Elektrikli Arabalar vs Benzinli Arabalar

Imkansız çünkü 100 liraya kaç litre yakıyo aldigimi görüyorum. Arabanın kaç litre yakıp kac km gittiginide gorebiliyorum. Arada fark yok.

Son düzenleme:
Imkansız çünkü 100 liraya kaç litre yakıyo aldigimi görüyorum. Arabanın kaç litre yakıp kac km gittiginide gorebiliyorum. Arada fark yok.
Sen olayı yanlış anlamışsın. Yanlış yorumluyorsun.

Isı, aktarım organları, sürtünme gibi bir çok sebepden dolayı kayıp oluyor. İçten yanmalı motorlarda yakıttan yüzde yüz verim alamazsın. Bugatti Veyron belgeselini izleyin, Veyron motorundan 3000 HP enerji sağlanıyor ancak 2000 HP ısı enerjisi olarak kayıp.

8:45
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

- Ses:
Benzinli ve Dizel motorlarda birçok parça bulunmaktadır ve yakıt yakılarak enerji ortaya çıktığından motordan çok fazla ses çıkar. Gürültü kirliliğine sebep olur.

Elektrikli arabalarda sürtünme az olduğundan ve elektrikle hareket sağlandığından ses çok az olacaktır.

Kazanan: Elektrikli Otomobiller
Sessiz olması gürültü kirliliğini azaltıyor fakat bunun görme engelliler için sorun olacağını düşünüyorum.

Isı, aktarım organları, sürtünme gibi bir çok sebepden dolayı kayıp oluyor. İçten yanmalı motorlarda yakıttan yüzde yüz verim alamazsın. Bugatti Veyron belgeselini izleyin, Veyron motorundan 3000 HP enerji sağlanıyor ancak 2000 HP ısı enerjisi olarak kayıp.

8:45
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Veyron motoruyla binek araç moturu karşılaştırılamaz 2/3 kayıp oluyor demiş o zaman 90 beygir Focus alınsa 30beygiri mı kalıyor? Dynoya araç çıkartırsan orada krankta ne kadar tekerde ne kadar beygir aldigin ortaya çıkar. E34 2.8 stroker crankta 280 beygir verirken tekerde 250 veriyor örneğin. Sizin abarttiginiz kadar bir kayıp yok.

Anlamamakta mı ısrar ediyorsun, yoksa dalga mı geçiyorsun? Veyron satılırken 3000 HP olarak mı satılıp 1000 HP mi alınıyor da 90 HP Focus'dan 30 HP mi alınıyor diye soruyorsun. Hayır, Focusun da ısıya giden enerjisi hariç kazandığı 90 HP, onun da ısı olarak giden kaybı mutlaka var.

Kaynak göster senin dediğin olaya. O zaman motoru soguttukca beygir mı kazanacağız? Fizik kurallarına aykırı bir kere. 1.2 tsı 100hp satılan motorlar aslında 300hp vay be 1 Litre motordan 300 beygir alabiliyoruz. O zaman niye turbo supercharger falan çıktı? Direkt motor sogutmaya yonelselermis.

Bugatti'den örnek vermek istiyorum. Motorun toplam ürettiği güç 3000 beygir iken 2000 beygiri ısı olarak radyatörlerden atılır. Geriye 1000 beygir güç hareket için enerji kalır. Bu enerji 2 çeker arabalarda 15%~ 4 çeker arabalarda 20%~ civarlarına çıkmaktadır. Bu enerji tekere kalan enerjidir.
Kaynak göster senin dediğin olaya. O zaman motoru soguttukca beygir mı kazanacağız? Fizik kurallarına aykırı bir kere. 1.2 tsı 100hp satılan motorlar aslında 300hp vay be 1 Litre motordan 300 beygir alabiliyoruz. O zaman niye turbo supercharger falan çıktı? Direkt motor sogutmaya yonelselermis.
Motoru soğuttukça daha fazla beygir kazanamayacağız. Benzin yanınca ısıdan değil patlamanın yarattığı kinetik enerjiyi harekete çevirirsin. Isı araba için atıktır ve atılmak zorundadır. Isıyı direk harekete çevirmenin bir yolu yoktur. Benzinli motorun sorunu budur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı