felsefi bir olgu değildir. Dini bilimler başlığı altında toplanmış önemli bir boyutu da vardır. Bu dini bilimler, ülkemizde yanlış bir şekilde ilahiyat olarak adlandırılıyor. İlahiyat ise gerçekte tam anlamıyla din felsefesidir.

 
Yukarı