Dumbell ağırlığı neye göre arttırılmalı?

Yeniçocuk

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba. Evde ağırlık seti ile vücudumu geliştirmeye çalışıyorum. 5 kg artık hafif geliyor. Bunu arttırmak istiyorum ama neye göre arttırmam lazım. 7.5 kg mı yoksa 10kg mı yükseltmeliyim? Neye göre ve hangi durumlara göre arttırılmalı?

Beşten direkt 10'a çıkmamalısın. Eğer ayarlanabilir dumbbell'ın varsa tek tarafa 2.5 ekle veya 7.5'luk dumbbell kullan. Ayrıca atıyorum 5kg ile 15 tekrar 3 set çıkarabiliyorsan ve hafif geliyorsa 7.5 kg ile yaparken tekrar sayısını gerekirse az tut. Hafif gelmez zaten çünkü farkedersin -özellikle de son tekrarlarda. Ayrıca gaza gelip fazla tekrar yapmak isterken kendini sakatlama gerekirse gelişimin yavaş olsun ama sağlıklı olsun. Çünkü o anlık hatanla tüm hayatını etkileyecek bir sakatlık yaşayabilirsin. Tabi bu 2 tekrar yapıp bırak demek değildir. Bunları söylüyorum çünkü ben de aynı şekilde yaptım. Umarım faydalı olmuşumdur :)

Belli bir programın varsa ağrılık yükselttiğin zaman tekrar sayıların azalmamalı(bunun gibi ufak artışlarda).
Ayrıca hareketten harekete değişir, her harekette 5'lik dumbell kullanıyorsanız iş yaş.

Belli bir programın varsa ağrılık yükselttiğin zaman tekrar sayıların azalmamalı(bunun gibi ufak artışlarda).
Ayrıca hareketten harekete değişir, her harekette 5'lik dumbell kullanıyorsanız iş yaş.
Dostum 5kg ile çalışan adam demek ki yeni başlamış bir anda 5 kiloyla yaptığı tekrar sayısını 7.5 ile yapması mümkün değil. Zamanla olacak bir şeyi bir anda olmalı gibi söylemeyin.

Dostum 5kg ile çalışan adam demek ki yeni başlamış bir anda 5 kiloyla yaptığı tekrar sayısını 7.5 ile yapması mümkün değil. Zamanla olacak bir şeyi bir anda olmalı gibi söylemeyin.

Bir anda olacagini falan soylemedim, şu an yaptigi tekrar sayilarini 7.5 ile yapamayacaksa agirlik yukseltmeyecek bu kadar.

Yüksek ağırlıklar ile yaptığın antrenman sana daha fazla kütle kazandırmaz. Bu konuda önemli husus kasa verebildiğin maksimum hasardır. Hareket formunu bozmayacak ağırlıklar ile çalışman kasa verdiğin hasarı artırırken, sakatlanmalarında önüne geçecektir.

Yüksek ağırlıklar ile yaptığın antrenman sana daha fazla kütle kazandırmaz. Bu konuda önemli husus kasa verebildiğin maksimum hasardır. Hareket formunu bozmayacak ağırlıklar ile çalışman kasa verdiğin hasarı artırırken, sakatlanmalarında önüne geçecektir.

Ağırlığı artırma amacım kas kütlesi kazanmak için değil. Hafif geldiğini hissediyorum. En dikkat ettiğim kısım zaten sakatlanma. Isınma hareketi ve hafif ağırlık ile çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı