Ehliyet değişimi sırasında sağlık rapor lens için sonradan düzenlenebilir mi?

Deathadder

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, 3 ay önce b sınıf Ehliyet'e yazıldım özel hastanede sağlık raporunu yaptırırken tam olarak göremediğim için doktorum gözlük yazması gerektiğini söyledi. 01.01 sadece gözlük yazılmış bulunmakta. O an önemsemedim o şekilde teslim ettim, şu an sertifika ve sağlık raporu olan dosyamı aldım lakin önümüzdeki ay Lens'e geçeceğim kartımda 01.06 yazması gerekliymiş bunun için doktoruma tekrar gitsem raporu yeniden düzenleme gibi bir imkan olur mu? Olmaz ise ehliyetim geldiğinde sağlık raporunu tekrar yaptırıp normal ehliyet değişimi gibi ücretleri vs ödedikten sonra yenilemeye mi gitmem gerekli? Ne tür bir prosedür uygulanıyor tam bilmiyorum. Aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ehliyetiniz çıkmış olursa, yeni raporla beraber yeni ehliyet almanız ya da araç sürerken yanınızda gözlüğünüzün de olması gerekir. Yoksa herhangi bir çevirmede problem yaşayabilirsiniz.

Ya da ehliyete başvurmadan önce göz muayenesini yenileyip, başvuru yapmanız daha iyi olur.

Son düzenleme:
Ben sana kendi deneyimimi anlatayım belki yardımcı olur. Ehliyet kursuna gittiğim zaman sağlık raporu falan aldım gözlük de takıyorum ve numaralı gözlerim. Sonra kurs bitti falan sertifikamı aldım kurstan ancak gidip ehliyetimi almak için başvurmadım. 2 yıl süresi vardı sertifikanın bende 2. yılın sonuna doğru gidip ehliyetimi almak için başvurdum. Sağlık raporunun sanırım 6 ay geçerliliği varmış ve yeniden çıkartmam gerekiyormuş bende gidip özel hastanede muayene oldum. Göz kısmında pek umursamadılar ve gözümle ilgili bir problem işlenmedi rapora. Yeni olan yani geçerli olan sağlık raporumdan gözlüksüz kullanabileceğim anlamı çıkıyor yani. Sonra gittim ehliyetimi aldım ancak burada belirtmek istediğim şu ki bildiğim kadarıyla göz problemi olanlar ehliyetini 5 yılda bir yenilemeli(sağlık muayenesi falan). Ayrıca bu sizi gözlük yada lens kullanmaktan alıkoyacak ve kendinizle beraber başkalarını tehlikeye atacaksa yapmamanızı tavsiye ederim. Ben hipermetropum ve yorulmadığım sürece görme kaybım sıfır. Gözlük her zaman yanımda olur ayrıca. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Ehliyetiniz çıkmış olursa, yeni raporla beraber yeni ehliyet almanız ya da araç sürerken yanınızda gözlüğünüzün de olması gerekir. Yoksa herhangi bir çevirmede problem yaşayabilirsiniz.

Ya da ehliyete başvurmadan önce göz muayenesini yenileyip, başvuru yapmanız daha iyi olur.
Sormak istediğim o son kısımla ilgili dosyamı henüz teslim etmedim nüfus müdürlüğüne, raporda değişiklik yapabilir miyim diye sormuştum yapabilirsem birkaç hafta daha bekleyip lens yazdırmaya gittiğimde bu durumu konuşacağım doktorla.

Ben sana kendi deneyimimi anlatayım belki yardımcı olur. Ehliyet kursuna gittiğim zaman sağlık raporu falan aldım gözlük de takıyorum ve numaralı gözlerim. Sonra kurs bitti falan sertifikamı aldım kurstan ancak gidip ehliyetimi almak için başvurmadım. 2 yıl süresi vardı sertifikanın bende 2. yılın sonuna doğru gidip ehliyetimi almak için başvurdum. Sağlık raporunun sanırım 6 ay geçerliliği varmış ve yeniden çıkartmam gerekiyormuş bende gidip özel hastanede muayene oldum. Göz kısmında pek umursamadılar ve gözümle ilgili bir problem işlenmedi rapora. Yeni olan yani geçerli olan sağlık raporumdan gözlüksüz kullanabileceğim anlamı çıkıyor yani. Sonra gittim ehliyetimi aldım ancak burada belirtmek istediğim şu ki bildiğim kadarıyla göz problemi olanlar ehliyetini 5 yılda bir yenilemeli(sağlık muayenesi falan). Ayrıca bu sizi gözlük yada lens kullanmaktan alıkoyacak ve kendinizle beraber başkalarını tehlikeye atacaksa yapmamanızı tavsiye ederim. Ben hipermetropum ve yorulmadığım sürece görme kaybım sıfır. Gözlük her zaman yanımda olur ayrıca. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Hocam halihazırda gözlüğüm mevcut lakin beni pek zorlamıyor takmamak ama zaten lens'e geçtiğimde bütün gün gözümde o olacak. Ehliyetde sadece gözlük"01.01"yazdığı için lens ile çevirmeye girersem memur arkadaşlar "burada gözlük yazıyor sen lens kullanıyorum diyorsun" diye sorun çıkartmasınlar.

