Disklerin sağlığını kontrol etmek zarar verir mi?

Ascendency

Hectopat
Makaleler
3
3 yıldır aynı SSD ve HDD'yi kullanıyorum. CrystalDiskInfo gibi programlar kullanarak disk sağlığını kontrol etmek istiyorum. Ona göre yedek almayı düşünüyorum. Ama forumdaki birisi kontrol edersem diske zarar gelebileceğini söyledi. Bu konu hakkında hiç bilgim yok. Yardım eder misiniz?

Ek olarak Bad Sector testi de yapmak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Programlar disk kontrol etmek için var neden zarar versin ki? Forumdaki kişiyi bulup sormak istiyorum hangi kafayla bu cevabı vermiş.

Hız testi yapacaksan elbette diskin ömründen azıcık çalmış olursunuz ama hız testi yerine diskten bir oyun başlatsanız da aynı şeye denk geleceği için çok takmayın. Ayda 1 bile gayet yeterli bir periyor. Bu tarz durumlarda HD Tune 5.75 indirip diskin Health kısmının ekran alıntısını paylaşmanız dahi genellikle yeterli olur.

Dostum zaten diski kullandığın her saniye disk eskidiği için zarar veriyorsun. Bu tür programlar diski %100 şekilde uzunca bir süre kullanır ve test eder.
Hız testi yapacaksan elbette diskin ömründen azıcık çalmış olursunuz ama hız testi yerine diskten bir oyun başlatsanız da aynı şeye denk geleceği için çok takmayın. Bu tarz durumlarda HD Tune 5.75 indirip diskin Health kısmının ekran alıntısını paylaşmanız dahi genellikle yeterli olur.
Sadece sağlığına bakmak istiyorum. Test yapmak istemiyorum.

Sadece sağlığına bakmak istiyorum. Test yapmak istemiyorum.

O halde CrystalDiskInfo'dan biraz bilgi edinebilirsiniz. Yine de tam sonuç için o uygulamanın altındaki S.M.A.R.T. verilerini görmek şart.

Yeni konular

Geri
Yukarı