Dünyada ve Sosyal'de AMD Ön Yargısı

Birkaç yıl önce işim gereği Avrupa’ya taşındım buralarda Intel'in işlerinin yolunda gitmediğini düşünmüyorum. Çevremdeki insanlar genellikle ofislerinde ya da güçlü oyun bilgisayarları toplarken Intel'i daha çok tercih ediyorlar. Shpock ilanlarında alınan Ryzen'leri Intel ile değiştirmek için bir çok satış başlığı bulunuyor. Yanlış anlaşılmasın 20 yıl önce Athlon serilerinden bu güne kadar AMD kullanmış biriyim. Fakat kabul etmem gerekir ki param olduğu dönemlerde Intel tercih ediyordum. Benim olaya bakış açım şu şekilde; Intel işlemcilerin AMD ile arasında bir fark var ama bu geçmişteki kadar fazla değil ve daha uygun bir bütçe ile size bilgisayar toplama imkanı sunuyor. Geçmişte sıklıkla duyduğumuz, performans için kesinlikle Intel almalısın gerçeğide de ortadan kalktı. Özellikle son yıllarda paramızın değer kaybetmesiyle imdadımıza yetişti diyebilirim. “AMD Intel'in bileğini büktü” iddalı bir cümle ve gerçeği yansıtmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD REGRET ! “Intel, the world’s leading processor and will always remain so”
F86A9C2C-EA7D-4A3F-9734-4958DBF5D1FF.jpeg

Ray Tracing, FPS düşürüyor ve bu teknolojinin oturmasına daha bir 5 yıl var, bu durumda RX 5800'lü kartlar tercih edilebilir (tabi ısınmayla ilgili problemleri olmayanlar).
İşlemcilerde ise Ryzen 3. nesiller gümbür gümbür geldi; Isınma sorunu Intel'le eşitlenmiş, performansta ise İntel' i geçmiştir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun sebebi AMD'nin yıllar öncesinde sanki kasanızdan F-35 kalkıyormuş gibi bir sesle çalışan ve soba gibi ısınan FX serisini üretmeleri. İlginçtir ki o zaman bile AMD'yi savunanlar vardı. Tamam şimdi gayet iyi işlemciler üretiyorlar ama eskiden öyle değildi. Anlayacağınız "Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer." hesabı.
FX serisi çıktığı yıla göre iyi bir seriydi. FX-8350 2012 çıkışlı orta segment bir işlemciydi. Şu an güncel giriş segmenti geçebiliyor çoklu çekirdekte.

Fiziki transistör sınırlarına girildiği zaman kimin iyi olduğu açıkça belli olacak.
FX serisi çıktığı yıla göre iyi bir seriydi. FX-8350 2012 çıkışlı orta segment bir işlemciydi. Şu an güncel giriş segmenti geçebiliyor çoklu çekirdekte.
Evet AMD'nin 4 çekirdekli işlemciyi 8 çekirdek diye sattığını da biliyoruz. Şimdi işlemci başına 35$ tazminat ödüyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı