E sporcu olmak için tavsiyeler

dubyok

Hectopat
Yer
Graz Avusturya
Merhaba, CS:GO için e-sporcu olmayı düşünüyorum ama bazı bilmediğim şeyler var ne yapmalıyım? Şu anda faceıt level 10 esea ise rank s. Matchmaking'de lem. Liglerim bunlar günde ne kadar AIM_BOTZ haritasında oynamalıyım ve başka haritalar var mı yayın açmalı mıyım? FPL'de kendimi ilerletmeyi düşünüyorum.

Dostum Tecone yıllardır CS oynuyor ve FPL'e yeni çıkabildi. Eğer çok yetenekli olduğunu düşünüyorsan devam et ama benden söylemesi CS:GO'da e-spordan çok ama çok iyi olmadığın süre para kazanamazsın. Hali hazırda Türk takımında olan ortalama oyuncular aylık 500TL para alıyor harcadığın zamana yazık. Takımdan ziyade kendi paranı kendin kazanman lazım. ESEA'da haftalık kasman gerek ve Faceit'te FPL'e girmen veya Faceit Premium görevlerinden az buçuk kazanabilirsin ama yine 500TL'yi geçeceğini sanmıyorum.

Türkiye'de e-sporcu olma zamanın boşa gider.

Türkiye'de olmak zor, ülkenin e-spora desteği yok. İnternet hızları, esporcuların fırlama gibi geldiği ülkelerden katıyla geride, yayıncı olmak bile uğraştırıyor insanı. Ayrıca e-sporcu tabiri biraz yanlış, profesyonel oyuncu olmak daha doğru.

Olabilmek için, en iyi olman gerekiyor, en iyilerinden olacaksın, Faceit veya ESEA'da hiç şu an ESL Major turnuvalarında oynamış, bilindik(dev1ce, olofmeister, s1mple, pashabiceps gibi) isimlere denk geldin mi? Geldiysen de ne yapabildin?

İlk başta kendi takımınızı kurmanız lazım. 5 kişi taş gibi kadro olması lazım. Refleks filan üst seviye olması lazım bunun için flick filan çalış. Sonra yayınlar açıp ilk başta üst düzey yayıncılar yanında kendini duyarman lazım. Mesela Melih, Unlost'un yanında kendini duyurdu. Mesela Abbas Yanbasan birkaç Twitch ve YT sayesinde yükseldi. Şöyle söyliyeyim ben ve arkadaşım evet veletce gelecek ama Zula Espor ligine gircez ve bu bizim için aşırı basit. Esporcu olmak için ilk başta yabancı dilin iyi olmalı. Kendini duyurman için takımın iyi olup bazı iyi niyetli yayıncılar ile kendini duyurabilirsin. Esporcu olabilmen için daha önünde çok yol var hele CS:GO için çok zor uluslararası bir oyun. Yolun açık olsun dostum.

İlk başta kendi takımınızı kurmanız lazım. 5 kişi taş gibi kadro olması lazım. Refleks filan üst seviye olması lazım bunun için flick filan çalış. Sonra yayınlar açıp ilk başta üst düzey yayıncılar yanında kendini duyarman lazım. Mesela Melih, Unlost'un yanında kendini duyurdu. Mesela Abbas Yanbasan birkaç Twitch ve YT sayesinde yükseldi. Şöyle söyliyeyim ben ve arkadaşım evet veletce gelecek ama Zula Espor ligine gircez ve bu bizim için aşırı basit. Esporcu olmak için ilk başta yabancı dilin iyi olmalı. Kendini duyurman için takımın iyi olup bazı iyi niyetli yayıncılar ile kendini duyurabilirsin. Esporcu olabilmen için daha önünde çok yol var hele CS:GO için çok zor uluslararası bir oyun. Yolun açık olsun dostum.
Dil okuyorum

Tamam çok güzel. Yayıncılık ile yabancılar ile akıcı bir şekilde konuşarak kendinizi duyurabilirsiniz. Unlost en kralıdır bu sektörün hem sevindiriyor hem de sevdiriyor. Melih'e yolunda başarılar dilerim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı