Dünyada TOGG manşetleri

Benim anlamadığım bir şey var neden yurt dışına yaptırıyorlar Türkiye'de böyle tasarım yapabilecekler insanlar yok mu. Yurt dışına niye bakıyorsunuz onu anlamıyorum onlar yapıyor diye bizde mi yapacağız onlara vereceğimiz parayı çizimcilerimize verelim.
İllaki vardır yetenekli tasarımcılarımız ama alanında uzmanlaşmış yüzlerce model tasarlamış kişilere yaptırmak bu işin nekadar ciddiye alındığını gösterir. Mühendislikte herkes birşeyler çizer ancak mühim olan tasarımın aynı zamanda pratiğe kolayca dökülebilmesidir. Şimdi sen çok güzel birşey tasarlarsın ama iş onu üretmeye geldimi kalıplama, maliyet, malzemenin elverişliliği gibi çok fazla bilinmeyen var umarım anlatabilmişimdir.

Arkadaşım yazdıklarının akla mantığa dayanır bir tarafı yok,senin altında 600,000 Tl'lik Mercedes mı var yada insanların ülkesine katma değer katan,gelecek nesiller için inşaa edilen teknoloji altyapılarına seviniyor ve övüyor olması senin neden bukadar rahatsız ediyor.Türkiye evet birçok konuda geç kaldı üretmek için teknoloji geliştirmek için, ancak görüyoruz ki nekadar geç kalmış olsak da yapılan atılımlar günümüz teknolojisinin çok önünde yani tamamen geleceğe dönük adımlar, bundan 10-20 yıl sonra şuanki ekilen tohumların meyvelerini bu ülkenin kimliğini taşıyan tüm vatandaşlarımız yiyeceğinden şüphem yok. Devletin yaptığı havaalanını evet belki fakir olduğu için uçağa binemeyecek vatandaş kullanamayacak belki ama herkes adına kanını taşıdığın soyunun seni barbar olarak nitelendiren dünya devletlerinin karşısında gururlanması kişinin vatan sevgisinin beyanı niteliğindedir. Allah senin gibi herşeyden memnuniyetsizlik duyan vatandaşlarımızın da gönlüne biraz da olsa umut sevgi aşılar umarım, senin için tek temennim budur.
Son yazdığımı da okumanı sevgi ve umut eşliğinde öneriyorum dostum.

Sevinen insanlardan bahsetmiyorum,
Bahsettiğim insanlar "gelecek nesiller için inşaa edilen teknoloji altyapılarına" sevinmiyor, övünmüyor da. Bu arada evet Türkiye'de her birey gelecek nesilleri çok önemsiyor, onlar için yapılan yeniliklere kesinlikle seviniyor.

Bizi barbar diye tanıtan adamların karşısına çıkıp Havaalanı mı göstereceğiz? Bi ara Avrupa'nın en büyük "adalet sarayı" ile barbar olmadığımızı kanıtlamıştık zaten.

Ayrıca sanki araç üretilmesin demişim gibi konuşuyorsunuz, umarım iktidarımız ve devletimiz bu araç projesini başarıyla tamamlar, söyledikleri şeyleri yerlerine getirirler. Bize ise desteklemekten başka seçenek kalmaz.

Son düzenleme:
Son yazdığımı da okumanı sevgi ve umut eşliğinde öneriyorum dostum.

Sevinen insanlardan bahsetmiyorum,
Bahsettiğim insanlar "gelecek nesiller için inşaa edilen teknoloji altyapılarına" sevinmiyor, övünmüyor da. Bu arada evet Türkiye'de her birey gelecek nesilleri çok önemsiyor, onlar için yapılan yeniliklere kesinlikle seviniyor.

Bizi barbar diye tanıtan adamların karşısına çıkıp Havaalanı mı göstereceğiz? Bi ara Avrupa'nın en büyük "adalet sarayı" ile barbar olmadığımızı kanıtlamıştık zaten.

Ayrıca sanki araç üretilmesin demişim gibi konuşuyorsunuz, umarım iktidarımız ve devletimiz bu araç projesini başarıyla tamamlar, söyledikleri şeyleri yerlerine getirirler. Bize ise desteklemekten başka seçenek kalmaz.
Nüfusu 15 milyonun üzerinde mega bir şehir için ,her yıl 10milyonlarca turist ağırlayan bir ülke için öyle bir havaalanını çok görmek gerçekten doğru mu.Yanlızca havaalanı için söylemedim genel olarak yapılan yatırımlar gelişen teknolojik atılımlar ve aynı zamanda dış politikada gösterilen kararlılık gibi bir-çok etken evet Türkler barbardır diyen herkes için büyük karın ağrılarına sebep olmakta,ehh bu da bizlerin hoşuna gider, çünkü tarih bilen herkes bilirki Türk toplumu asırlarca bilim ve irfan hususunda dünyaya daima öncülük etmiştir.Asıl barbarlık yapanlar da bunu dile getirenlerdir. Benim niyetim tamamen bir sebeple yanlış bilgiler edinip görüş bildiren kardeşlerime nacizane yeni bir bakış açısı sunmak yokda herkesin fikri de zikri de kendine, yaşadığı var olduğu bayrak altında ülkesinin başarılarından memnuniyetsizlik hisseden herkesi memnun edecek değilim daha doğrusu devletin böyle bir işi olamaz.

Bence bu tasarımların baştan yapılması yerine başka firmanın patentinin alınması daha mantıklı. Tasarım, sağlamlık testleri vs. masrafları olmadığı zaman fiyat ve çıkış tarihlerinde olumlu etki edecektir.

Eksi sözlük üyeleri, temsili degil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hayatinda hicbir seye sap olamamis, fakat kici kirik bir sözlükte yazar olunca kendini lord sanan yiginla eleman mevcut.

Yahu madem cok bilgilisiniz, o zaman cikin da bir ise yarayin. Sanki bir is yapmak istemisler de devlet ayaklarina pranga vurmus. Cikip da bir tuvalet kagidi bile üretemeyecek tipler her seyi elestirir olmuslar. Kimse de demiyor ki aga siz kimsiniz, ne ayaksiniz? Cidden ne ayaksiniz?

Önceden cok "yerli" arac üretiyorduk da, simdi yapilana burun kiviriyorlar. Dedim ya, bu zihniyetle bu ülkede kamis bile üretilmez.

Nefret ediyorum böyle insanlardan.

Bak hala gelip burada siyaset yapıyorsun, bak kardeşim Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği grubu güçlerini birleştirerek TOGG'u kurdu. Siyaset yapmana gerek yok. Ya sizin gelip adamlar bataryayı nasıl tasarladı, batarya şirketi kurulacak mı? Özellikleri ne olacak? diye tartışırken adamın hala dediklerine bak ya.

Bak hala gelip burada siyaset yapıyorsun, bak kardeşim Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği grubu güçlerini birleştirerek TOGG'u kurdu. Siyaset yapmana gerek yok. Ya sizin gelip adamlar bataryayı nasıl tasarladı, batarya şirketi kurulacak mı? Özellikleri ne olacak? diye tartışırken adamın hala dediklerine bak ya.
Tamam haklısın, kusuruma bakma. Ayrıca amacım siyaset yapmak değildi, umarım biliyorsunuzdur.
Bu arada batarya ve özellikler hakkında konuda tartışan birini görmeyince ben de batarya, özellik vb. şeylerden bahsetme ihtiyacı hissetmedim (ki hala daha yok). Konunu kirlettiğim için özür dilerim.

Araç yerli midir milli midir bilmem, yerli milli değil ya da yerli millidir diye tartışanlar nedir bilmem ama; daha 2022 de üretimi başlayacak olan bir araç için şimdiden sanki milli piyango çıkmış gibi sevinen, babasının malı gibi savunan, hayatı boyunca alamayacağı kadar pahalı olmasına rağmen yücelten, sanki kendisi binip sürüp incelemişcesine öven, bu araç çıkınca diğer araçların hurda yığını olacağını söyleyen ve aracın baya ucuz olduğunu savunan insanlar bence gerçekten tek hücreli canlıdır.

Aynı Osman Gazi köprüsünü savunanların gidiş geliş yapamayacak kadar fakir hatta belki arabasının bile olmaması gibi bi durum. Ya da İstanbul Havaalanı'nı savunanların daha Avrupa'ya gidiş dönüş uçak bileti alamayacak ve büyük ihtimalle hiçbir zaman o havaalanına gitmeyecek/gidemeyecek olmaları.
Araca en çok sevinenlerin aracı alamayacak olanlar olması su götürmez bir gerçek.

Açıkçası araç çıkınca o aracı almayanları vatan haini ve "fedocu" ilan eden insanları görmek için sabırsızlanıyorum. Ya da devlet sırf "ucuz araç ürettik, şimdi alamanya düşünsün." demek için diğer araçlara şuanda olan fahiş vergiler yetmezmiş gibi daha da fahiş vergiler koyup elektrikli araçlara ise vergi indirimi yapmasını görmek için gün sayıyorum.

İşin baya bi daha komik olan kısmı ise aracın İtalyan tasarımı olması gibi bir gerçeği söyleyenlerin herkes üstüne gidiyorken hiç kimsenin "aRaÇ yüZde 200000 y3rLi, onlar kıskandığı için öyle diyorlar." diyen insanlara bi şey demiyor olması. Garip ve gülünç.

Umarım iyi bir iş çıkarırlar.
Hocam ellerinize, parmaklarınıza sağlık.
Umarım içeri almazlar seni ve yorumunu beğenenleri.

Türkiye otomotiv sektöründen 10 milyar doların üzerinde net kar (üretilip satılan araç - satın alınan araç) sağlıyor. Birçok insanın biz montaj yapmak dışında bir iş yapmıyoruz diyerek ezmek istediği sektörün karı bu.

TOGG'un prototiplerinin sanki Türkiye'de üretilmiş veya tasarlanmış gibi gösterilmesi yanlış bir hareket. Zaten bunların Türkiye'de üretilmesinin veya tasarlanmasının imkanı yok. Türkiye'de ki bir fabrikaya gidip de sen üretimini birkaç hafta durdur, siparişlerin beklesin, ben makineleri kendi aracım için programlayacağım diyemezsiniz. Eğer sanayide bu işe girerseniz yaptığınız prototipleri analitik olarak ifade edemez ve seri üretimine geçemezsiniz. Ama tüm bu durum bir eksiklik değildir. İntel'in işlemcilerinin ARM tarafından tasarlıyor olmasının bir eksiklik olmadığı gibi.

Yapılan proje Dünya'da ki diğer markalar ile rekabet edebilecek özellikleri teorik olarak da olsa karşılıyor mu? Evet. Bu proje üretimi artırır mı? Evet. Bu proje cari açığın kapatılmasına katkı sağlar mı? Evet. İşsizliği azaltır mı? Evet. Beyin göçünü tersine çevirir mi? Evet. Türk mühendislerine katkı sağlar mı? Evet.

Bu projenin Türkiye'yi kurtaracağını söylemiyorum. Ama en azından yukarıda saydıklarıma az da olsa katkısı olur. Bu yüzden de desteklenmesi gerekir. Muhalif olmak her önüne gelene karşı çıkmak değildir.

En basitinden bu aracı sadece çok değerli milletvekillerimiz, bürokratlarımız bile kullansa ülke projeden kara geçer.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı