Düşünce madde midir?

Bence maddedir. Beyin enerji kullanıp düşünceleri oluşturuyor sonuçta.

E5603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İnsan teorisini ne kadar düşünürsen düşün, tatmin eden bir cevap bulamazsın.Bende kendi kendime insan nasıl bu kadar kusursuz diye düşünürüm, beyin sinyalleri vücuda veriyor vesaire...
Lakin Yüce Rabbim o kadar olağanüstü yaratmış ki, genellikle çoğu şeye cevap verip işin içinden çıkabilen beynimiz bu konuda bizi yanıltır, fazla düşünmekte psikolojik sorunlar yaratır.
Yani sen şimdi beyni düşünürsün, işin içinden çıktığını sanıp başka bir teoriye yönelirsin, böyle böyle yavaş yavaş psikolojini düşünmeyi unutmadan psikolojinden olursun.

Lakin bazı düşünceler beynimize ağırlık çöktürebilecek şekilde, bunu hissettirebilecek şekilde olabiliyor.Bunu hissedebilmek, ağırlığının gerçek anlamda hissayatlığına varabilmek düşüncenin madde olduğuna inandırıyor, ama istersen ağırda gelmeyebilir ?

İnsanı insan yapan zaten duygudur.
Hayvanlarda duygunun olmadığını düşünüyorsan büyük yanılgı içindesin. Beyinde temel olarak duygulardan sorumlu Amigdala bölgesi hayvanların beyninin oransal olarak daha büyük bir kısmını kapsıyor insan beynine göre. Bunun nedeni hayvanlarda çok da gelişmiş olmayan frontal beyin lobunun insan beyninin yaklaşık %40'ını oluşturması. Bu düşünsel zenginliğe da büyük oranda frontal lobumuz sayesinde sahibiz. Duyguların, hayvanların yaşamını yönlendirici etkilerden olduğu bir gerçek.

Bu gibi konularda felsefi, dinsel yorumlarda bulunabilirsiniz ancak gerçeğin ortaya çıkarılması için temel şart bilimsel düşüncenin üretilmesidir. Herkes bir yerlerden duyduğu şeyleri yazarsa bilgi kirliliğinden başka bir şey ortaya çıkmaz.

Hayvanlarda duygunun olmadığını düşünüyorsan büyük yanılgı içindesin. Beyinde temel olarak duygulardan sorumlu Amigdala bölgesi hayvanların beyninin oransal olarak daha büyük bir kısmını kapsıyor insan beynine göre. Bunun nedeni hayvanlarda çok da gelişmiş olmayan frontal beyin lobunun insan beyninin yaklaşık %40'ını oluşturması. Bu düşünsel zenginliğe da büyük oranda frontal lobumuz sayesinde sahibiz. Duyguların, hayvanların yaşamını yönlendirici etkilerden olduğu bir gerçek.

Bu gibi konularda felsefi, dinsel yorumlarda bulunabilirsiniz ancak gerçeğin ortaya çıkarılması için temel şart bilimsel düşüncenin üretilmesidir. Herkes bir yerlerden duyduğu şeyleri yazarsa bilgi kirliliğinden başka bir şey ortaya çıkmaz.
Bir yerden duyduğum bir şey değil bu. Bizi biz yapan, kişiliğimizi, karakterimizi oluşturan duygularımızı

Dikkat ederseniz insanı insan yapan demişim, hayvandan ayıran değil.

Doğru okuyup, doğru anlayıp, doğru yorum yapalım. (y)

Karşınızda Facebook sözleri yazan çocuk yok.

Madde değildir. Bilgiler ve düşünceler nöronların etkileşimi ile meydana gelir, buralarda depolanır.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir yerden duyduğum bir şey değil bu. Bizi biz yapan, kişiliğimizi, karakterimizi oluşturan duygularımızı

Dikkat ederseniz insanı insan yapan demişim, hayvandan ayıran değil.

Doğru okuyup, doğru anlayıp, doğru yorum yapalım. (y)

Karşınızda Facebook sözleri yazan çocuk yok.

Ben de hayvanı hayvan yapan şey duyguları diyorum o zaman. Bu da yanlış değil. Memeli hayvanların çoğunda yavru bakımı vardır, yavrularına karşı sevgi, şefkat duyguları beslerler. Ceylan, aslan gördüğü zaman korkar ve kaçar. Yıllardır sahibini görmeyen bir köpeğin sahibiyle karşı karşıya geldiğinde duyduğu heyecanı gösteren videolar izlemişsindir. İnsanda duygu var da hayvanlar öylesine ortalıkta dolaşıyormuş gibi konuşmuşsun. Tekrar söylüyorum hayvanların yaşamında da duygular önemli yer kaplar.

Bizi biz yapan şey beynimizdeki yüzbinlerce nöronumuzun etkileşim içinde çalışması. Bir olaya karşı herkesin vereceği tepki farklıdır çünkü o olayları değerlendirirken kişinin önceden yaşamış olduğu ve hafızasında yer eden durumlar da bu değerlendirmeye katılır. Duygular da bu değerlendirmeler sonucunda farklı duyguların kombinasyonu olarak görülebilir.

Sonuç olarak hayvanların da insanların da yaşamında duygu, önemi yadsınamaz bir şeydir.

Ben de hayvanı hayvan yapan şey duyguları diyorum o zaman. Bu da yanlış değil. Memeli hayvanların çoğunda yavru bakımı vardır, yavrularına karşı sevgi, şefkat duyguları beslerler. Ceylan, aslan gördüğü zaman korkar ve kaçar. Yıllardır sahibini görmeyen bir köpeğin sahibiyle karşı karşıya geldiğinde duyduğu heyecanı gösteren videolar izlemişsindir. İnsanda duygu var da hayvanlar öylesine ortalıkta dolaşıyormuş gibi konuşmuşsun. Tekrar söylüyorum hayvanların yaşamında da duygular önemli yer kaplar.

Bizi biz yapan şey beynimizdeki yüzbinlerce nöronumuzun etkileşim içinde çalışması. Bir olaya karşı herkesin vereceği tepki farklıdır çünkü o olayları değerlendirirken kişinin önceden yaşamış olduğu ve hafızasında yer eden durumlar da bu değerlendirmeye katılır. Duygular da bu değerlendirmeler sonucunda farklı duyguların kombinasyonu olarak görülebilir.

Sonuç olarak hayvanların da insanların da yaşamında duygu, önemi yadsınamaz bir şeydir.
Aşırı bilimsel yaklaşıyorsunuz. :D

Ah... Keşke nöronların etkileşimi kadar kolay olsa. Ayrıca okuduğum bir kitapta hayvanların duygudan çok içgüdüsel hareket ettiğini görmüştüm.

Zira bir kedi belli bir yaştan sonra yavrusunu terk eder. Ama bir insan, bir anne oğlunu bırakmaz. İşte benim dediğim asıl duygu Farkı bu. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı