Dinlerin çoğunun genel emirleri aynıysa ibadetlerin amacı ne?

Dinlerin bozulduğu ve insanların kendi kafasına göre değiştirdiği ve tek doğru dinin İslam olduğu söyleniyor.

Yanlış bilmiyorsam aslında diğer dinleri de Allah gönderiyor ve peygamberler öldüğü zaman dinler bozuluyor ancak İslam hiçbir zaman bozulmuyor. En azından böyle oluyor diye biliyorum belki de yanlış biliyorumdur. İslam'ın hiç bozulmaması da garip geliyor ama işin o kısmına girersek çıkamayız muhtemelen.

@495477 sonu olmayan bir tartışma, diğer dinlerde de adam öldürmek vs gibi şeyler büyük günah olarak kabul ediliyor. Onlar dini kendine göre uyarlamış ve binlerce yıl İslam'ın bozulmadan buraya kadar gelmesi bana da garip gelmekte.

@495477 sonu olmayan bir tartışma, diğer dinlerde de adam öldürmek vs gibi şeyler büyük günah olarak kabul ediliyor. Onlar dini kendine göre uyarlamış ve binlerce yıl İslam'ın bozulmadan buraya kadar gelmesi bana da garip gelmekte.

Bozulmadan kastınız nedir mesela? Kitabın değiştirilmesi gibi bir bozulmamı, yoksa insanların bu dine uymaması gibi bir bozulmamı? Eğer kitabın değiştirildiğini düşünüyorsanız 1400 yıllık kuran sayfaları bulunmakta. Karbon testiyle yılları bile veriliyor. Ve hiç birinin değişmediği bilinmekte. İnsanların bozulduğunu düşünüyorsanız, bu dine yine zarar vermez. Dini uygulayan azımsanmayacak çoğunlukta insan yine var.

Size göre tek bir tanrı var ve gücü sonsuz. Eğer ki böyle diğer insanların kafasına da diğer dinleri sokan Allah değil miydi? Allah insanın kaderini de belirlemedi mi? Belirlediyse adamın neye inanacağı, cennete mi cehenneme mi gideceği zaten önceden belli. Ne anlamı kaldı şimdi?

Hocam lütfen başkalarının kafasını karıştırmayın. Sizin açtığınız konuyla alakasız birşey soruyorsunuz arkadaşa

Bozulmadan kastınız nedir mesela? Kitabın değiştirilmesi gibi bir bozulmamı, yoksa insanların bu dine uymaması gibi bir bozulma mı? Eğer kitabın değiştirildiğini düşünüyorsanız 1400 yıllık kuran sayfaları bulunmakta. Karbon testiyle yılları bile veriliyor. Ve hiçbirinin değişmediği bilinmekte. İnsanların bozulduğunu düşünüyorsanız, bu dine yine zarar vermez. Dini uygulayan azımsanmayacak çoğunlukta insan yine var.

İnsanların bozulması sadece onların dine bağlı olup olmadıklarını gösterir bu yüzden insanlardan bahsetmiyorum ben Kur'an'ın değiştirilmiş veya insan eliyle yazılmış olabileceğinden bahsediyorum. Bana göre zaten insanların yazdığı bir kitap, diğer kutsal kitaplar için de aynı şeyleri düşünüyorum.

@VP67 kitabın değiştirilmesi ve insanların dini kendi kafasına göre uyarlaması, değiştirmesi.

Kuranın değişmediği biliniyor, 1400 yıllık kuran sayfaları, 1000 yılı geçen kitaplar var zaten. İnsanların dini kendi kafasına göre uyarlaması konusunda biraz haklı olabilirsiniz. Bizim dinimizin asıl kaynağı kurandır. Sonradan sonradan eklenen çok şey var. Yine de sizin asıl kaynağınız kurandır. Kuranın değiştirilmediği de bilinmekte. Dediğim gibi biraz araştırılırsa peygamberimiz zamanından kalma taşa, deriye, kağıda yazılmış kuran sayfaları var.

İnsanların bozulması sadece onların dine bağlı olup olmadıklarını gösterir bu yüzden insanlardan bahsetmiyorum ben Kur'an'ın değiştirilmiş veya insan eliyle yazılmış olabileceğinden bahsediyorum. Bana göre zaten insanların yazdığı bir kitap, diğer kutsal kitaplar için de aynı şeyleri düşünüyorum.

İşte bu da bir düşünce. Ama kuranın insanın yazamayacağını anladığınız anda müslüman oluyorsunuz :) Müslümanların çoğu taklit yoluyla, anadan babadan görerek müslüman ne yazık ki. Ama ilk inanan sahabiler sorgulayarak iman ettiler. Günümüzde pek çok insan da sorgulayarak müslüman oluyor. Hatta taklit imanına sahip olup, sorguladıktan sonra imanını tahkikiye çevirenler de bir hayli fazla. Bende inşallah taklidi imandan, tahkiki imana geçtiğimi düşünüyorum. Sizin sorduğunuz soruların, hatta aklınıza bile gelemeyecek soruları kendime sorup gerçek manada imanım oldu elhamdulillah. Kuranın insan yazması olamayacak bir kitap olduğunu gördüğünüzde zaten inanıyorsunuz. Ama öyle mealden okuyarak değil, gerçekten bunun mucizeliğinin ne olduğunu araştırırsanız görüyorsunuz. Eğer aklınıza takılan sorularınız varsa elimden geldiğince cevaplarım. Eğer bilmediğim bir konuysa da sizin vesilenizle iyive araştırıp öğrenmiş olurum.

Geri
Yukarı