Ekonomi kötüyken millet nasıl dışarda vakit geçiriyor?

Ne yapalım ekonomi kötü diye ot gibi mi yaşayalım? Dışarı da mı çıkmayalım? Eğlenmeyelim mi? Kefene cep diktirip paraları ona mı saklayalım?
Adam nasıl eğleniyorsunuz diyor. Sen eğlenmeyelim mi? Diye soruyorsun. Bu işte bir terslik var.

Ben kendimden bahsedeyim: 6 adet ev, 8 dönüm zeytinlik, 1 adet yazlık, 1 adet arabamız var aileme ait.
Gelir: 4 ev kirada (toplam 4000 TL), annem ve babam emekli maaşı alıyor (toplam 5500 TL), 2 senede bir 1,5 ton yağ alıyoruz bahçeden (litre fiyatı 20 TL idi en son sattığımızda)
Not: Dizimden ameliyat olduğum için şimdilik çalışamıyorum ve gelirim yok, giderim çok.
Yaz-kış yazlıkta oturmaktayız.

Gider: İnanılmaz değişken, vergiler ve arabayla ilgili ödemeler olduğu aylarda parayı ucu ucuna yetiriyoruz. Normalde ayda 5-6 bin TL, vergi ve arabayla ilgili ödemeleri yaptığımız aylarda 9-10 bin TL.
Tabii bu rakamlar gezmeye ve eğlence mekanlarına gitmediğimiz taktirde böyle.
Sürekli yazlıkta olduğumuz için en büyük eğlencemiz yazın denizde yüzmek, kışın (hava iyiyse) balık tutmak ve sahilde yürümek. Benim özelimde en büyük eğlence araba sürmek, yakıt fiyatları uçtukça ekonominin kötü gidişatına kızıyorum.

Eğlenmek parayla ölçülemeyecek bir şey bence, yani eğlenebilmek sizin elinizde olan bir şey. Gelirimiz bu şartlarda olmasaydı, eminim yine dışarı çıkıp eğlenmek için yapacak bir şey bulurdum. En ucuz yöntem doğa gezisi, hem spor hem de temiz hava sağlık için de iyi olur.

Hocam nereden bulduysanız atın güvenilir bir kaynak mı değil mi görmüş oluruz.
Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin raporunda okuyup sektör içinden bizzat doğrulama fırsatı bulduğum bir bilgi. Zaten koronadan beri Avrupa'daki pazar daralıp dururken bizde en aşağı %20 büyüme oluyordu, bu ay ne tahmin edildiyse onları da solladı geçti.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin raporunda okuyup sektör içinden bizzat doğrulama fırsatı bulduğum bir bilgi. Zaten koronadan beri Avrupa'daki pazar daralıp dururken bizde en aşağı %20 büyüme oluyordu, bu ay ne tahmin edildiyse onları da solladı geçti.
Kardeşim otomotivden falan anlamam da yani 4 günde 50 kuruş Euro/Dolar arttı yani sence ekonomi iyi mi eğer ki ekonomi iyiyse Dolar ve Euro yaklaşık 2 lira olduğu dönemdeki fiyatlar olsun o zaman. Bence siz yeni bir konu açın orada herkesin fikrini daha net alırsınız.

Yanlış anlamayın "ehonomi tıkırında yeğenim" demiyorum Ekonomi kötü gerçekten ama millet yine yapıyor bir şeyler, ben buna şaşırıyorum.

Babam memur, aldığı para kredi borcuna, ev ihtiyaçlarına falan gidiyor; kimseye bir şey yapacak kadar para kalmıyor. Asosyalliğin kitabını yazacak düzeye geldim ama evde otururken bile yetmiyor, İnternet'ten hiç alış-veriş yapmadım bugüne kadar.

Bu durumda ekonomi gerçekten kötüdür ama millete bakıyorum, yaşıtlarıma bakıyorum. Kafede oturuyorlar, alış-veriş yapıyorlar, sinemaya gidiyorlar. Yani yapıyorlar bir şeyler. Mesela ben hiç hayatım boyunca tatile gitmedim; herkes "nereye gitsem?" Diye tartışıyor şu aralar.
Tatile giderken bile kredi çekenler var.Adamlar kredi çekiyorlar ve ev, araba alıyorlar.Sonra 10 yıl borç.Durumu iyi olanlar rahat aktivite yapabilir.Ekonomi kötü evet ama bu sadece memur ve işçileri etkiliyor gibi.

Adam nasıl eğleniyorsunuz diyor. Sen eğlenmeyelim mi? Diye soruyorsun. Bu işte bir terslik var.
Hay çok yaşa. Bu forumdaki üyelerde değişik bir inatlaşma var. İnternette o kadar sitede takıldım, hiç böyle inatlaşan, özellikle okuduğunu anlamayan kişilere denk gelmedim.
Ben kendimden bahsedeyim: 6 adet ev, 8 dönüm zeytinlik, 1 adet yazlık, 1 adet arabamız var aileme ait.
Gelir: 4 ev kirada (toplam 4000 TL), annem ve babam emekli maaşı alıyor (toplam 5500 TL), 2 senede bir 1,5 ton yağ alıyoruz bahçeden (litre fiyatı 20 TL idi en son sattığımızda)
Not: Dizimden ameliyat olduğum için şimdilik çalışamıyorum ve gelirim yok, giderim çok.
Yaz-kış yazlıkta oturmaktayız.

Gider: İnanılmaz değişken, vergiler ve arabayla ilgili ödemeler olduğu aylarda parayı ucu ucuna yetiriyoruz. Normalde ayda 5-6 bin TL, vergi ve arabayla ilgili ödemeleri yaptığımız aylarda 9-10 bin TL.
Tabii bu rakamlar gezmeye ve eğlence mekanlarına gitmediğimiz taktirde böyle.
Sürekli yazlıkta olduğumuz için en büyük eğlencemiz yazın denizde yüzmek, kışın (hava iyiyse) balık tutmak ve sahilde yürümek. Benim özelimde en büyük eğlence araba sürmek, yakıt fiyatları uçtukça ekonominin kötü gidişatına kızıyorum.

Eğlenmek parayla ölçülemeyecek bir şey bence, yani eğlenebilmek sizin elinizde olan bir şey. Gelirimiz bu şartlarda olmasaydı, eminim yine dışarı çıkıp eğlenmek için yapacak bir şey bulurdum. En ucuz yöntem doğa gezisi, hem spor hem de temiz hava sağlık için de iyi olur.
Doğaya gitmek de paraya bakar, yol masrafı falan var sonuçta. 0₺ ile pek eğlenecek bir şey bulamıyorum dışarda.
Tatile giderken bile kredi çekenler var.Adamlar kredi çekiyorlar ve ev, araba alıyorlar.Sonra 10 yıl borç.Durumu iyi olanlar rahat aktivite yapabilir.Ekonomi kötü evet ama bu sadece memur ve işçileri etkiliyor gibi.

Babam memur işte. Gerçi ben kendimi bildim bileli yetmiyor, öyle ailecek dışarda bir yere gittiğimizi hiç görmedim. Küçükken beni luna parka götürmüşler, o zamanlar yaş 3-4 ne hatırlayacaksam. :D

Son düzenleme:
Hep kredi kartı hocam. Ben posta-kurye firmasında çalışıyorum. Eskiden ağırlıklı olarak bankamatik kartları dağıtırdık şimdi neredeyse paso kredi kartı dağıtıyoruz. İnsanlar yüklendikçe yükleniyor. Zaten icradaki kredi kartı borçluları istatistiklerinde de görülüyor bu durum.

Geri
Yukarı