Diş çekimi yapılacakken iğne korkusu olması

Yapılacağı sırada doktor sana bir soru sorsun sen onu düşünürken iğneyi yaptığında aklın iğnede olmayacağı için daha az acı hissedebilirsin.

Acıyı en aza indirmek için iki kural!
  1. Kendini sıkma.
  2. Psikolojini rahat bırak zaten iğneden sonra acı hissetmeyeceksin.
Düşün bir, iğne yapmasalar daha çok acıyacak.

Bu arada not edeyim dişin çekildikten sonra bir süre konuşamayacaksın. Bence en kötüsü bu.
İğne korkmanız gereken asıl şey değil bana göre. Üstelik damağa yapılan iğneler sandığınız kadar acıtmıyor.
İkinizden biri sık demiş biri sıkma demiş acaba hangisi doğru :D .

Gözünü kapat ve nefesine odaklanarak nefesini 10'a kadar say sonra tekrar baştan say. Aklına gelen düşünceler, korkuların, endişelerine takılma ve onlar akıp gitsin aklından. Bir süre sonra rahatladığını hissedersin.
İkinizden biri sık demiş biri sıkma demiş acaba hangisi doğru :D .

Gevşemek her zaman daha iyidir.

Küçükken benden kan almak için 3-4 hemşire zor tutmuştu. 😂 O kadar iğneden korkan birisiyim. Biraz büyüdükten sonra dişciye gitmiştim dolgu için. Aşırı korkuyorum ben tabii ama erkekliğime laf gelmesin diye doktorun yanında ses de çıkaramıyorum. Neyse en son yaptı iğneyi, o kadar da acımadığının farkına vardım. Oluruna bırakın gelip geçiyor kısa zaten. Hatta dolgularımın bitmesine yakın kontrole gitmiştim. Ufak bir işlem yapacağız, iğne yapmayacağım bu yüzden dedi. Ben o hafif sızlamaya dayanamayıp iğne yaptırmıştım. Bu arada hala dişçiye gitmekten korkuyorum.😂

Bu arada 1 iğneyle bütün ağız mi uyuşuyor yoksa sağ için saga sol için sola ayrı ayrı mi iğne vuruluyor?

İğne konusundaki sayısız tecrübelerimin birikimini söyleyeyim, kendini ne kadar sıkarsan o kadar acır net. Çünkü etler kas katı kesilir ve iğne geçmesi daha zor olur :) Diş eti için ise durum farklıdır. Kassan bile orada kasılma olmaz fakat çeneni oynatma ihtimalin artar. Bu da iğneyi yapacak olan kişiye ve sana sıkıntı çıkarabilir. Her durumda sakin kalmak avantajlıdır. Sonuçta ağzının içine mermi sıkmıyorlar :D Korkma hiçbir şey hissetmezsin.

Bu arada 1 iğneyle bütün ağız mi uyuşuyor yoksa sağ için saga sol için sola ayrı ayrı mi iğne vuruluyor?

Yıllar önce 4 tane çektirmiştim. Tabi ayrı zamanlarda. Bildiğim kadarıyla iğneyi çekilecek dişin oraya yapıyorlar. Yani ağız full uyuşmuyor. Tabi son teknolojilerden haberim yok. :)

Zaten sadece damağa değişini hissediyorsunuz. İçerisindeki uyuşturucu kendi acısını da maskeliyor.
İğneden birazcık ağızına damlıyor, tadı çok kötü.
Yıllar önce 4 tane çektirmiştim. Tabi ayrı zamanlarda. Bildiğim kadarıyla iğneyi çekilecek dişin oraya yapıyorlar. Yani ağız full uyuşmuyor. Tabi son teknolojilerden haberim yok. :)
Hala aynı. Pandemiden biraz önce yirmiliklerimi çektirdim. 2 sağ, 2 sol olarak ayrı ayrı. Damağa ve dil altına yapıyorlar. Bölgesel olarak uyuşturuyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı