Dolardaki düşüş devam eder mi?

Çok çıktı, düşsün de artık sistem toplayabilelim :D

Zannetmiyorum, düştü ama 6 seviyelerini bulur. Birkaç saat önce önce 5,50 TL civarındaydı, ne çabuk yükselmiş. Gerçi çok kısa bir sürede de 7 TL'ye kadar çıkmıştı.

Bekletmeyin alın işte. Sonra üzülürsünüz. 50 krş çıkmış inmiş fark etmez. Yarın yeni ürünler çıkacak onu da bekleyeyim, diyeceksin. Böyle böyle hiç bir şey alamayacaksınız. O beklediğiniz büyük düşüş kolay değil. Zaten sonu yok ki bunun 5 TL'ye düşecek; 4 TL'yi bekleyeyim, diyeceksin. Neyi bekliyorsun 1 TL = 1 dolar olmasını mı? Ben PC topladığımda dolar 2 TL'idi. Bekleyin, diyorlardı. Hala bekleyin, diyorlar. Bunlara kalsa hiç bir zaman PC toplayamazsın. 250 TL'den GT 1030 aldığımda 250 TL'ye GT 1030 mu alınır, diyorlardı. 700 TL'ye GTX 1050 aldığımda 700 TL GTX 1050 mı olur, diyorlardı. Sonuç ortada.

KasaKasa arkadaşa katılıyorum.
Artık bilgisayar toplanırken fiyat üzerinden değil güncel ürünlerin yeterliliği ve güncellenecek teknolojinin çıkış tarihine bakarak sistem toplamak en mantıklısı.

Şuan güncel ürünlerle güzel bir sistem toplayanlar en az 3 ile 5 sene rahat edecektir.

Bekletmeyin alın işte. Sonra üzülürsünüz. 50 krş çıkmış inmiş fark etmez. Yarın yeni ürünler çıkacak onu da bekleyeyim, diyeceksin. Böyle böyle hiç bir şey alamayacaksınız. O beklediğiniz büyük düşüş kolay değil. Zaten sonu yok ki bunun 5 TL'ye düşecek; 4 TL'yi bekleyeyim, diyeceksin. Neyi bekliyorsun 1 TL = 1 dolar olmasını mı? Ben PC topladığımda dolar 2 TL'idi. Bekleyin, diyorlardı. Hala bekleyin, diyorlar. Bunlara kalsa hiç bir zaman PC toplayamazsın. 250 TL'den GT 1030 aldığımda 250 TL'ye GT 1030 mu alınır, diyorlardı. 700 TL'ye GTX 1050 aldığımda 700 TL GTX 1050 mı olur, diyorlardı. Sonuç ortada.
Evet haklısınız yarın siparişi vereceğim şuan kartımda para yok yüklemem lazım :). Ancak sorunum şu hepsiburada indirimlerinden haberim yoktu ve 1 gün kaldı yazıyor :/. Umarım yarın devam eder.

Edit: Saat 12 yi bekliyordum ve bugün sona eriyor diye uyarı geldi şanslıymışım :) Yarın şöyle bir sistem toplayacağım önerisi olan varsa yazabilir :)

Dosya Ekleri

• PC.png
    PC.png
    10,2 KB · Görüntüleme: 45
@.I.N.И.A.

Sistem toplayamıyorum çünkü kullandığım sistem olan Toshiba Satellite P50-B-116 sistemi daha 3 sene önce aldım. Geçen sene ekran kartında yaşadığım sıkıntıdan sonra sistemin sıkıntılı olduğunu anladım. Yoksa beni birkaç sene daha idare ederdi :D Seneye kadar idare eder beni, belki 2 sene, ondan sonra ya yeni dizüstü bilgisayar ya da toplama bilgisayar.

Yoksa durmam, hemen sistem toplarım! Dolar düşmez, çıkar! Fiyatlara zaten zam gelip duruyor. Ama eğer sistemi topladıktan sonra fiyatlar düşerse o zaman çok üzülürüm :cry::cry:

Ya buraya destan yazardım da şuan gerek yok. Bu maliyet ve finans krizdir. Yani kolay değil düşmesi o kadar. İsterse yarın 1 dolar 4 TL olsun. ÜFE-TÜFE rakamları ortada. Satıcı ürününü 1 $ =6 TL'den almış, stoklamış. O maliyeti artık düşürmez. Uyanıklar ve fırsatçılar hiç düşürmez. Sana yansıtacağına kendi cebine koyar. Giren girdi, diyorum. 2019'dan hükümet bile umudu kesmiş. Git Damat Berat'ın açıkladığı ''Enflasyonla Mücadele Programı''na bak. 2019 dolar beklentisi 6.5 TL. Büyüme beklentisi %2. Enflasyon beklentisi %16. Adamlar bile saklayamıyor. En iyi ihtimalle beklentileri bu. 1 ayda bu beklentiler şaştı zaten. Bunlara kim güvenir? Bunlar bile böyle söylüyorsa gerçek kat kat daha kötüdür, demektir.

Ayrıca bir ekran kartının fiyatı bir anda düşmez ya da kalkmaz. 2 yıldır burdayım. Fiyatlar kademeli olarak yükseldi. Düşecekse de kademeli olarak düşer. Yani bugün eskiden 500 TL'ye satılan ekran kartını 1000 TL'ye aldın. Yarın fiyatı tekrar 500 TL olmaz. 2 yıl sonra belki yine 500 TL olur. Üzelecek bir şey de yok.

Ben 700 TL GTX 1050 aldım. Şimdi fiyatı 1000 TL. 1 yıl sonra tekrar 700 TL olduğunda üzelecek miyim? Hayır ben kartı 1 yıl kullandım sonuçta.
Evet haklısınız.
4500 TL az para değil. Burdan bunlar iyi mi, kötü mü, demekle olmaz. Bilgisayar toplama kısmına konu açın. Bol bol öneri alın. Fazla anlamıyorsanız bu işlerden çok iyi araştırma yapın.

Son düzenleme:
2 sene önceki halimize bak be. Şimdi Dolar 6 olsa şükredeceğiz.

2 sene önceden sert şekilde önlemler alınsaydı belki 5.5-6₺ bandını koruyacaktık....
Nereye koruyacaktık? Üretmediğin sürece her şey daha kötü olacak. Umudu kestim artık. Üretsek 3'e bile düşerdi ama nerde o günler...

Geri
Yukarı