Dolar Yüzünden Alamadığınız Ürünler Var mı?

Herkes dolara takmış durumda, dolar yükselmeden önce fiyatlar normal miydi ?
Ürünler ülkenin alım gücüne göre fiyatlandırılmadığı sürece hep şikayet edeceğiz. Diyelim dolar 3 TL 19.99 dolar fiyatla satılan oyun ülkemizde 90-100 TL gibi fiyata satılacak. Alım gücümüze göre böyle bir ürün burada 30-35 TL'ye satılmalı, steam bunu belli ölçüde yapabiliyor. O yüzden dolardan ziyade şirketleri konuşmak lazım.
Steam' de neredeyse tüm oyunlar dolar 1.5 TL olarak yazılıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dijital kopyalar ayrı bir mesele, gerçek mallar ayrı bir mesele. Onun için tartışmaya gerek yok. Adam demek ki kaar edebiliyor ki indiriyor, demek ki donanım üreticileri de kaar edebilse indirirdi. Fifa yapımcısı indirirken sana mı sordu?

Komediymiş yalan mı? Neresi komedi zamla ilgili olanlar anlat bakalım?

Cevap vermeyeceğim dedim ama neyse.. Yani sen diyorsun ki EA, Fifa için Dvd masrafından dolayı alıyor o parayı :) dijitalde sorun yok. Zam meselesine gelince, zam var veya yok bu önemli değil zaten bundan dolayı alım gücüne göre fiyatlandırılmalı diyorum. Senin mantığına göre fazla versinler kazanırsam alırım, bende diyorum ki kazansan bile ürünlere verilen bu para fazla.

Döviz ile para kazandığımdan dolayı böyle bir sorunum olmadı ama TL fiyatlarını gördükçe psikolojik olarak almak istemediğim zamanlar oluyor.

Cevap vermeyeceğim dedim ama neyse.. Yani sen diyorsun ki EA, Fifa için Dvd masrafından dolayı alıyor o parayı :) dijitalde sorun yok. Zam meselesine gelince, zam var veya yok bu önemli değil zaten bundan dolayı alım gücüne göre fiyatlandırılmalı diyorum. Senin mantığına göre fazla versinler kazanırsam alırım, bende diyorum ki kazansan bile ürünlere verilen bu para fazla.

Ben DVD masrafı demedim, dijital olarak konulan bir ürün var. Maddi olarak yapılan, bi fabrika öteberi ücretleri yok diyorum. Senin anladığından sorumlu değilim bunu belirteyim de.

Hemen ilk sayfada @Neşeli Enginar Abimiz var, Almanya'da yaşıyor kendisi sor bakalım bizdeki ürünlerin fiyatı fazlamıymış, yoksa kazancımız mı düşükmüş. Bir malın fiyatını biz belirleyemeyiz ama, fazla ücret istemek hakkımızdır. Sen diyorsun ki, bu düşük maaşları protesto etmeyelim, gidelim şirketleri protesto edelim taaa dıdısının dıdısı şirketleri. Kolay gelsin...

Adam niye senin kazandığın paraya baksın ki? :) Benim parama göre satanın örneğini verdim ama, Steam.

Sen az kazanıyorsun diye, asgari ücret 400 dolar diye ah canım biz fiyatları yarı yarıya indirelim mi demesini bekliyorsun. Adam kazancından kısar mı? :) Kazancından kısma değil zaten, mesela şöyle bir örnek vereyim Playstation Store'da FİFA 18 RE 309 TL ama şuan indirimde ve 89 TL şimdi sence bu firma indirim mi yaptı yoksa biz zaten 89 TL ile kar edebiliyorduk mu diyor? 220TL kısmış kazancından o ne olacak?:) Maaşla,zamla ilgili konuştuklarınız zaten komedi cevap vermeyeceğim.
Steam evet, bu şekilde satıyor fakat, Steam sürümden kazanıyor. Senin bahsettiğin kadar indirimi elektronik parça üreten firmalar yapsalar, zaten zarar ederler.

Ben DVD masrafı demedim, dijital olarak konulan bir ürün var. Maddi olarak yapılan, bi fabrika öteberi ücretleri yok diyorum. Senin anladığından sorumlu değilim bunu belirteyim de.

Hemen ilk sayfada @Neşeli Enginar Abimiz var, Almanya'da yaşıyor kendisi sor bakalım bizdeki ürünlerin fiyatı fazlamıymış, yoksa kazancımız mı düşükmüş. Bir malın fiyatını biz belirleyemeyiz ama, fazla ücret istemek hakkımızdır. Sen diyorsun ki, bu düşük maaşları protesto etmeyelim, gidelim şirketleri protesto edelim taaa dıdısının dıdısı şirketleri. Kolay gelsin...

Yurt dışında yaşayan o insanların rahatlıkla bunları alabiliyor olması başta söylediğim gibi alım gücünde diretiyor olmaları, Iphone X için 1000 dolar fazla diyor olmalarıdır. Biz bin Tl fazladır diyormuyuz? 6000Tl veriyor insanımız. Diretirsen malın fiyatını da belirlersin. Ayrıca maaşı protesto edebilirsin tabi ki buna engel yok ki..
Steam evet, bu şekilde satıyor fakat, Steam sürümden kazanıyor. Senin bahsettiğin kadar indirimi elektronik parça üreten firmalar yapsalar, zaten zarar ederler.

İşte bizim yanlışımız bu, onların karını zararını sen düşünürsen Iphone'a 6000 TL ödetirler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı