Dinlerin çoğunun genel emirleri aynıysa ibadetlerin amacı ne?

Konunun sorusu; ibadetlerin amacı nedir?, On sayfalık mevzu ise din tartışması. Din var ve hayatına etki ediyor önce bunu kabullenmek lazım. Din sen yok desen de var olduğunu iddia edenlerin dayatmaları sebebiyle seni hayatına etki ediyor. Bu etkiden yakınıyorsan, onun konusu bu değil sanırım.

Neticede şu 10 sayfa neticesinde, konuya yazanlar ve konuyu okuyanlar arasında fikri değişen pek olmamıştır, olsa da eser miktardadır. Cümle içinde "din" geçtiği vakit, insanda bir algı harekete geçmekte sanırım. Yıkılmazlar, değişmezler; değişmesi hâlinde, yok olacağını düşünmeler.

10 sayfa Müslüman'lık tartısması yapılmış adam Müslüman'lık hakkındaki düsünceleriniz neler demiyor ibadetin amacı ne diyor.
İbadetin amacı Allah'a şükretmektir size bir beden vermiş ve şükretmen gerekir onu da ibadetlerle ediyorsun amacı bu.

Dünyadaki çok inanana sahip dinlerin ortak genel kuralları vardır: İyilik yap, gıybet etme, zina etme vs. Ancak bu dinlerin çoğunun ibadetleri farklı. Ve çoğu ibadetin sadece bireysel faydası var - var olduğuna inanılıyor. Mesela bana şu çok garip geliyor: "Secde ediyorum, tanrıya dua ediyorum, ibadethaneye gidiyorum bana iyi geliyor ruhumu dindiriyor." Bu bence tamamen psikolojik. Eğer sana dinin makarnaya bak dese makarnaya baktığında da ruhun dinecekti. Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Hepsi aynı Tanrı'dan gelen sonra insanların kültürlerine ve isteklerine göre değişen tevhid inanıncın değişmiş halidir. İnsanlar İslamiyet'i doğru uygulamasa bile İslam etkilenmemiştir bu durumdan. Çünkü Kuran'ı Kerim değiştirilmemiştir ve ona binayende şahitli, tasdik edilmiş hadisler de mevcuttur.

Yeni konular

Geri
Yukarı