Dünyalaştırma etik midir?

Başka bir canlının yaşam alanını onlar için yaşanmaz hale getirecek şekilde yapılıyorsa değildir. Kesin olarak yaşam olmadığı veya yaşamın mikroorganizma seviyesinde olduğu yerlerde yapılabilir. Şimdiye kadar Dünya dışında başka bir gezegende yaşam bulmadığımızı göz önünde bulundurursak. Bu mikroorganizmaların yaşadığı habitat yok edilirse bilim açısında akıl almaz bir kayıp yaşanır. Belki dünyalaştırma yapabilecek düzeyde teknolojimiz geliştiğinde daha bu etik sorununa iyi çözümler bulunabilir veya bahsettiğim bilimsel kayıp önlenebilir.

Ne alakası var şimdi? Adamın zaten o zamana kadar ömrü yetmez öldükten sonra da oraya hala gitmek isteyeceğini sanmıyorum.
Bugün dünyalaştırmayı etik buluyorsan senden üstün canlılar dünyayı hayvanat bahçesi yapmasını da kabul edersin. Ülkemizde uzay hakkında konuşulan çoğu şey bilim kurgu olarak görülüyor nr yazık ki.

Bugün dünyalaştırmayı etik buluyorsan senden üstün canlılar dünyayı hayvanat bahçesi yapmasını da kabul edersin. Ülkemizde uzay hakkında konuşulan çoğu şey bilim kurgu olarak görülüyor nr yazık ki.
Etik dediğimi ne zaman dedim söyler misiniz? Kendi kendinize laf uydurmayın.

Bizim gezegenlerimiz 😎

komünizm-1-min.jpg

Değiştirenler inan biz olsaydık hiçbir sorun olmazdı. Fakat ne sizin ne benim fikrimiz alınmıyor. Birileri çöplerini uzaya atıyor, diğeri oradan oraya bir şeyler yolluyor(Starlink) fakat kimse bizim fikrimizi sormuyor. Mars hepimizin olacak sanıyorsan yanılıyorsun. Yine bir zümrenin elinde olacak. Yıllar sonra uzay çöpleri fotoğraflandığında musk gibi adamlar para sayıyor olacaklar. İşin en kötü tarafı da nasanın ya da Tesla'nın çalışmalarının bu kadar pompalanması ve destekçi bulması. Sanki her şey bizim içinmiş gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı