Elementary OS Macerası

Makaleler
110
Birkaç zamandır laptopa yüklemeyi düşünüyordum. Fırsat bulunca masaüstü bilgisayarda denemek istedim. Elementary OS sitesinden güncel ISO dosyasını indirdim. Sonrasında GPT olarak USB belleğe yazdım ve USB bellekten Boot ederek boşta duran SSD'me yükledim.

İlk izlenimlerim sonrası konuşmam gerekirse, güzele benziyor. Şu ana kadar herhangi bir uyumluluk sorunu yaşamadım. Gerekli sürücüleri ve resmi Nvidia sürücülerini, OS'u kurarken kendisi kurdu, bunu seçebiliyorsunuz. Sürücüler gayet temiz çalışıyor. İki ekranla beraber kullanıyorum. 2K ekranda 75 Hz ve FHD ekranda 60 Hz görüntüyü rahatlıkla ve sorunsuz alabildim.

Soru ve tavsiyelerinize açığım. :)

Kullandığım tema: adapta-project/adapta-gtk-theme

İkon paketi: PapirusDevelopmentTeam/papirus-icon-theme

Yüklerken kullandığım faydalı link: Customizing Elementary OS 5.0 (Theme + Icons + Cursor)

Resimler:

E_OS_2.jpeg

E_OS_1.jpeg

neofetch.jpeg

E_OS_3.jpeg

Son düzenleme:
@bury me deep inside daha tam anlamıyla dikkat edemedim. Ancak boştaki kullanım normal gibi geldi bana. Çünkü arka planda birçok paket yükledim, çalışacağım şey için.
Eski bir bilgisayar var elimde Lubuntu kurmayı düşünüyorum fakat Elementary'nin görünümü çok hoşuma gidiyor. Ama Lubuntu kuracağım,teşekkürler.

Gayet hoş gözüküyor. Ben de kendimi birkaç Linux tartışma konusundan sonra Linux evrenine attım. Birkaç günlüğüne Kali ile uğraştım. Doğruyu söylemek gerekirse çok yol kat etmek gereken keyifli bir dağıtım.

Nasıl Windows'u bir günde öğrenmediysek Linux'a da gerekli vakti ayırdığımızda onu anlayabileceğimizi düşünüyorum.

Eski bir bilgisayar var elimde Lubuntu kurmayı düşünüyorum fakat Elementary'nin görünümü çok hoşuma gidiyor. Ama Lubuntu kuracağım,teşekkürler.
Ubuntu MATE tavsiye ederim hocam. Elementary'nin ortamını da ayarlayabiliyorsunuz Ubuntu MATE'de. Özellikle Cupertino teması ile macOS'a da benzetilebiliyor. 2011 model Vaio VPCF22S1E'de de gayet güzel çalışıyor.

Son düzenleme:
Linux üzerinde kullandığınız uygulamalar hangileri? Tarayıcıyı falan saymıyorum, özellikli olanlar; Blender, GIMP gibi.

Aslında kullandığım bir uygulama yok. Ancak Geth ve TensorFLow üzerine birkaç şey yapacağım. (Bayağı ayrı noktalar gerçi... :D )

Geri
Yukarı