Ekonominin kötüleşmesi insanları cimrileştirdi mi?

Piyasadaki satıcılarda da sorun var, sırf ekonomu-kur-vergi üçlüsü ile ilgili değil ücret durumu.

Ben de bir şey alırken iyisini alayım düşüncesine sahibim. Telefon, tıraş makinesi, bilgisayar... Teknolojik ürünlerde iyisini alayım birkaç sene kafam rahat etsin diye düşünürüm hep.

Bir de parayı harcamazsan değer kaybediyor ve istediğini alamıyorsun, para biriktirsen yine çıkmaza giriyorsun.
Anlamıyorum ki bu insanları, çat kapı saçma sapan politikalar ile çıkıveriyorlar.

1 hafta öncesinde araba ile gezerken gaz attık 250 kağıtçık, günü çıkardık o parayla.
Bir de yakıt ücreti sabit kalsaydı 250 TL'ye 30-35 litre benzin alıp keyfimize bakardik.

Ben geçen depoyu Full'e dedim 1500'lük oldum çıktım.
Para kar yağdığı günü eriyor hocam. Ne kadar düzenli harcamaya çalışsam bile yine bitiyor.

Kura çevir hocam paranı. İhtiyacın olduğunda TL yap harca.

Ben geçen depoyu Full'e dedim 1500'lük oldum çıktım.
Çok saçma mevzu, sorunun sebebi de politikacılar. A partisindem tur B partisine kadar hepsi başarısız ve beceriksizler.
Millet fakirleştiği için iktidardan soğudu ama öbür tarafın da ağzında sakız gibi hak-hukuk-adalet sözcüklerini gevelemelerine rağmen terör ile aralarına çizgi çekmiyorlar.
Çifte standart mı nedir bu ya?

Cüzdanın kabarık değilse yaşanmaz bu güzelim memlekette artık.

Parası olan zaten umursamadan alır, olmayanda hep düşünür tamam derse ucuzunu alır fark etmez onlara. Ben parayı çoğaltıp kaliteli ürün almayı tercih ederim hep.

Bana göre para, gerçekten insanı mutlu etmez. Ciddiyim. Azın verdiği mutluluğu hiç bir şey vermez.
Gülücük kahkaha atabilirsiniz. Beni para mutlu etmedi çünkü.
Az, bir mutluluk vermez. Yapmak istediklerimi yapamadiktan sonra, mutlu olmak zor. Her bir şeyde mutluluk arayan optimist bir insan değilim. Hayatta yapmak istediğim ve yapmayı sevdiğim şeyler var. Dolayısıyla, parasız mutluluk zor.

Son düzenleme:
Parası olan zaten umursamadan alır, olmayanda hep düşünür tamam derse ucuzunu alır fark etmez onlara. Ben parayı çoğaltıp kaliteli ürün almayı tercih ederim hep.

Mantıklı olan da bu kesinlikle.
Az bir mutluluk vermez. Yapmak istediklerimi yapamadiktan sonra, mutlu olmak zor. Her bir şeyde mutluluk arayan optimist bir insan değilim. Hayatta yapmak istediğim ve yapmayı sevdiğim şeyler var. Dolayısıyla, parasız mutluluk zor.

Kahkaha gülücük iyi hoş demişsin de o işler öyle olmuyor. Arkadaşa katılıyorum paran yoksa akşam ne yiyeceğim diyorsan izlediğin filmden dahi keyif alamazsın. Ama patlamış mısırını alsan yanına kolanı alsan filmini öyle izlesen çok daha keyif alırsın. Ama bugün 1 cips bile 10 TL'yi geçmiş ne diyebilirim ki daha. 1 litre kola 10 TL.

İnsanlara bakıyorum burada. 100 TL kulaklık olsun ama 7.1 Surround olsun, ışıklı olsun, kablosuz olsun ve masaj da yapsın diyorlar. Örneklerimi şimdi uydurdum. Kimse üstüne alınmasın. Sonra bakıyorum PS+ üyeliği almaya değer mi ya da Game Pass neden bu kadar pahalı diyenler var. Kendi harcamama bakıyorum oyun içi bir şey görüyorum 300 TL aman ne olacak deyip çat diye veriyorum. Sonuçta 300 TL dediğin para bugün 20 dolar bile etmiyor. Ben mi ekonomimi bilmiyorum yoksa ekonomik krizden dolayı insanlar mı cimrileşti? PS+ dediğin şey 1 paket sigara parası. Ben ayda 30 PS+ parası ödüyorum. 100 TL kulaklık dediğin bugün 1 hamburger parası ya hamburger. O da Fast Food. Güzel mekanlarda bu fiyata yiyemezsin. Bunu cidden merak ediyorum. Sorun bende mi insanlarda mı?
Sen 8 sene önce 3000 TL maaş alırken sigara o zamanın kurlarıyla 4 Dolar'a, maaşın ise 1500 Dolar'a denk geliyordu yani paranın 375/1'ini veriyordun. Şu an 7000 TL maaş alıyorsun ve aldığın sigara 1,4 Dolar'a, aldığın maaş ise 475 Dolar'a denk geliyor yani paranın 339/1'ini veriyorsun.

TL, Dolar karşısında değer kaybetmesine rağmen Dolar üzerinden oranlama yaptığımızda Dolarla alabileceğin sigara miktarı düşüyor. TL olarak kıyaslasak daha da beter olur.

Sen 8 sene önce 3000 TL maaş alırken sigara o zamanın kurlarıyla 4 dolar'a, maaşın ise 1500 dolar'a denk geliyordu yani paranın 375/1'ini veriyordun. Şu an 7000 TL maaş alıyorsun ve aldığın sigara 1, 4 dolar'a, aldığın maaş ise 475 dolar'a denk geliyor yani paranın 339/1'ini veriyorsun.

TL, dolar karşısında değer kaybetmesine rağmen dolar üzerinden oranlama yaptığımızda dolarla alabileceğin sigara miktarı düşüyor. TL olarak kıyaslasak daha da beter olur.

8 sene önce değil 3 sene önce 3000 TL maaş alıyordum. Şu anda da 7000 değil çok daha fazla alıyorum. Asgari olarak hesaplayalım 2020 vs 2022. 2300 TL asgari ücret varmış 2020 de sigara o zamanlar 12 TL di. 168 paket sigara yapar. 4250 TL şu an asgari ücret aynı markanın sigarası ise 151 yapar. Evet alım gücü düştü.

Geri
Yukarı