Dolandırıcılığın cezası olmalı mı?

Merhaba.

Daha yaşanabilir bir dünya, daha güzel bir toplum için ahlak yasası vardır ve ahlak yasasında kötü şeyler, tasvip edilmeyen durumlar vardır.

Peki şimdi dolandırıcılık kötü fakat insan gönül rızasıyla veriyor bu parayı ve diliyle size inandırtıyor.

Şimdi sizlere sormak istiyorum. Dolandırıcılığın cezası olmalı mı?

İnandırtması ve gönül ile vermesi kişiyi bilerek kandırdığı gerçeğini değiştirmiyor, dolandırıcılık bu bildiğim kadarıyla değil mi? Yani cezası olması normal geliyor bana.

Küçük bir çocuğu kandırıp cinsel ilişkiye girmekle aynı şey. İki senaryoda da alan razı veren razı. Sadece çocuk cahil. Dolandırıcılıkta da dolandırılan cahil. Çocuk buna razı oldu diyerek kurtulanlar oldu bu ülkede gerçi, dolandırıp hiç ceza almayanlar da.

Peki şimdi dolandırıcılık kötü fakat insan gönül rızasıyla veriyor bu parayı ve diliyle size inandırtıyor.

Şimdi sizlere sormak istiyorum. Dolandırıcılığın cezası olmalı mı?

Eksik tanımdan hareket ederek, doğru sonuca ulaşamazsınız. Gönül rızası ile fakat "bir karşılık için ya da anlaşma ile" veriliyor. Dolandıran kişi ise, sözünü verdiği karşılığı tam olarak yerine getirmediği için dolandırıcı oluyor. Yoksa, verenin kendi rızası ile bir anlaşmaya tâbi olmadan, karşılıksız verilen herhangi bir şey için, dolandırma gibi bir niteleme söz konusu olamaz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı