Dışlanmak

E
Böyle zorba kişiler otorite figürleri (Öğretmen, aile.) ile sorun yaşayabiliyorlar. Sınıfınızda böyle 1 kişi vardır en azından. Çoğu zaman başkalarını kızdıracak şeyler yaparlar. Eğer ona dalarsan intikamı fazlasıyla alır. Sıradan insanlar çok toksik geliyorsa farklı birisi olabilirsin. Bir ortama karışınca sıradanlaşabilirsin. Sosyalleşme konusunda 3 farklı kategori görüyorum: 1) Bir sürü arkadaşı olanlar olur. Erkeklerde daha çoktur bu, ondan kızlardan bazıları değersiz hissedebilirler kendini. 2) Birkaç arkadaşı olanlar olur ve onlara yakın veya uzak olabilirler. 3) Hiç olmayanlar var. Öğretmenler ise okulu sadece akademik bir yer görebiliyorlar. Bu yanlış bir şey. Uzun uzun ayırabilirim. Biraz detaylı anlatayım. 3. kategoriye girenler ya isteyerek sosyalleşmez veya isteyerek sosyalleşmeye çalışır ama sosyalleşemez. Bazıları espri falan anlamaz ve bencil görülürler. Bencil olanlar toplum baskısı ile bir şeyler verebilirler. Birisi ona bencil deyince kendini yardımsever sandığı için şaşırabilir. 1. kategoride her şeye karşı çıkan zorba tipler olabilir. Öğrencilerin 10%'unu oluşturur. Bir de normal seslerden mesela kapak sesinden bile rahatsız olan tipler vardır. Öğrencilerin 20%'sini oluşturur. Hangi kategoride olduğunuzu bilmek önemli ve böylece sorunu fark edersiniz. Fakat kendi gözlemlerinize çok güvenmeyin. Sebebini sorun başkalarına. Bazıları taklit ederek düzelirler ama farklılıkları körelebilir. 3. veya 2. kategoride olanlarda çok nadirde olsa her şeye karşı çıkan ama bunu belli etmeyebilirler ve uslu gözükürler. Fakat bazıları belli edebilir ve bunların kendine has inanışları oluyor. Aşırı asosyal olup çok gizli takılanlar var. Bunlar okulu veya kendi hayal dünyalarında yaşıyorlar. Onun dışında bunlardan birkaçı sizde olabilir veya birazı. Şöyle kişilerde var: Sorun yaşamayan veya sorun yaşayanlar var fakat pek fark etmez. Bunları diğerlerinden ayıran şey bir şeye aşırı derecede ilgi duymaları. Özellikle sporcu ise ve kupa, madalya kazanıyorsa öğretmenlerin ve öğrencilerin saygısını kazanan tiplerdir ama öğretmenleri beğenmeyebilirler. Öğrenciler onu boş görürken öğretmenler dolu görür. Yetişkin gibi davranırlar. Çok ciddilerdir. Siz onunla oynarken oyuna odaklanır. Başkalarını değil kendini düşünebilirler. Duygusuz gözükebilirler ve uğraştığı alan harici diğer alanlarda başarısız olabilirler. Onun dışında derslerinde başarılı olan ve entelektüel tipler var. Birde böyle kişilere düşman olanlar var. Halkın dosttu olarak görürler kendilerini. Kendilerini önder görüp adam toplayan kişilere benzeyebilirler. Okula karşı oluyorlar böyle kişiler ama okullarda bunları bulman aşırı zordur. Bazıları kendilerini neredeyse hiç dışarıda belli etmez ve sıradan gözükür ama konuşmalarından anlarsın az biraz. Çalışkan insanlar aptal görür bunları ama dersleri çok iyi olabilir bunların. Kendi görüşüyle çelişebilir ama bu görüşünün yanlış veya doğru olduğunu göstermez. Gerçi çoğu kişi kendi görüşleri ile çelişir yaptıkları. Sebebi ise sosyal ortamlarda barındığı kişilikler. Böyle bir sürü kategoriye ayırabilirim aslında ama aklıma gelenleri diyorum. Sizle aynı sorunları olduğu halde sizi yine de dışlayan kişilerde olabiliyor. Bunları anlamak gerçekten zor. Bazıları kendilerini tanımıyor ve sorunu görmüyor. Bazıları ise sırf tipi yüzünden dışlanıyor. Çok iyi gözlemci olanlar var ve bunlar belli etmeyebilir görüşlerini. Kendilerini beğenen tiplerde var ve bilinçsiz oluyorlar. Kendilerini beğenmeyip onu sömürecek insanları ondan sorumlu sanan tiplerde var. Tarih, felsefe falan boş görür. Öğrencilerin 20%'sinden fazlası olabilirler. Ne dediği belli olmayan tiplerde var. Bunların çok az bir kısmı zamanla farklı tipler olurlar ve sıradan şeylere yabancılaşırlar. Çok farklı tipler olurlar ve hayatınızda gördüğünüz en farklı tiplerden olabiliyor bunlar. Sürekli kurallara uyup, pek arkadaşı olmayanlar var. Çok iyi olabiliyor dersleri veya başka bir şeyde iyiler ama ailesi hiç desteklemiyor ve boş görüyor o işi. Desteklenenler ise sosyalleşiyorlar yaptığı iş yüzünden. Konuşursanız düşüncelerini empoze eden tarihe meraklı tiplerde olabilirler. Hiç uyumayan tipler genelde 1. kategoride oluyor ama onlarda uyumayan tiplerden olabiliyorlar. Böyle kişiler yoksa muhtemelen yabancı bir kültür veya futbol gibi şeylere meraklı tipler vardır. Bunun dışında iyi gözlemciler halkın veya kendi görüşlerine önem veriyorlar ama bunlar başka sınıflarda olabilirler. Sürekli konudan konuya atlayabilirler. Neyse benden bu kadar. Çok sıradan bir insanmışsın gibi gelebilir veya tam zıttı bir kategoriye ait olmak ama bunlardan birisine dahil olan gördüyseniz amaçlarını anlayın. Bazıları inadına dışlıyor veya açık oluyorlar. Belli olmayanlarda var ama onlar dışlıyorlar ama kırmak istemiyorlar işte fakat böyle daha çok kırıyorlar.
Evet Bana Düşmanlar ve sınıfda en iyi çalışkan olarak 2 ci sıradayım. Çoğusu bende var.

E

Evet Bana Düşmanlar ve sınıfda en iyi çalışkan olarak 2 ci sıradayım. Çoğusu bende var.
Asperger olabilirsin. İlk Atak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi "İş verenleri onun çok çalışkan ve detaylara dikkat eden birisi olduğunu düşünüyorlar." Jane'nin hikayesi bana ve ailemden birisine benziyor ama senin ki farklı olabilir. Ailenden böyle birisi varsa Asperger olma ihtimalin daha yüksek. Böyle kişiler ortam değişince çok rahatsız oluyorlar. Yabancı dilde iyiler. Bana da öyle diyorlardı. Bir çok şey uyuyor yazıda fakat bazıları uymuyor. Aspergerlerde hepsi olmuyor çünkü. Başka şeylerle kolay karıştırılabilir. Bilgisayarda iyi olabiliyor böyle kişiler. Technopat kitlesi iyi zaten.

Son düzenleme:
Açıkçası çevrendeki kişiler sana uygunmuş gibi de davranıyor olabilir. Tüm yorumları okumadım ama kendini öz güvenli ve çevreye adapte olabilen biri olarak görüyorsan ya mizah anlayışın tutmuyordur bu yüzden öyle hissediyorsundur ya da çevrendeki kişiler seni gerçekten dışlamıyordur.

Açıkçası çevrendeki kişiler sana uygunmuş gibi de davranıyor olabilir. Tüm yorumları okumadım ama kendini öz güvenli ve çevreye adapte olabilen biri olarak görüyorsan ya mizah anlayışın tutmuyordur bu yüzden öyle hissediyorsundur ya da çevrendeki kişiler seni gerçekten dışlamıyordur.
Mizah anlayışı farklı ise Asperger belirtisi bu.

Asperger olabilirsin. İlk Atak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi "İş verenleri onun çok çalışkan ve detaylara dikkat eden birisi olduğunu düşünüyorlar." Jane'nin hikayesi bana ve ailemden birisine benziyor ama senin ki farklı olabilir. Ailenden böyle birisi varsa Asperger olma ihtimalin daha yüksek. Böyle kişiler ortam değişince çok rahatsız oluyorlar. Yabancı dilde iyiler. Bana da öyle diyorlardı. Bir çok şey uyuyor yazıda fakat bazıları uymuyor. Aspergerlerde hepsi olmuyor çünkü. Başka şeylerle kolay karıştırılabilir. Bilgisayarda iyi olabiliyor böyle kişiler. Technopat kitlesi iyi zaten.
Hocam Benimi izliyonuz hepsi dogru.

Hocam Benimi izliyonuz hepsi dogru.
İsterseniz psikoloğa randevu alabilirsiniz. Eğer gerçekten Asperger varsa teşhis koyacaktır. Günümüzde Asperger teşhisi konan kişilerin sayısı artıyor. Erkeklerde daha çok. Asperger olan kişilerin hikayeleri birbirine benziyor genelde. Fark edilse dahi yıllarca teşhis koymayın yaşayan var. Erken tespit edilmesi önemli. Sorunun ne olduğunu anlıyorsun böylece. Asperger teşhisi yeni koşanlarda başka bir sorun daha olabiliyor genelde. İnternette ki testlerde normal gözükse bile yine de Asperger olabilir. Psikiyatrist ve psikologlar başta fark etmeyebilir Aspergeri. İntetnet üzerinde bulduğum en iyi test şu: Aspie-quiz fakat yine de güvenmemek gerek ama bir fikir verebilir. Başka şeylerle karıştırılabilir Asperger. Şizoid ile mesela. Fakat Asperger olan kişilere fırsat verilince sosyalleşmeye meyilli olabilirler. Ayırıcı Tanı: Şizoid Bozukluk ve Asperger Sendromu – Psikoterapi Enstitüsü ayrıca tek Şizoid yok fakat uzman fark edip teşhisi koyabilir. Fikir birliği yok psikiyatri camiasında. Yüksek işlevli otizm ile Asperger aynı diyenler var. Asperger Sendromu. https://jag.journalagent.com/kpd/pdfs/KPD_3_2_102_110.pdf DSM 5'de ise Asperger kaldırılıp yüksek işlevli otizm veya sosyal fobi gibi şeylere göre yeniden teşhis konması önerildi. Burada tanı hakkında bahsetmiş Asperger sendromunun tanısı - Vikipedi bu da bu konuya değinmiş. DSM-5, OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU TANISI ÜZERİNE TARTIŞILAN SORUNLAR: ASPERGER VE OTİZMİN FARKLARI Attığım PDF'ye bakabilirsin. Psikopat ve sosyopat arasında fark var mı meselesine benziyor. Asperger tek bunlarla karıştırılmıyor elbette. Narsizm kişilik bozukluğu ile karıştıranlar var, mesela Elon Musk olayında bu oldu. Asperger Narsizm Kişilik Bozukluğuna sahip olabilir elbette ama olmaya da bilir. Uzman fark eder bunu fakat sende öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Otizmli kişilere narsist falan deniyor. Çünkü onları bencil sanabiliyorlar fakat bu onları yanlış anlamaktan kaynaklanıyor. Garip yürümelerin varsa ve dalga geçiyorlarsa yüksek işlevli otizm değilde Asperger olabilir. Hala DSM-IV kullanılıyor. Akıcı konuşman olup olmadığını fark edebilir psikolog. Yüksek İşlevli otizmde ise bu yok fakat bazıları bunları birbirinin yerine kullandığı için Aspergerlerde de bu var diyenler oluyor. Arkadaş kurma ve insanlarla tanışmaya daha ilgilisin. Bu yüzden Asperger olduğundan şüpheleniyorum hala. Asperger hastalık değildir. Bunu diyenleri takma. Bende de sende olanlar sorun var. Aspergerle ilgili bir sürü yazı var. Fakat kaynağına bakman önemli. Genelde DSM-IV kullanılıyor.

İsterseniz psikoloğa randevu alabilirsiniz. Eğer gerçekten Asperger varsa teşhis koyacaktır. Günümüzde Asperger teşhisi konan kişilerin sayısı artıyor. Erkeklerde daha çok. Asperger olan kişilerin hikayeleri birbirine benziyor genelde. Fark edilse dahi yıllarca teşhis koymayın yaşayan var. Erken tespit edilmesi önemli. Sorunun ne olduğunu anlıyorsun böylece. Asperger teşhisi yeni koşanlarda başka bir sorun daha olabiliyor genelde. İnternette ki testlerde normal gözükse bile yine de Asperger olabilir. Psikiyatrist ve psikologlar başta fark etmeyebilir Aspergeri. İntetnet üzerinde bulduğum en iyi test şu: Aspie-quiz fakat yine de güvenmemek gerek ama bir fikir verebilir. Başka şeylerle karıştırılabilir Asperger. Şizoid ile mesela. Fakat Asperger olan kişilere fırsat verilince sosyalleşmeye meyilli olabilirler. Ayırıcı Tanı: Şizoid Bozukluk ve Asperger Sendromu – Psikoterapi Enstitüsü ayrıca tek Şizoid yok fakat uzman fark edip teşhisi koyabilir. Fikir birliği yok psikiyatri camiasında. Yüksek işlevli otizm ile Asperger aynı diyenler var. Asperger Sendromu. https://jag.journalagent.com/kpd/pdfs/KPD_3_2_102_110.pdf DSM 5'de ise Asperger kaldırılıp yüksek işlevli otizm veya sosyal fobi gibi şeylere göre yeniden teşhis konması önerildi. Burada tanı hakkında bahsetmiş Asperger sendromunun tanısı - Vikipedi bu da bu konuya değinmiş. DSM-5, OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU TANISI ÜZERİNE TARTIŞILAN SORUNLAR: ASPERGER VE OTİZMİN FARKLARI Attığım PDF'ye bakabilirsin. Psikopat ve sosyopat arasında fark var mı meselesine benziyor. Asperger tek bunlarla karıştırılmıyor elbette. Narsizm kişilik bozukluğu ile karıştıranlar var, mesela Elon Musk olayında bu oldu. Asperger Narsizm Kişilik Bozukluğuna sahip olabilir elbette ama olmaya da bilir. Uzman fark eder bunu fakat sende öyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Otizmli kişilere narsist falan deniyor. Çünkü onları bencil sanabiliyorlar fakat bu onları yanlış anlamaktan kaynaklanıyor. Garip yürümelerin varsa ve dalga geçiyorlarsa yüksek işlevli otizm değilde Asperger olabilir. Hala DSM-IV kullanılıyor. Akıcı konuşman olup olmadığını fark edebilir psikolog. Yüksek İşlevli otizmde ise bu yok fakat bazıları bunları birbirinin yerine kullandığı için Aspergerlerde de bu var diyenler oluyor. Arkadaş kurma ve insanlarla tanışmaya daha ilgilisin. Bu yüzden Asperger olduğundan şüpheleniyorum hala. Asperger hastalık değildir. Bunu diyenleri takma. Bende de sende olanlar sorun var. Aspergerle ilgili bir sürü yazı var. Fakat kaynağına bakman önemli. Genelde DSM-IV kullanılıyor.
Hocam Dsm nedir. Bide evet dalga geçiliyor 7/24 ne zaman okuldaysam dalga geçeceklerini bilirim okuldan soğudum ilk günlerde bu kadar değildi.Hemde Sanki musallat olmuşlar. Artık çok hızlı sinirleniyorum.Benim Hakkımda kötü şeyler konuşuyolar örneğin.
...(ismim)
ismimi gizli tutmak isterim
dövmeyen erkek değil derler.

Hocam Dsm nedir. Bide evet dalga geçiliyor 7/24 ne zaman okuldaysam dalga geçeceklerini bilirim okuldan soğudum ilk günlerde bu kadar değildi.Hemde Sanki musallat olmuşlar. Artık çok hızlı sinirleniyorum.Benim Hakkımda kötü şeyler konuşuyolar örneğin.
...(ismim)
ismimi gizli tutmak isterim
dövmeyen erkek değil derler.
Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı diye geçiyor. Fakat yanlış anlama. Asperger hastalık olarak görülmüyor. Farklı düşünüyorlar. Yürümen ile dalga geçiyorlar mı? Orada onu kast ettim. Aspergerler okulda zorluk çeker. Aspie-quiz burada ki test yardımcı olabilir. Testin orijinal hali: Aspie Quiz
Her sorun yaşayan çocuk Asperger değil elbette fakat dediklerin uyuşuyor.

Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı diye geçiyor. Fakat yanlış anlama. Asperger hastalık olarak görülmüyor. Farklı düşünüyorlar. Yürümen ile dalga geçiyorlar mı? Orada onu kast ettim. Aspergerler okulda zorluk çeker. Aspie-quiz burada ki test yardımcı olabilir. Testin orijinal hali: Aspie Quiz
Her sorun yaşayan çocuk Asperger değil elbette fakat dediklerin uyuşuyor.
Evet Örneğin:
Buna Bak Salak Gibi Yürüyo yani şöyle eüğ eüğ.
gibi dalga geçiyorlar.

Geri
Yukarı