Din hocası özel hayatıma karışabilir mi?

Çocukların kişilik hakkı olmadığına dair herhangi bir şey bulamadım tckdan direkt olarak alıntılıyarak bana yazabilir misiniz acaba.
Hocam tam olarak öyle değil durum ben açıklayamamışım biraz. Yani TCK'ya göre 18 yaşının altındaysan kişilik hakların ihlal edilse bile bir şey yapamıyorsun. Bir şey yapılacaksa velin yapıyor. 18 yaşına gelince bu durum için hem ailene hem hocaya dava açabiliyorsun. Ancak 18'den önce bir şey yapamıyorsun, asıl sorun da o işte.

Ceren Şarman Tunç isimli avukatın açıklaması:
"18 yaş ve üstü bireyler, çocukluk dönemlerinde özel hayatlarının ihlal edildiğini gerekçe gösterip hem ceza hem de tazminat davası açma hakkına sahiptir”

Hocam tam olarak öyle değil durum ben açıklayamamışım biraz. Yani Tck'ya göre 18 yaşının altındaysan kişilik hakların ihlal edilse bile bir şey yapamıyorsun. Bir şey yapılacaksa velin yapıyor. 18 yaşına gelince bu durum için hem ailene hem hocaya dava açabiliyorsun. Ancak 18'den önce bir şey yapamıyorsun, asıl sorun da o işte.

Ceren şarman tunç isimli avukatın açıklaması:

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Ben sizin yerinizde olsam ilk olarak idareye başvururdum oradan bir şey çıkmazsa anneniz biliyorsa ona derdim eğer hoca kimseyi dinlemeyip derse de cimer e başvururdum en azından açığa alınır.

Anneme söyledim ama dediğim gibi sinirlendi ama hocaya değil bana neymiş efendim arkadaşlarıma yalan söyledim deyip hocadan özür dileyecekmişim o kadar düşmedim henüz.

Dava açsan aile ilişkini zedelediği için haklı çıkarsın. Güya din dersi hocası ama sadece İslam'a saygı duyuyor. Kişinin özel bilgisini kişinin isteği dışında başkasıyla paylaşma hakkı yok.

Anneme söyledim ama dediğim gibi sinirlendi ama hocaya değil bana neymiş efendim arkadaşlarıma yalan söyledim deyip hocadan özür dileyecekmişim o kadar düşmedim henüz.

Bende öyle bir şey yapmazdım idareye başvurun eğer oradanda bir şey çıkmazsa belki hocayı korkutmayı deneyebilirsiniz cimer ve MEB'e şikayet ederim derseniz belki korkabilir. Ama iyice inat edip kesin söylerim de diyebilir riskli.
Dava açsan aile ilişkini zedelediği için haklı çıkarsın. Güya din dersi hocası ama sadece İslam'a saygı duyuyor. Kişinin özel bilgisini kişinin isteği dışında başkasıyla paylaşma hakkı yok.

Amaç babasının öğrenmemesi eğer dava açılırsa babası öğrenir.

Geri
Yukarı