Eğitim Sistemi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dediğiniz gibi olsaydı papaz eriğini imam eriğine çeviren alet değil, benim projem başarılı olurdu.
Aferin, bir tane öyle proje çıktıya kullanın her yerde.

Sizin sıkıntınız sistem değil, çalışmak.

Dediğiniz gibi olsaydı papaz eriğini imam eriğine çeviren alet değil, benim projem başarılı olurdu.
Bir kere bunun konuyla alakası yok.

Tübitak sistemi kötü deseniz hak veririm, ki şuan orada bayağı iyileştirmeler yapılıyor.

Ama eğitim sistemi ne alaka, Tübitak ne alaka?

Eğitim sistemini ciddi ciddi savunanlar çıktı ya hayret doğrusu. Sınav odaklı, hayatı 5 seçenekten ibaret gören kişiler yaratan sistemi bu kadar savunmak için ne gibi özellikler gerekiyor merak ediyorum. Bu konudan sormuyorlar o zaman çalışmaya gerek yok diyen insanlar üniversitede de buna devam ediyor. Ben de YGS-LYS'ye çalışırken sınav odaklı çalıştım, sınavda başarılı olmanın yolu buydu ama öyle olmamalı. Bana, dersler zor geldiği için eğitim sistemini eleştirdiğimi söyleyecek olanlar önce bir LYS sıralamalarına baksın. Çalışıp binlerce insanın hayalinde olan bir sıralamayı yaptım ve yine binlerce insanın okumak için uğraştığı fakülteyi okuyorum o yüzden konular zor geldiği için sisteme karşısın gibi sözler boş olacaktır.

Eğitim sistemini ciddi ciddi savunanlar çıktı ya hayret doğrusu. Sınav odaklı, hayatı 5 seçenekten ibaret gören kişiler yaratan sistemi bu kadar savunmak için ne gibi özellikler gerekiyor merak ediyorum. Bu konudan sormuyorlar o zaman çalışmaya gerek yok diyen insanlar üniversitede de buna devam ediyor. Ben de YGS-LYS'ye çalışırken sınav odaklı çalıştım, sınavda başarılı olmanın yolu buydu ama öyle olmamalı. Bana, dersler zor geldiği için eğitim sistemini eleştirdiğimi söyleyecek olanlar önce bir LYS sıralamalarına baksın. Çalışıp binlerce insanın hayalinde olan bir sıralamayı yaptım ve yine binlerce insanın okumak için uğraştığı fakülteyi okuyorum o yüzden konular zor geldiği için sisteme karşısın gibi sözler boş olacaktır.
Sstemi savunmuyoruz. Çalışmayıp, başarısız olup, sistemi suçlu gösteren arkadaşlar var, sözümüz onlara.

Yorumları okurken tek taraflı düşünmeyin.

Sistemi eleştirdiğiniz yorumlarınızı göremedim onun için yazdım.

İlla sivri sivri eleştirmek gerekmez.

Yahu bakın, eğitimi eleştirenleri anlarım da sınav(lar)ı eleştirenler haksız.

Evet sıkıcı, evet robot gibi ama çalışmanın meyvesi iyi olur.

Aynen. Eğitim sistemi ne olursa olsun çalışan herzaman kazanır. (y)

Çalışan her yerde her koşulda başarır. Evet eğitim sistemi iyi değil, ama bahane üretmeyin.

Burada, dediğim gibi, çalışmamazlığını sisteme atan var.

Sistemler düzelir, ama asıl ''çalışma'' kültürü oluşmazsa hiç bir işe yaramaz.

Hayat 5 seneye falan bağlı değil ki. Siz üniversiteye gidince yalnızca okulunuzu okuyup bitirip okuduğunuz bölüm neticesinde çalışmayı düşünüyorsunuz anlaşılan. Eğer düşünceniz oysa çok normal sizin için eğitim sisteminin bu denli kötü olması. Tamam iyi demiyoruz. Ancak bu kadar da abartmayın. Çalışan insanların şikayet ettiğini hiç görmedim ben. Çünkü emeğinin karşılığını alabiliyorlar. Siz de çalışırsanız alırsınız.

Hayat 5 seneye falan bağlı değil ki. Siz üniversiteye gidince yalnızca okulunuzu okuyup bitirip okuduğunuz bölüm neticesinde çalışmayı düşünüyorsunuz anlaşılan. Eğer düşünceniz oysa çok normal sizin için eğitim sisteminin bu denli kötü olması. Tamam iyi demiyoruz. Ancak bu kadar da abartmayın. Çalışan insanların şikayet ettiğini hiç görmedim ben. Çünkü emeğinin karşılığını alabiliyorlar. Siz de çalışırsanız alırsınız.
Evet okuduğum fakülteyle ilgili meslek yapacağım tabii ki. Tıp okuyup yazılım mı programlayacaktım? LYS'ye girdiğim ilk senede ilk 2 bine (MF-3'te neredeyse ilk bine) girip kazandım tıbbı. Tesadüf değil bu, yılların emeği. Şu anda da herkesin katlanamayacağı yoğunlukta ders görüyorum. Çalışılmadan yapılacak şeyler değil. Eğitim sistemini yorumlayacak kadar tecrübem ve bilgim var. Dershanede derece sınıfındaydım, lisem ildeki en iyi liselerdendi yani çevremde dereceye giren pek çok kişi vardı ve hiçbiri ''eğitim sistemi ne güzel keşke her ülkede böyle olsa" diye gezmiyordu. Bu insanlar mı çalışmıyor? Gelecekte ülkeye en büyük yararı dokunacak olan kişilerden bunlar.

Ayrıca ben "5 sene" demedim, "5 seçenek" dedim.

Son düzenleme:
E biz de eğitim sistemi çok iyi demiyoruz zaten. Siz çalışıp başarılı olmuşsunuz bir kere. Eğitim sistemini kötülemektense bu sistemde de çalışarak başarılı olunabileceğinin örneklerindensiniz, bunu da kullanabilirdiniz.

Bahsettiğim şey yalnızca okuyup ona bağlı kalmak. İnsanlar başka işler de yapabilir değil mi? Bu sizin ya da bölümünüz için geçerli olmayabilir. Ancak bahsettiğimin de bir sorun olduğunu düşünüyorum. Ülkede iyi yere gelmiş insanların büyük bir bölümü okuduğu bölümlerle ilgisi olmayan hatta belki de okumayan insanlar. Bu da sistemin bir eksisi elbette. Ancak şartlara ayak uydurmak, hiçbir şeyi değiştirmeden konuşmaktan daha iyidir.

Çalışmadan ne 5 seçenekli bir sistemde başarılı olunur, ne de dünyanın en iyi eğitim sisteminde. Ülkemizin genelinde "ilkokul zaten biter, lisede sorumlu geçerim, 4 yıllık üniversite 6 yılda biter, bir de masa başı iş buldum mu yada devlete kapak attım mı tamamdır" kafası olduğu için bu kadar çok ses çıkıyor ve gelişemiyoruz. Ben 110 bin ile bilgisayar mühendisliği bölümüne girdim. İyi bir üniversite değil tabiki. Çevremdekilerin yarısından fazlası daha Laptop ile Masaüstü kavramlarının farklılığını bilmeyen insanlar. Ve hepsinin amacı diploma alıp işletmek ya da devlete girmek. Gelişim odaklı çalışan, daha doğrusu 'çalışan' yok.
Tübitak olayı ise apayrı. Biz lisede daha vestel tabletler yeni dağıtılırken, fatih programı yeni başlarken web tabanlı ve android uygulaması da bulunan, tabletleri takip ve yönetim için kullanılan bir istemci kodlayarak tübitak'a gönderdik. Adamlar projeye bakmadılar bile. Haliyle reddedildi. Bizden sonra onlarca lira harcayarak eba sistemini yaptırdılar. Ancak bunların eğitim sistemiyle hiçbir alakası yok. Apayrı konular ve eğitim sistemiyle alakalı olan tek kısmı, ben bunlara çalışırken derslerimden geri kaldığım için 110bin ile orta seviye bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okumak zorunda kalmam.
Eğitim sistemi iyi mi? Hayır, berbat. Bu konuda da hemfikiriz. Ancak ülkemizin sorunu kesinlikle bu değil. Ülkemizin en büyük sorunu 'AR-GE' odaklı bir nesil yerine böylesine tembel bir neslin yetişiyor olması. En başta bunun düzeltilmesi için çalışmalar yapılması gerek. İstekli ve araştırma odaklı bir nesil olduktan sonra, kalan sorunlar kolayca halledilir. Şahsi fikrim bu yönde.

Türkiyedeki eğitim sistemi sizi pasifleştirmek dağa doğrusu kendi askerini yaratmaktan başka hiç bir şey değil. Ne bilim ne edebiyat ne sanat son yilda hangi sanatciyi gordunuz ki? Ebeveynler çocuklarini 5 yasindan itibaren okul öncesi denilen çocuklari ailelerinden uzak tutan bir sistemde buyuyen cocuklar sizce sizin cocuklariniz mi? Sizin egitmediginiz tek bir sistemden gecen tum cocuklar sizce sizin mi? Yoksa sistemin birer askerleri mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı