DirectX 12 Duyurusu

Hazır olun, Microsoft bu GDC Konferansında DirectX 12'yi duyuracak. Geliştirme sürecinde Amd, Nvidia, Intel ve Qualcomm gibi firmalar Microsoft ile yakın temasta imişler. Yeni Directx'te geliştiricilerin donanımsal kontrolü ellerine alması ve CPU render yükünü grafik işlemci üzerine yükleme gibi yaralara tuz basılacağı söyleniyor. Bütün bunlar bugün açılan bir Twitter hesabından duyurulmuş.
Bakalım yeni Directx ceplerimize ve Pc'lerimize ne gibi yenilikler getirecek...

- - - Güncellendi - - -

(Berkan Bey klavyem Amerikan klavyesi. O yuzden bu kurallara riayet etmek zor oluyor. Ne yapmaliyim ceza almamak icin? :))

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi DX12 çıkacak da benim kartım çöp mü olacak? Hayır. :)

gpuz.gif

Hayırlı olsun. Hangi marka R9 290 aldın.

Hocam hic kasmayin kendinizi. Cunku eski bir Microsoft adeti olarak Windows 9 ile gelecegini tahmin ediyorum. Ozellikle ust seviye ekran karti sahibi arkadaslar; bir sure daha sikinti cekmezsiniz. Ay sonunda zaten aciklama gelecekmis. Bosuna kendimizi kaziklatmayalim. :)

Millet Crysis 3 sayesinde daha yeni yeni directx 11 almaya başlamıştı. Ne bu acele? :)

Directx 12'nin gelmesi kotu birsey degil. Asil kotu olan 5 senedir piyasada olan Directx 11'in oyun sayisinin 5 parmagimi gecememesidir. :) (Minimum gereksinimi Directx 11 olan yani..) Hep su XP'nin yuzunden. :mad: Recep abinin Windows 8.1 sevgisi bosuna degil beyler. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu DirectX tam olarak ne işe yarıyor? DirectX 7'den beri duyuyorum adını ama ne işe yaradığını bilmiyorum. Mesela konsollarda yok bildiğim kadarıyla ama konsollarda oyun grafikleri gayet iyi durumda PC'ye ne avantaj sağlıyor? Mesela konsollarda donanımın PC'ye göre düşük olmasına rağmen uzun ömürlü olmasını DirectX ile çalışmaması sebebiyle olduğunu duymuştum. Doğruluk payı nedir? Bu DirectX gerçekten de gereksiz bir yük mü?

Bu DirectX tam olarak ne işe yarıyor? DirectX 7'den beri duyuyorum adını ama ne işe yaradığını bilmiyorum. Mesela konsollarda yok bildiğim kadarıyla ama konsollarda oyun grafikleri gayet iyi durumda PC'ye ne avantaj sağlıyor? Mesela konsollarda donanımın PC'ye göre düşük olmasına rağmen uzun ömürlü olmasını DirectX ile çalışmaması sebebiyle olduğunu duymuştum. Doğruluk payı nedir? Bu DirectX gerçekten de gereksiz bir yük mü?

Uygulama Programlama Arayüzü. Standart haline gelmis ortak bir dil. Bu olmasaydi her ekran kart icin ayri bir dil gelistirmek gerekecekti. API, uygulamalarla onlari çalıştıran donanimin anlaşmasını saglıyor. Programlar kodlarini direk donanıma aktarmadan standart biçimde API`ye aktariyorlar. Ekran kartinin surucu yazilimi da API`den aldigi bu standart kodlari kartın kullanabilceği şekle çevirip karta ulaştırıyor. -Bir kismi Alintidir-

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı