Dizi ve film siteleri

144074

Kilopat
Makaleler
1
Dizi ve film sitesi açmak yasal mı? Birçok konu araştırdım fakat herkes ayrı bir telden çalmış. Bu siteler nasıl kapanmıyor?

Yasal değil tabii ki. Telif yersin. Zamanında dizimag gibi bir siteyi de kapattılar bu sebepten;

He dersen ki telif hakkı bitmiş film ve dizileri yayınlamak istiyorum o zaman da eğer ki film ya da dizi bugün çıktıysa bi 70 yıl beklemek zorundasın;

"SORU: Eser sahiplerinin hakları kaç yıl süreyle korunur? Eserlerin izin almaksızın serbestçe kullanılabilmesi için kaç yıl geçmesi gerekir?
CEVAP
: Koruma süresi, eser sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden itibaren 70 yıldır.
Eser sahibi tüzel kişiyse, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır. Sahibinin ölümünden sonra alenîleşen eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır.
Eser sahibi belli değilse, koruma süresi eserin alenîyet kazanmasından itibaren 70 yıldır.
Koruma süresi eser alenîleşmediği sürece işlemeye başlamaz.
Koruma sürelerinin dolmasıyla birlikte eser sahibine tanınan mali haklar sona erer. Bu sebeple koruma süresi dolmuş eserler, eser sahibinden izin alınmaksızın serbestçe kullanılabilir."

Kaynak; Genel Sorular - Telif Hakları Genel Müdürlüğü

Kapanıyor. Dizimag kaç kere kapatıldı mesela.
Ama yenisi açılıyor.
Yasal değil tabii ki. Telif yersin. Zamanında dizimag gibi bir siteyi de kapattılar bu sebepten;

He dersen ki telif hakkı bitmiş film ve dizileri yayınlamak istiyorum o zaman da eğer ki film ya da dizi bugün çıktıysa bi 70 yıl beklemek zorundasın;

"SORU: Eser sahiplerinin hakları kaç yıl süreyle korunur? Eserlerin izin almaksızın serbestçe kullanılabilmesi için kaç yıl geçmesi gerekir?
CEVAP
: Koruma süresi, eser sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden itibaren 70 yıldır.
Eser sahibi tüzel kişiyse, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır. Sahibinin ölümünden sonra alenîleşen eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır.
Eser sahibi belli değilse, koruma süresi eserin alenîyet kazanmasından itibaren 70 yıldır.
Koruma süresi eser alenîleşmediği sürece işlemeye başlamaz.
Koruma sürelerinin dolmasıyla birlikte eser sahibine tanınan mali haklar sona erer. Bu sebeple koruma süresi dolmuş eserler, eser sahibinden izin alınmaksızın serbestçe kullanılabilir."

Kaynak; Genel Sorular - Telif Hakları Genel Müdürlüğü
Fakat şu anda uzun zamandan beri takip ettiğim 2 site var ve hala ayaktalar. Ve popüler dizileri yayınlamaktalar.

Fakat şu anda uzun zamandan beri takip ettiğim 2 site var ve hala ayaktalar. Ve popüler dizileri yayınlamaktalar.
Dostum yaptıkları şey legal değil. Bir de insanların hakkına girerek para kazanmak bu. O paradan ne kadar hayır gelebilir? Ya da sence ne kadar adil olabilir? Site yapmak istediğin için demek istiyorum, mesela sen bir sitenin tasarımı, kurulumu için saatlerce uğraştığını düşün. Özene bezene tasarımını yapıyorsun, saatlerce kodları araştırıyorsun, insanların ilgisini çekmesini istediğin için kendince yöntemler geliştiriyorsun. Daha önce belkide hiçbir insanın görmediği ve gerçekten belirli bir topluluk tarafından ilgi çeken tasarımlar yapıyor, bir sürü yine saatlerce emek verip kendince içerikler çıkarıyorsun ve bu sitede paylaşıyorsun. Kim blir bunca şeyle uğraşırken de hayatındaki bazı şeylerden de ödün veriyorsun çünkü bunların hepsi saatlerce zaman alan şeyler. Şimdi herhangi birinin senin emek verdiğin onca şeyi kopyala yapıştır yapması hoşuna gider mi? Hakkın olarak bunca emeğinin karşılığını böyle beklemezsin bence. Karşılığını en iyi şekilde almanı biz de destekleriz.

Tabii ki yasal değil. Türkiye'den erişime kapatılıyorlar. Fakat domain'i 4'e gelmiş site biliyorum. Mesela, Xdizisitesi.com diyelim. Bu site mahkeme kararı ile kapatılıyor. Site sahibinin sunucusu ABD'de bulunuyor. Gidiyor domain'i değiştiriyor, sonuna 4 ekliyor ve site tekrar Türkiye'den erişime açık hale geliyor. Kısacası içerik sahiplerinin ne kadar uğraşmak isteyeceğine bağlı. Üstte arkadaşın paylaştığı ünlü korsan dizi sitesine yaptıkları baskıyı yapsalar çökertirler. Zaten şu anda o kadar bölünmüşler ki, o korsan ünlü dizi sitesi bayağı para kazanıyordu. Adamlar resmen Türkiye'de korsan Netflix gibi birşey olmuşlardı. İçerik sahipleri veya telif hakkı sahipleri hangi biriyle uğraşcaklarını şaşırıyorlardır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı