Egzersiz arasında dinlenme süresi ne kadar olmalı?

iTiqReGo

Picopat
Daha fazla  
İyi sosyaller. Bu konuyu açmamın sebebi kimi arkadaşlar çok dinlenme diyor kimisi ise çok dinlen diyor. Örneğin karın kası egzersizi yaparken daha az mı olmalı yoksa daha fazla mı ve ağırlık çalışması yaparken (biceps, triceps, arka, bacak vb.) Daha fazla mı olmalı yoksa daha az mı? Son olarak da ben genellikle YouTube'dan Fraser Wilson adlı kişinin "10 MIN PERFECT ABS WORKOUT (NO EQUIPMENT BODYWEIGHT WORKOUT!)" adlı videosuna bakarak yapıyorum. Eğer imkanınız varsa rica etsem video açıp bakar mısınız egzersizler iyi mi değil mi diye çünkü yaparken ben karnımın ağrıdığı hissediyorum. Fakat kendisi setle değil de saniye ile yapıyor egzersizleri (30 saniye egzersiz başı) ve hepsini super set yapıyor. Bu konulara hakim olan biri yardımcı olabilirse sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu yaptım 1ay içerisinde güzel sonuç veriyor ama öyle ahım şahım bir şey bekleme o idman biraz abartıcı. Vücudun alıştıktan sonra
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
buna geç

Yüksek ağırlık fazla dinlenme hacim için. Hafif ağırlık yüksek tekrar az dinlenme kası parçalamak için yapılıyor diye biliyorum ben. Karın kasında az dinlenmen lazım çünkü kasın soğumaması lazım kasa hasar vererek oradaki kasların yenilenerek kendisini geliştirmeleri gerekiyor. Karnın yanıyorsa doğru şeyi yapıyorsun demektir. Tekrar sayısı değil de süre olarak vermesi de. Kişiden kişiye göre değişmesinden ötürü. Tekrar sayısı değil de süre vereler genelde crossfitçiler. Maksimuma kadar zorlarar. Videodaki program iyi. Ama fazla zorlayabilir seviyeni bilmediğim için. Eğer videodaki egzersizleri yapabiliyorsan maksimum verimi alırsın. Karın bölgesinin her yerini aktif olarak çalıştırıyor çünkü. Yani karın kası çalışırken vücut ağırlığını kullandığın için az dinlenmen daha mantıklı oradaki kasları parçalamak ve maksimum hasarı verip maksimum yenilenme ile kas üretmek.

İyi sosyaller. Bu konuyu açmamın sebebi kimi arkadaşlar çok dinlenme diyor kimisi ise çok dinlen diyor. Örneğin karın kası egzersizi yaparken daha az mı olmalı yoksa daha fazla mı ve ağırlık çalışması yaparken (biceps, triceps, arka, bacak vb.) Daha fazla mı olmalı yoksa daha az mı? Son olarak da ben genellikle YouTube'dan fraser wilson adlı kişinin "10 MIN PERFECT ABS WORKOUT (NO EQUIPMENT BODYWEIGHT WORKOUT!)" adlı videosuna bakarak yapıyorum. Eğer imkanınız varsa rica etsem video açıp bakar mısınız egzersizler iyi mi değil mi diye çünkü yaparken ben karnımın ağrıdığı hissediyorum. Fakat kendisi setle değil de saniye ile yapıyor egzersizleri (30 saniye egzersiz başı) ve hepsini super set yapıyor. Bu konulara hakim olan biri yardımcı olabilirse sevinirim.

Bu tarz karın antrenmanlarının hedefi hipertrofi değil yanma hissidir kardioya benzer bir yapısı vardır eğer amacın karın kaslarını güçlendirmek ise(yanlış anlaşılmasın bu tarz antrenmanlarda karnı güçlendirir ama ağırlıkla çalışmak kası büyütme açısından çok daha verim verir) bunlar yerine ağırlık ile ya da cable machinede çalışabilirsin. Bunun içinde normal kas gruplarında olduğu gibi dinlenme ve progressive overload yapman gerekir. Lakin bu tarz kardio tarzı karın egzersizleride yağ yakmak merkezi geliştirmek vb gibi farklı faydaları da var. Tabii hangisi hedefine uyuyorsa onu yapman daha iyi olur ama eğer bu antrenmanlardan devam edeceksen süper set ya da dinlenmenin çok da bir önemi yok.

Yüksek ağırlık fazla dinlenme hacim için. Hafif ağırlık yüksek tekrar az dinlenme kası parçalamak için yapılıyor diye biliyorum ben. Karın kasında az dinlenmen lazım çünkü kasın soğumaması lazım kasa hasar vererek oradaki kasların yenilenerek kendisini geliştirmeleri gerekiyor. Karnın yanıyorsa doğru şeyi yapıyorsun demektir. Tekrar sayısı değil de süre olarak vermesi de. Kişiden kişiye göre değişmesinden ötürü. Tekrar sayısı değil de süre vereler genelde crossfitçiler. Maksimuma kadar zorlarar. Videodaki program iyi. Ama fazla zorlayabilir seviyeni bilmediğim için. Eğer videodaki egzersizleri yapabiliyorsan maksimum verimi alırsın. Karın bölgesinin her yerini aktif olarak çalıştırıyor çünkü. Yani karın kası çalışırken vücut ağırlığını kullandığın için az dinlenmen daha mantıklı oradaki kasları parçalamak ve maksimum hasarı verip maksimum yenilenme ile kas üretmek.
Hepsini super set halinde yapabiliyorum. Zaman ayırdığın için teşekkürler

Bunu yaptım 1ay içerisinde güzel sonuç veriyor ama öyle ahım şahım bir şey bekleme o idman biraz abartıcı. Vücudun alıştıktan sonra
buna geç
Teşekkür ederim

Bu tarz karın antrenmanlarının hedefi hipertrofi değil yanma hissidir kardioya benzer bir yapısı vardır eğer amacın karın kaslarını güçlendirmek ise(yanlış anlaşılmasın bu tarz antrenmanlarda karnı güçlendirir ama ağırlıkla çalışmak kası büyütme açısından çok daha verim verir) bunlar yerine ağırlık ile ya da cable machinede çalışabilirsin. Bunun içinde normal kas gruplarında olduğu gibi dinlenme ve progressive overload yapman gerekir. Lakin bu tarz kardio tarzı karın egzersizleride yağ yakmak merkezi geliştirmek vb gibi farklı faydaları da var. Tabii hangisi hedefine uyuyorsa onu yapman daha iyi olur ama eğer bu antrenmanlardan devam edeceksen süper set ya da dinlenmenin çok da bir önemi yok.
Şu an yağ yakma aşamasındayım ben ve bu videoya bakarak yapıyorum. İlk önce yağları eritip karın kası belli olunca hipertrofi yapmam daha iyi değil mi. Yani şu an yaptığımı yapiyim karı kasları belli olunca hipertrofiye geçiş yapiyim.

Hepsini super set halinde yapabiliyorum. Zaman ayırdığın için teşekkürler.

Teşekkür ederim.

Şu an yağ yakma aşamasındayım ben ve bu videoya bakarak yapıyorum. İlk önce yağları eritip karın kası belli olunca hipertrofi yapmam daha iyi değil mi? Yani şu an yaptığımı yapayım karı kasları belli olunca hipertrofiye geçiş yapayım.

Yağ yakma açısından çok bir fark yok aralarında amacın yağ yakmaksa ikisi de iş görür.

İyi Sosyaller. Bu konuyu açmamın sebebi kimi arkadaşlar çok dinlenme diyor kimisi ise çok dinlen diyor. Örneğin karın kası egzersizi yaparken daha az mı olmalı yoksa daha fazla mı ve ağırlık çalışması yaparken (biceps, triceps, arka, bacak vb.) Daha fazla mı olmalı yoksa daha az mı? Son olarak da ben genellikle YouTube'dan Fraser Wilson adlı kişinin "10 MIN PERFECT ABS WORKOUT (NO EQUIPMENT BODYWEIGHT WORKOUT!)" adlı videosuna bakarak yapıyorum. Eğer imkanınız varsa rica etsem video açıp bakar mısınız egzersizler iyi mi değil mi diye çünkü yaparken ben karnımın ağrıdığı hissediyorum. Fakat kendisi setle değil de saniye ile yapıyor egzersizleri (30 saniye egzersiz başı) ve hepsini super set yapıyor. Bu konulara hakim olan biri yardımcı olabilirse sevinirim.

Compound (deadlift, row vs.) Ağır hareketlerde 2, 5-3dk, izole hareketlerde 1, 5-2dk yeterli

İyi sosyaller. Bu konuyu açmamın sebebi kimi arkadaşlar çok dinlenme diyor kimisi ise çok dinlen diyor. Örneğin karın kası egzersizi yaparken daha az mı olmalı yoksa daha fazla mı ve ağırlık çalışması yaparken (biceps, triceps, arka, bacak vb.) Daha fazla mı olmalı yoksa daha az mı? Son olarak da ben genellikle YouTube'dan Fraser Wilson adlı kişinin "10 MIN PERFECT ABS WORKOUT (NO EQUIPMENT BODYWEIGHT WORKOUT!)" adlı videosuna bakarak yapıyorum. Eğer imkanınız varsa rica etsem video açıp bakar mısınız egzersizler iyi mi değil mi diye çünkü yaparken ben karnımın ağrıdığı hissediyorum. Fakat kendisi setle değil de saniye ile yapıyor egzersizleri (30 saniye egzersiz başı) ve hepsini super set yapıyor. Bu konulara hakim olan biri yardımcı olabilirse sevinirim.
Yüksek dinlenme süresi hipertrofiye doğrudan etki eden bir etken. Compound hareketler sinir sistemini fazla yorduğu için minimum 2 dakika civarı dinlenme her zaman iyi olur ve bu süre 5 dakikaya kadar uzayabilir. Kimse ağır kilo bench ile 6 tekrar attıktan sonra 40 saniye dinlenmelisin kanı hapset diyemez, dememeli :D
Zaten şu bir gerçek ki setten sete ağırlıklarınız düşüyorsa bu demek oluyor ki yeterli dinlenmiyorsnuuz.
Nabzınız yerine gelsin, kasınız dinlensin sonra girin. Fazla dinlenmeden zarar gelmez onu da unutma. Sette maximum verim için maximum dinlenme.

Geri
Yukarı