Son düzenleme:
Hocam halihazırda gözlüğüm mevcut lakin beni pek zorlamıyor takmamak ama zaten lens'e geçtiğimde bütün gün gözümde o olacak. Ehliyetde sadece gözlük"01.01"yazdığı için lens ile çevirmeye girersem memur arkadaşlar "burada gözlük yazıyor sen lens kullanıyorum diyorsun" diye sorun çıkartmasınlar.
Yani ehliyette gözlük yazıyor sen takmıyorsun diye ceza yiyeni görmedim ancak ceza yazmak isteyen yazar. Bence sen ya sağlık raporunun geçerlilik süresi geçene kadar bekle ve yeni al yada torpidonda gözlük taşı olası durumlar için. Şu an aklıma böyle çözüm geldi

Sürücü kursuna verdiğiniz sağlık raporu yerine, yeni sağlık raporu alıp, onunla ehliyet çıkarmak için başvurabilirsiniz. Süresinin geçmesini beklemenize gerek yok. Yeni rapor aldığınız vakit, eskisinin geçerliği kalmaz.

Son düzenleme:
Sürücü kursuna verdiğiniz sağlık raporu yerine, yeni sağlık raporu alıp, onunla ehliyet çıkarmak için başvurabilirsiniz. Süresinin geçmesini beklemenize gerek yok. Yeni rapor aldığınız vakit, eskisinin geçerliği kalmaz.
Hocam benim o dosyada ki sağlık raporunu yenisiyle değiştirmem de bir sorun yok anladığım kadarıyla, bu ay sonu yeni rapor yaptırıp dosyayı o şekilde teslim edeceğim. Yardımlarınız için teşekkürler.

Merhaba hocam iyi günler, izninizle bir şey danışmak istiyorum. Ehliyet için aile hekimi göze sevk etmişti, göz doktoru da "01.01 gözlük" olarak raporu düzenlemiş, lensin de eklenebildiğini önceden araştırmadığım için bilmiyordum. Ehliyet kursuna o haliyle teslim etmiştim durumu fark edince "gözlük ve lens" ibareli yeni sağlık raporu alırsam eskisiyle değiştirebilir miyim diye gidip sordum ama artık sisteme o şekilde geçtiğini söylediler. Ehliyetimi teslim aldıktan sonra mı değişim için başvurabilirim yoksa ehliyeti alırken yeni sağlık raporu götürürsem hiç yenilemeye gerek kalmadan onu işleme alırlar mı?

Teşekkür ederim.

Orada mısınız hocam? @Andar Han

Son düzenleme:
Ehliyetimi teslim aldıktan sonra mı değişim için başvurabilirim yoksa ehliyeti alırken yeni sağlık raporu götürürsem hiç yenilemeye gerek kalmadan onu işleme alırlar mı?

Ehliyeti almak için başvurmadan önce, e-Devlet üzerinden "Kişisel Sağlık Bilgi Formu" kismından yeni başvuru yapıp, sonra lensinizle beraber doktora gidip sağlık raporuna işlettip yeni raporu aldığınızda ve ehliyete başvuru yaptığınızda, sistemde kayıtli olan son raporun işleme alınması lazım.

Ehliyeti almak için başvurmadan önce, e-Devlet üzerinden "Kişisel Sağlık Bilgi Formu" kismından yeni başvuru yapıp, sonra lensinizle beraber doktora gidip sağlık raporuna işlettip yeni raporu aldığınızda ve ehliyete başvuru yaptığınızda, sistemde kayıtli olan son raporun işleme alınması lazım.
Teşekkür ederim hocam çok sağ olun.

Geri
Yukarı