Türkiye'deki kavga kültürü

Wankula153

Picopat
Katılım
21 Haziran 2022
Mesajlar
154
Arkadaşlar şimdi uzun süredir gözlemlediğim bir şeyi size söyliyeceğim. Öncelikle kavga vb diğer konuları asla desteklemiyorum(spor dışında).şimdi Türkiye de bence 3 çeşit kavga şekli var 1 normal kavga 2 okul kavgası 3 gerçek kavga. Ben baktığımda okulda yaşanan kavgalarda şunu çok açık görüyorum. Mesela iki kişi kavga ediyor. Biri birinden iri ki bence kavga etmek ile bir alakası yok. Daha küçük olan çocuk dönüp bir tane yumruk atsa karşıdakini alır. Ama itişme kakışma tekmek bende çok kavga ettim ama ben şöyle düşünüyorum yani kavga etmem için beni ciddi bir radde ye getirmeleri lazım ben o zaman birine yumruk atıp burnunu kıracak kadar hırslanıyım. Karıma ailemden biri söz konusu olursa, önem verdiğim biri söz konusu olursa veya hayati konularda yaparım herhalde muhtemelen ya da karşımda ki yaparsa.2.tür normal kavga bunda da tekme yumruk ama daha kısa ve sakin genelde ayırırlar.3.sü ölümüne gerçek kavga ayıran yok düşürürsen kazanırsın ya da sen düşersin. Peki sizce neden insanlar okulda birini dövdü mü o çocuk bir yumruk ile olayın seyrini değiştireceğini bile bile atmıyor.
 

466728

Centipat
Katılım
5 Haziran 2021
Mesajlar
776
Çözümler
7
Yer
İstanbul
Keşke biraz yazım kurallarına uysaydınız okurken yoruldum.

Kavga kültürü bizde genelde tehdit amaçlı oluyor. Birisi sopa, bıçak çekiyor ama korkutmak amaçlı oluyor. Kavga da zaten çok saçma bir şey, yok o küfür etmiş yok bu bir şey demiş. İşinize bakın ne uğraşıyorsunuz ya.

Fifty fifty olayı var ya. Büyük ihtimal buna düşmemek için.
 
Katılım
22 Mayıs 2021
Mesajlar
4.783
Makaleler
1
Çözümler
29
Karıma, aileme sövülse hiçbir şey yapmam. Yoluma devam ederim, boşuna aksiyona gerek yok. Bir ben aptalım herhalde, bu kadar insan niye kavga ediyor? Ayrıca okurken yoruldum, paragraf oluşturmayı öğrensen fena olmaz.
 

reinsy

Decipat
Katılım
8 Ekim 2020
Mesajlar
1.160
Çözümler
5
Uğraşmak istemiyorlar. Korkudan falan değil, kavgada sıkıştırılan çocuk tek bir sinir patlaması ile karşıdakini öldürür. Ama kavga etse de etmese de karşıdakinin onla uğraşacağını biliyor. En azından kavga etmezsem daha az uğraşır gibi düşünüyorlar.
 
KS
KS
Wankula153

Wankula153

Picopat
Katılım
21 Haziran 2022
Mesajlar
154
Keşke biraz yazım kurallarına uysaydınız okurken yoruldum. Kavga kültürü bizde genelde tehdit amaçlı oluyor. Birisi sopa, bıçak çekiyor ama korkutmak amaçlı oluyor. Kavga zaten çok saçma bir şey yok o küfür etmiş yok bu bir şey demiş. İşinize bakın ne uğraşıyorsunuz ya.
Haklısınız kusura bakmayın.Kurallara pek uyamadım.Bende bunu diyorum.Bakın ben çok sakin bir mahallede oturmuyorum.Bıçak taşıyanı da gördüm istesem bende taşırdım.Ama şu saçma ben o bıçağı talıyanın çekip saplıyamıyacağını biliyorum.Benim de bana sataşan bi kaç keko için hayatımı yakacak kadar aptal olmadığımı biliyoruö bu nedenle taşımam ama o kadar kişi var ki taşıyan mesela yaşadım.3.sınıfa giden çocuk bana küfür etti arkadan yanına gittim çok bağırmadım çocuk sonuçta yaşı benden küçük. dedim "ne dedin" eli hemen beline gidiyor yani ne bu gösteriş.Aile de suç hiç mi bakmıyorsun sen bu çocuk ne yapıyor diye. Benden daha küçük biri gelip çocuğu dövseydi mantıklımıydı.Çocuk o bıçağı kullanabilirmiydi.Ben gülüp uzaklaştım ama yani anlam veremiyorum.
 

AyarsıZZ

Hectopat
Katılım
30 Haziran 2020
Mesajlar
2.836
Makaleler
1
Çözümler
9
Hocam soru anlaşılmadı galiba. Kavga başladıktan sonra hep itişme kakışma çocuk bunda yenemez karşıdaki iri. Dönüp neden bir tane yumruk atmıyor diye sormuştum.
Bilmiyorum, kişiden kişiye değişebilecek bir durum. Belki kendisine güveni yoktur, belki de kavgaya karışmak istemiyordur.
 
Yukarı