E8200 ve GTX 770 Performans Sorunu

Zaki Gümüş

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımı yavaş yavaş yükseltiyorum. Eski nesil olan parçalar sadece anakart, RAM, işlemci kaldı. Bunun dışındaki bütün parçalar ya orta seviye ya üst seviye monitöründen kasasına her şey tatmin edici zaten bu geri kalan parçaların birini aldın mı diğer ikisini de almak lazım. Benim sorunum şu;

Ekran kartım Asus GTX770 4GB ekran kartı 99-100 dereceye çıkıyordu yük altında, termal macunu yeniledim şimdi max. 80 dereceyi görüyor. Ama macunu yenilememle alakası olamaz nedendir bilmem bazen oyunda ölünce yada bölüm atlayınca bilgisayar hoparlörden taramalı sesi çıkartarak kitleniyor sonra ya kendi reset atıyor ya benim atmam gerekiyor. Başta açıkladığım gibi anakartım, işlemcim dolayısıyla RAM'im eski nesil yani;
  • İşlemci : E8200 2.66'dan 3.30'a overclocklu (sorun overclocksuz da aynı)
  • RAM : 2+2 4 GB DDR2
  • Anakart : Asus p5 kpl am-se
  • (işletim sistemi Win 7 64 bit bütün sürücüler güncel)

Bir başka ve asıl canımı sıkan sorun;
Mesela az önce Crysis 2 oynuyordum DX11 ve yüksek çözünürlüklü dokular paketleri kurulu full HD'de olabilecek en yüksek ultra ayarlarda normal oyun ilerleyişinde açık alanda 60-70 fps arası, bina içi kapalı ortamlarda 90-100 fps arası, en yoğun çatışmalı patlamalı savaş sahnelerinde 40 fps altına düşmüyor. Ama gel gör ki eski nesil işlemci ve RAM'e karşın böyle bir performans alıyorken bir nostalji yapayım GTA San Andreas ya da Prince of Persia Sand of Time falan oynayayım desem oyun ölümüne kasıyor en yüksek 25 fpsyi görüyorum çok sinir bozucu eski oyunlarda neden böyle yapıyor anlamadım. Zaten oyun 2005'in oyunu benim kasamdaki en eski parça 2008'in GTX 770'i saymıyorum onboardda bile oynatması lazım. Biraz uzun oldu ama sorunum bu yorumlarınızı bekliyorum.

@Ali Güngör , @Recep Baltaş ve forumdakiler.

@Zaki Gümüş , formattan sonra herhangi bir sürücü veya işletim sistemi değişikliği yaptınız mı ? Ben sorunun ekran kartı sürücüsünde olabileceğini düşünmüştüm de o yüzden soruyorum...

Her şey aynı hiçbir değişiklik yok formatı aynı cd'den attım. Programları, sürücüleri sürekli güncellediğim program arşivimden bire bir yükledim. Galiba benim sorunum gözden kaçan bir virüsün bilgisayarın stabilitesini bozmasından kaynaklanıyordu.

O taramalı sesi çıkarıp mavi ekran vermesinin sebebi RAM'lerden kaynaklanıyor. Aynı sorun bende de vardı.

Bende mavi ekran değil siyah ekran oluyordu. :) Benim problemim ram ile ilgili değildi de neyse ki artık yok. Turkish yöntemler gene işe yaradı format, kapayıp açmak, sağına soluna iki tokat çakmak bunlar hep ilk önce yapılması gerekenler imiş. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı