Ekonomi düzelecek mi?

Bu ülkeye şu an itibarıyla Cumhurbaşkanı olarak Atatürk, vekiller olarak arkadaşları atansa dahi 7-8 yıldan erken düzelmeyecek.

Suyunu çıkarttınız hocam siz de :D. Merak etmeyin bunlardan 100 kat kötü günlerimiz olduğu zamanlar oldu. Gayet de düzeltildi, hatta bir dönemin en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldik.

Ekonomi daha kötüye gitmekte ama bence bir 15-20 yıl sonra düzelecek. Şu an halkın ezilme ülkenin sürüm yoluyla para kazanma evresindeyiz bilmem yanlış mı doğru mu bazıları gibi ekonomist değilim maalesef. Bazı ekonomistlere göre doğru bazılarına göre çok yanlış...

Suyunu çıkarttınız hocam siz de :D. Merak etmeyin bunlardan 100 kat kötü günlerimiz olduğu zamanlar oldu. Gayet de düzeltildi, hatta bir dönemin en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldik.
Bu ülke yönetim ile ekonomisi kötüleşmedi. Yönetim ile de düzelmeyecek. Bu ülkede üretim olmadığı sürece üzgünüm ama kaba tabiri ile, ne kadar azimli olsak da duvarı delemeyiz.

Kimin ekonomisi düzelir? Döviz yükseldi mi ithalatçılar üzülür ihracatçılar sevinir. Yani bugün biri parasızlıktan dolayı evini satıyorsa onun için ekonomi kötüdür ama evi alan kişinin parası vardır, onun için ekonomi iyidir.

Bu ülke yönetim ile ekonomisi kötüleşmedi. Yönetim ile de düzelmeyecek. Bu ülkede üretim olmadığı sürece üzgünüm ama kaba tabiri ile, ne kadar azimli olsak da duvarı delemeyiz.

Sevgili arkadaşlar , Bütün istatistiki veriler ; araştırmalar ; endeksler doğruluyor ki :

Türkiye şu an tarihinin şu ana kadar göremediği ; en büyük krizin pençesinde kıvranıyor .

Enflasyon , dolaşımdaki para ... tarihinin en dibinde .

Sorun şu ki ; gençler ve ne yazık ki önceki jenerasyonlar ; tam olarak neyin ne olduğunu bilecek kadar bir bilince bilgiye algıya sahip değil .

Türkiye'de ki ucuz işgücünü ; yükseltirsen hadi tamam diyelim iyileştirdin ? Peki ya ? onca hammadde mamül , toprak ? Örneğin Siyanürle zehirlenmiş toprak ? Örneğin giden onca altın ? Bilumum bakır çelik maden ?

Su bile ? Türkiye'de Yabancı şirketler tarafından resmen sömür sömür sömürülen su ? Bu su bide işlemede kullanılıyor ki ? Bu suyu geri dönüştüremezsin ?

Tarihinin en büyük şişe su ihracatı da ? Giden suyu sen şimdi ne yapacaksın ? Afrika'dan Hindistan'dan Bangladeş'ten oradan buradan geri mi getireceksin ?

Giden gitti , Türkiye'nin hammaddeleri madenleri mamülleri eridi bitti tükendi .

Geçmiş olsun , Siyanürlü toprağın zehirlenmiş alkali metal dolu toprağı da işleyemezsin ?

Sonuç olarak pek de bir gelişme ummayın Türkiye'den .

Türkiye son otuz yılda çok hoyrat kullanıldı .

Sevgili arkadaşlar, bütün istatistiki veriler; araştırmalar; endeksler doğruluyor ki:

Türkiye şu an tarihinin şu ana kadar göremediği; en büyük krizin pençesinde kıvranıyor.

Enflasyon, dolaşımdaki para... Tarihinin en dibinde.

Sorun şu ki; gençler ve ne yazık ki önceki jenerasyonlar; tam olarak neyin ne olduğunu bilecek kadar bir bilince bilgiye algıya sahip değil.

Türkiye'de ki ucuz işgücünü; yükseltirsen hadi tamam diyelim iyileştirdin? Peki ya? Onca hammadde mamül, toprak? Örneğin siyanürle zehirlenmiş toprak? Örneğin giden onca altın? Bilumum bakır çelik maden?

Su bile? Türkiye'de yabancı şirketler tarafından resmen sömür sömür sömürülen su? Bu su bir de işlemede kullanılıyor ki? Bu suyu geri dönüştüremezsin?

Tarihinin en büyük şişe su ihracatı da? Giden suyu sen şimdi ne yapacaksın? Afrika'dan Hindistan'dan Bangladeş'ten oradan buradan geri mi getireceksin?

Giden gitti, Türkiye'nin hammaddeleri madenleri mamülleri eridi bitti tükendi.

Geçmiş olsun, siyanürlü toprağın zehirlenmiş alkali metal dolu toprağı da işleyemezsin?

Sonuç olarak pek de bir gelişme ummayın Türkiye'den.

Türkiye son otuz yılda çok hoyrat kullanıldı.

Anladım, haklısınız hocam. Nazik bir dille anlattığınız için şükranlarımı sunarım öncelikle :).
Tabii ki bilmediğim konular hakkında pek konuşmak istemem.
Gelecekte biraz da olsa gelişmemiz dileğiyle...
En azından alım gücümüz düzelsin yeter.

Anladım, haklısınız hocam. Nazik bir dille anlattığınız için şükranlarımı sunarım öncelikle :).
Tabii ki bilmediğim konular hakkında pek konuşmak istemem.
Gelecekte biraz da olsa gelişmemiz dileğiyle...
En azından alım gücümüz düzelsin yeter.

Bilmediğiniz konularda fikir telakkisinde bulunabilirsiniz , bu sayede bilirsiniz .

Türkiye'de belirli km3 su var örneğin , Bu su sürekli dolaşımdadır . Bulutlar yağmur , toprak tatlı su örneğin .. İşte bu tatlı suya dönüştüğü yerde toprakta yani kuyu olarak düşünün .

Yabancı şirketler ; kendi ülkelerinde yapamadıkları ve ; kendi ülkelerinde bu işletmeleri açamadıkları için ; kendi ülkelerinde verdiği paranın 50 60 70 100 misli aşağısı ücretleri işçileri vererek burada sanki istihdam yarattık algısıyla yönetiminde desteğini alarak geliyor .

Sonrada sırasıyla :

1 = madenleri alıyorlar , bakır çinko altın gibi gibi ..
2 = işleme yapıyorlar , örneğin altının işlenmesi için kullanılan siyanür .
3 = O ülkenin suyunu kullanıyorlar , bu sayede o ülkede su kıtlığı başlıyor .. Meteoroloji verileri de doğrular Türkiye su kıtlığındadır ve suya erişim zor hale gelmiştir . Fakat yönetim bunu Türkiye'de tarımda yok su hor kullanılıyor , yok insanlar hor kullanıyor deyip suçu hiç suçu olmayan insanlara televizyonlar medya aracılığı atarak üstünü kapatıveriyor . Küresel ısınma diye dolanıp da kimse bir şey diyemiyor . Türkiye'de yıllardır su kullanılmasına rağmen bu sorun olmazken ; Türkiye'nin kilometre küplerce suyunu sırf altın işlemek maden işlemek biliumum faaliyetler adı altında delicesine kullanan şirketler ?
4 = Su şişelenip satılıyor , yani su dolaşımdan kaldırılıp pet şişelere damacanalara gidiyor .
5 = Kullandıkları siyanür ve zehirli metallerle toprağı zehirleyip işlenemez ve mahsül hasat alınamaz hale getiriyorlar .
6 = O ülkenin insanını kullanarak işgücü maliyetlerini düşürüyor . Örneğin kanadalıya 80 $ verirken Türkiye'liye 1 dolar vermek gibi .

Ve ne oluyor , bunların geri dönüşü olmuyor . Tarım yapamıyorsun , toprak işleyemiyorsun giden suyun madenin geri dönüşü olmuyor .

Yani arkadaşlar , lafın kısası Türkiye'ye İslamiyet ve müslümanlık adı altında yeni nesillere ve jenerasyonlara bu zülümler yapıldı . Yabancılar başımıza toprak ağası yöneticiler çobanımız oldu .

Bu süreçte de Türkiye'nin bütün kazanımları tarumar edildi .

Tek çareniz artık , İnsan yetiştirmek , öyle domates biber buğday tohum şu bu değil .

Tek çare Dünyaya satacağınız insanlar yetiştirmek . Mühendis şu bu falan .

Dünya'da da böyle ülkeler var zaten , Türkiye bunu yapabilir mi ? Tabiki hayır .

Evet maalesef ülkede ekonomi kötü. Diğer ülkelerde teknolojiye erişim daha kolay maalesef.

Örneğin Amerika'nın asgari ücreti 2000 dolar ve iPhone 13 Pro Max 1000 dolar yani asgari ücretle alabileceğiniz bir şey ancak ülkemizde asgari ücret 5500 TL ve iPhone 13 Pro Max ise 35.000 yani ülkemizde bırakın asgari ücretle almayı asgari ücretin 5 katı maaşla bile alamıyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı