Doğru onaylanmaya gerek duyar mı?

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Çağın getirdiği imkanlar neticesinde, insanlar arasındaki mesafeler 0'a yaklaşmış durumdadır. Bunun sayesinde herkesin her şey hakkında ağzına geleni fütursuzca ifade edebildiği bir ortam hasıl olmuş ve bu ortam içinde de bir şekilde onay mekanizması geliştirilmiştir. Onaylayanın çokluğu ile algılar şekillenmektedir de "doğru" her ne ise onaya ihtiyacı var mıdır?

Diğer taraftan da bu onaylanmanın getirdiği güç sayesinde kendini bir şekilde herkesin üstünde görmeyi başarmışlar tarafından bir takım doğrular ortaya saçılmaktadır. Bunların tartışılması gerekliliğinin teklifini kendine hakaret kabul eden bu zümrenin doğrusunu üzerimize alsak ve kabul etsek, karşıda olanlar ile aramızdaki fark ne olacaktır? Dışarıdakinin bize göre yanlış olmasının sebebi nedir?

Doğru biriciktir. Onun için onun doğrusu bunun doğrusu olmaz. Tartışmak ve araştırmak doğruya ulaştırır mı ulaştırmaz mı meselesinden daha çok şunu söylemek daha doğru bireyin bilincini belirleyen şey toplumdur ve o toplum kadar eleştiri mekanizmasına sahip olabilirsin.

Doğru biriciktir. Onun için onun doğrusu bunun doğrusu olmaz. Tartışmak ve araştırmak doğruya ulaştırır mı ulaştırmaz mı meselesinden daha çok şunu söylemek daha doğru bireyin bilincini belirleyen şey toplumdur ve o toplum kadar eleştiri mekanizmasına sahip olabilirsin.

İnsanın olduğu herhangi bir ortamda "doğru" biricik değildir. İnsan sayısı kadar doğru mevcuttur. Toplumun kabulleri tarafından şekillenmesi söz konusudur ki bu da ilk paragrafta ifade ettiğim "onay"ın getirisidir.

Bana kalırsa doğru öznel bir kavramdır. Zaman ve mekan mefhumlarından bağımsız değildir. Aynı şekilde bireylerden de bağımsız değildir. Tüm dış etmenlerden bağımsız olan şey ise gerçektir. Bu nedenle doğruyu onaylayabilecek tek olgu da gerçektir.

Bana kalırsa doğru öznel bir kavramdır. Zaman ve mekan mefhumlarından bağımsız değildir. Aynı şekilde bireylerden de bağımsız değildir. Tüm dış etmenlerden bağımsız olan şey ise gerçektir. Bu nedenle doğruyu onaylayabilecek tek olgu da gerçektir.

Yanlış da gerçektir ama doğru değildir. Ayrım nedir? "Özneldir" dediğimiz vakit, sonuçlar?

Son düzenleme:
Doğru yada yanlışın yaşanmadan bilinebileceğini düşünmüyorum. Çünkü bana göre doğru ve yanlış bir kıyas. Diğer türlüsünü görmeden bir şeye doğru veya yanlış diyemezsin. Diğer türlüsünü gördükten sonra biri diğerinden daha yanlış veya daha doğru olur. En doğrusunu yaklaşmak için de bir sürü farklı yol görmeliyiz. Kısacası bana göre doğru ve yanlış kıyasını bize tecrübeler gösterir diye düşünüyorum. Çünkü geleceği göremiyoruz., yaşamadan diğer türlüsünü göremeyiz. Bu durumda geçmişe, tecrübelere bakacağız.
O zaman nasıl yanlış yoldan uzaklaşacağız? Geleceği göremiyoruz?
Tahmin edebiliriz. Kesinlik için tecrübe gerek, bu yanlış bu doğru demek için tecrübe gerek. Ama ilk defa gidelecek ve alternatifleri bilinmeyen bir yolda mecbur tahmin edeceğiz.

Doğru biricik midir bilmiyorum. Ama en basitinden dua ederken en hayırlısı olsun diyoruz. Bu durumda en doğrusu olabilir. Net bir fikrim yok.

Onaylanmalı mı hiç düşünmedim. Bunun hakkında da bilgim yok.

İnsanlar konuşur, tahmin etmeye çalışır. Kendi tahminine göre o doğrudur.

Bence böyle. Bu konuyu bayadır düşünüyorum. Tartışmak isterim.

Şu dünyada tecrübe aklınızın alamayacaği kadar mevcut. Ama aktarımda büyük problemler mevcut. Her insan tekrar, tekrar aynı yolu yürümek zorunda bırakilıyor.
Kesinlikle haklısın. İnsanlar birbirini ezmeye, yanlış yola saptırmaya çalışıyor. Kendi hatalarımızdan tecrübe edinmeli ve bunları aktarmalıyız. Aile içindeki eğitim-aktarım bu yüzden çok önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı