Diş çekimi yapılacakken iğne korkusu olması

TAHAU

Kilopat
Makaleler
2
Arkadaşlar, dişlerime tel takılacak. Doktor üstteki 14 numaralı 2 dişin çekileceğini söyledi. Yarın amcam dişçi olduğundan ona gidip bu 2 dişi çektireceğim ama bende çocukluktan beri süre gelen bir iğne korkusu var. Yani kara kara düşünüyorum o igneyi nasıl yiyeceğim diye, bir de üstüne sağa ve sola 2 tane vurursa ne yapacağım diye paranoyak senaryolar içinde kayboldum. Daha önce sağ ve sola çekim yaptıran arkadaşlar bu konu hakkında deneyimlerini paylaşırsa iyi olur. Yarın o koltuğa nefret ede ede oturacağım. Aslında bu tarz korkularım yok ama çocukken de iğneden korkardım, üstüne bir de sünnetimde acıdan ölmüştüm. Bu sebeplerden dolayı iğneye korkum var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Acıyı en aza indirmek için iki kural!
  1. Kendini sıkma.
  2. Psikolojini rahat bırak zaten iğneden sonra acı hissetmeyeceksin.
Düşün bir, iğne yapmasalar daha çok acıyacak.

Bu arada not edeyim dişin çekildikten sonra bir süre konuşamayacaksın. Bence en kötüsü bu.

Kendini sık. Zaten kafandaki kadar acımayacak. Ama acımayacağını yapılmadan anlayamazsın. Bazı şeyler zamanla çözülür. Ağzına iğneyi vermediğin kimse acısını bilemez. Acıtmıyor zaten.

Acıyı en aza indirmek için iki kural!
  1. Kendini sıkma.
  2. Psikolojini rahat bırak zaten iğneden sonra acı hissetmeyeceksin.
Düşün bir, iğne yapmasalar daha çok acıyacak.

Bu arada not edeyim dişin çekildikten sonra bir süre konuşamayacaksın. Bence en kötüsü bu.
Çok rahat olmaya çalışacam ama içimde o aptal iğne hissi olacak. Daha önce iğne yaptırmadan hava verilerek çok değişik bir şey yapılmıştı dişime acıya rahat dayanıyorum ama tabi ki diş çekimine istesemde dayanamam.
İğne korkmanız gereken asıl şey değil bana göre. Üstelik damağa yapılan iğneler sandığınız kadar acıtmıyor.
Yani çoğu kişi hissetmiyor bile ama küçüklükten gelen paranoyaklık bugün beni bu duruma sokuyor.
Gözlerini kapatmak çok yardımcı olur, şahsen ben öyle yapıyorum.
Yarın öyle yapacağım bakalım sonu ne olacak.
Kendini sık. Zaten kafandaki kadar acımayacak. Ama acımayacağını yapılmadan anlayamazsın. Bazı şeyler zamanla çözülür. Ağzına iğneyi vermediğin kimse acısını bilemez. Acıtmıyor zaten.
Rahat olacağım ama içten içe tabi ki biraz kendimi sıkacağım.

Doktorum bana demişti ki, geceleri gözlerinden yaş getiren acılarını düşün, eğer işlemi bitirirsem acılarına son verebilirim demişti. Korkum ve acılar geçmemişti ama dayanma gücüm artmıştı.

Geri
Yukarı