Elektrikli Arabalar vs Benzinli Arabalar

KS
Cruslan

Cruslan

Hectopat
Katılım
6 Temmuz 2018
Mesajlar
5.827
Makaleler
13
Çözümler
47
Yer
F-22 Raptor
Hızlı şarjda 2 şofben kadar yük ya çekiyor ya çekmiyor. Site kadar falan biraz abartı olmuş sanki.
Elektrikli araçlar son kullanıcı için verimlidir. Aracın üretimi ve enerji ihtiyacını karşılamak ise verimsiz. Fosil kaynaklar tarafından üretiliyor ve sürdürülüyor sonuç olarak. Bir elektrikli aracın hızlı şarjı bile koca bir bina kadar, hatta duruma göre bir site kadar yük getiriyor şebekeye. Bütün dezavantajlarının arasına bir de şebekelerin ve üretim tekniklerinin geliştirilmesi için harcanacak kaynakları eklemek lazım.

Elektrikli araçlara karşı değilim. Bir şekilde değişim yaşanacak gibi görünüyor. Şu an için çok ama çok zor. Geçiş döneminde, doğaya daha fazla zarar vereceğimiz de bir gerçek.
Çatılara kolayca paneller kurulabilir. Tesla bunun için ürünler yaptı. Devletimiz sağ olsun şebekeden elektrik almayı zorunlu kılan yasa çıkarttı :).
Hızlı şarjda 2 şofben kadar yük ya çekiyor ya çekmiyor. Site kadar falan biraz abartı olmuş sanki.
Tesla Model S hızlı şarjda 100KW elektrik çekebiliyor. Buda 100.000W ediyor. Gerisini siz hesaplayın.
 

Taptic

Megapat
Sosyal Tayfı
Katılım
28 Aralık 2016
Mesajlar
6.949
Makaleler
6
Çözümler
90
@Cruslan Dediğiniz yöntem mantıksız değil. İnsanlar elektrikli araç tercih ettikçe, bu yönde bir değişim yaşanabilir. Yeni yapılarda görülmeye başlanır ve zamanla küçük konutlara kadar yayılabilir. Batarya gelişimi istenilen yere gelse, istasyonlardan 3-4 dakika içerisinde şarj işini tamamlayabilsek, o zaman böyle bir ihtiyaç durumu da kalmaz aslında. Şu an geçiş dönemi olduğu için, pek çok farklı yöntem düşünmek zorunda kalıyor insanlar. :)

@ilimehasretinsan Hiçbir şey demiyorum size. Şofbenleri ortalama 2kW olarak düşünebilirsiniz. Bir Tesla ise 120kW civarında güç çekebiliyor şarj esnasında. Basit bir bölme işlemiyle, kaç kat fark olduğunu hesaplayabilirsiniz. Şu an 350kW ve üzeri şarj istasyonları olduğunu da belirteyim. :D
 
Yukarı