Ekranımda çizgiler oluşuyor

Geshtoppen

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımda yaklaşık 4 gündür görev çubuğunda renkli çizgiler çıkıyor. Format vs attım monitorden kaynaklandığını da düşünmüyorum. Bilgisayarı kapatırken kapatılıyor yazı ekranında hiçbir çizgi çıkmıyor ama bir şey fark ettim Chrome vs yeni uygulamalar açtığımda oluyor bu sorun. Yardımcı olur musunuz?

Peki o halde sorunun yazılımsal mı donanımsal mı onu anlamak adına seçenekleri daraltmamız gerekiyor. Bu yöntemle kısmen temizlenebildiğini gördük. Peki sürücüler güncel mi? Veya ekran kartı sürücünüzü temiz bir şekilde silip tekrar yüklemeyi denediniz mi? Bu problem ne zamandan sonra ortaya çıkmaya başladı bir de? Elinizde HDMI kablosu varsa bir de onunla deneyebilseniz iyi olurdu aslında.

HDMI kablosu şu an yanımda mevcut değil.

Peki bu sorun adına bir de BIOS'a girip var mı bakabilir misiniz? Çizgiler sadece masaüstü alanında mı oluyor.

Şöyle söyleyim bilgisayarı açarken Gigabyte yazısı çıkıyor o esnada altta çizgiler mevcut oluyor çizgiler tam anlamıyla kendisini belli etsin BIOS'a da gireyim.

Peki bu sorun adına bir de BIOS'a girip var mı bakabilir misiniz? Çizgiler sadece masaüstü alanında mı oluyor. Eğer BIOS'ta da mevcut ise donanımsal sorundur yüksek ihtimalle.

Şu an çizgiler kendini tamamıyla belli etti BIOS'a giriyorum.

HDMI kablosu şu an yanımda mevcut değil.

Şöyle söyleyim bilgisayarı açarken Gigabyte yazısı çıkıyor o esnada altta çizgiler mevcut oluyor çizgiler tam anlamıyla kendisini belli etsin BIOS'a da gireyim.

Şu an çizgiler kendini tamamıyla belli etti BIOS'a giriyorum.

Anladım. Yüksek ihtimal BIOS'ta da çıkacaktır o halde.

Şimdi tüm kabloları kasanızdan sökmeyi deneyin tüm güç kabloları ekran kabloları vs hepsini.
Ekran kartınızı dikkatlice söküp tekrar takın.
Aynı şekilde ramları yerinden dikkatlice sökün bir süre bekleyip tekrar takmayı deneyin.

En son ise kasanıza sadece görüntü portlarını bağlayın birde güç kablosunu diğer aparatları şimdilik pas geçin. Açmayı deneyin birde.

Anladım. Yüksek ihtimal BIOS'ta da çıkacaktır o halde.

Evet mevcut çizgiler.

Şimdi tüm kabloları kasanızdan sökmeyi deneyin tüm güç kabloları ekran kabloları vs hepsini.
Ekran kartınızı dikkatlice söküp tekrar takın.
Aynı şekilde RAM'ları yerinden dikkatlice sökün bir süre bekleyip tekrar takmayı deneyin.

En son ise kasanıza sadece görüntü portlarını bağlayın bir de güç kablosunu diğer aparatları şimdilik pas geçin. Açmayı deneyin bir de.

Bu saydıklarını bugün denedim ekran kartını RAM'leri hepsini söktüm ve taktım sorunum hala düzelmedi.

Evet mevcut çizgiler.

Bu saydıklarını bugün denedim ekran kartını RAM'leri hepsini söktüm ve taktım sorunum hala düzelmedi.
zaman geçtikten sonra çizgiler çıkıyorsa bu , çizgilerin panel ısınınca ortaya çıktığını gösterir.

1698943274101.png

Buradaki ayarınız açık mı? Pek bir alakalı değil ama deneyelim. Panelle ilgili sorun belli ki. Garanti devam ediyor mu?

Eki Görüntüle 2000530
Buradaki ayarınız açık mı? Pek bir alakalı değil ama deneyelim. Panelle ilgili sorun belli ki. Garanti devam ediyor mu?

Açtığınız ayarda bende öyle bir ayar gözükmüyor.

zaman geçtikten sonra çizgiler çıkıyorsa bu , çizgilerin panel ısınınca ortaya çıktığını gösterir.
Ama ekran hz düşürdüğümde monitor soguk bile olsa aynı çizgilerden mevcut oluyor

Eki Görüntüle 2000530

Eki Görüntüle 2000530

Sence monitörle alakalı mı İtopya'yla iletişime geçmeyi deneyeceğim monıtoru de sistemi de oradan aldım.

Dosya Ekleri

• resim_2023-11-02_194630852.png
    resim_2023-11-02_194630852.png
    117 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Açtığınız ayarda bende öyle bir ayar gözükmüyor.

Ama ekran Hz düşürdüğümde monitor soguk bile olsa aynı çizgilerden mevcut oluyor.

Sence monitörle alakalı mı İtopya'yla iletişime geçmeyi deneyeceğim monıtoru de sistemi de oradan aldım.

Garanti devam ediyorsa teknik servise gönderin sorun monitörden kaynaklıysa sorunu çözüp size dönüş sağlamalarını beklemeli ardından. Nette baktığımda sorunun genellikle panelden dolayı ve dediğimiz durumların pek bir soruna çözüm sağlayamadığını okuyorum şuandada. En kısa sürede irtibata geçin teknik servis ile.

Garanti devam ediyorsa teknik servise gönderin sorun monitörden kaynaklıysa sorunu çözüp size dönüş sağlamalarını beklemeli ardından. Nette baktığımda sorunun genellikle panelden dolayı ve dediğimiz durumların pek bir soruna çözüm sağlayamadığını okuyorum şu anda da. En kısa sürede irtibata geçin teknik servis ile.

Umarım sadece paneldir ekran kartını çok severek kullanıyorum günlerdir psikolojim bozuldu sorun ben buradayım demıyor çok saçma ekrandan mı yazılımsal mı asla bir bilgim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı