Dolar geri yükselir mi?

Doları daha düşük seviyeye getirmezler.
Bu sefer yerli üretimi teşvik edemez.
Dış ticaret açığı oluşur 9 10 bandında tutarlar.

Ne diyorsun hocam döviz hesaplarına vermiyor ki bu farkı.
TL mevduatına veriyor.

10 bin TLni 3 aylık vadeye koydun diyelim.
Üç ayda sana bin TL faiz verdiler diyelim.
Bu üç ayın başı ile sonu arasında senin 10 bin TL paran kaç dolar ediyorsa onu veriyor sana dolar düşerse faizini veriyor dolar yükselirse faiz ile birlikte kur farkını.
Tabiki tl mevduatına veriyo ben örneği tekrar dolar almak istediğinde daha az adette dolar alabileceksin diye verdim Parayı tl mevduatına çevirmeden ki dolar adetin ile sisteme girdikten sonra almak istediğin dolar adeti daha az olacağından bahsediyorum. Ayrıca vade sonu işlemlerin yoğunlaştığı günler yine bir manipülasyon ile kurları düşürüp millete verilecek kur farkını çok çok azaltabilirler. Alacağın fark en aza indirilmiş olur. Garantisi yok.

Vade başı ve vade sonundaki merkez bankasının belirlediği en düşük kur üzerinden yapılacak işlemler. Vade boyunca dolar 40 liraya 100 liraya kadar çıksa vade sonunda ki merkez bankasının belirlediği kur neyse o kur üzerinden fark ödenecek tabi fark oluşursa. Bide acil lazım oldu para vade bitmeden çekersen her şeyden mahrum kalmakla kalmıyo eğer parayı çekeceğin günün kuru ilk yatırdığın günün kurundan az ise senin anaparandan kesilip verilecek.

Zaten sisteme girmek isteyen detayları öğrenecek görecek :))

Tabii ki TL mevduatına veriyor ben örneği tekrar dolar almak istediğinde daha az adette dolar alabileceksin diye verdim parayı TL mevduatına çevirmeden ki dolar adetin ile sisteme girdikten sonra almak istediğin dolar adeti daha az olacağından bahsediyorum. Ayrıca vade sonu işlemlerin yoğunlaştığı günler yine bir manipülasyon ile kurları düşürüp millete verilecek kur farkını çok çok azaltabilirler. Alacağın fark en aza indirilmiş olur. Garantisi yok.

Vade başı ve vade sonundaki merkez bankasının belirlediği en düşük kur üzerinden yapılacak işlemler. Vade boyunca dolar 40 liraya 100 liraya kadar çıksa vade sonunda ki merkez bankasının belirlediği kur neyse o kur üzerinden fark ödenecek tabii fark oluşursa. Bir de acil lazım oldu para vade bitmeden çekersen her şeyden mahrum kalmakla kalmıyor eğer parayı çekeceğin günün kuru ilk yatırdığın günün kurundan az ise senin anaparandan kesilip verilecek.

Zaten sisteme girmek isteyen detayları öğrenecek görecek :))

Aynen bu gibi açıklar kapatılırsa iyi bir sistem.
Yukarıdada dediğim gibi para baronlarına faiz vermektense sana bana veriyor bu parayı.

Anaparadan kesilmesi olayını dikkat etmedim.
Ayrıca vade başı ile sonunda alacağın dolar sayısına bakarsanda dediğin gibi zarar edersin ama amaç zaten sana dolar aldırmamakya.

2022 nin ilk 1-2 ayı 12-13 arası gider hazirana doğru 14 ü geçer, eylüle 15 i bulur, sene sonuna da 16-17 olur diye tahmin ediyorum (ytd).

Geri
Yukarı